Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

TSO’dan Arkeoloji Bölümüne Ziyaret

TARSUS’UN TARİHİNİ ARAŞTIRMAK ONLARI HEYECANLADIRIYOR
Tarih: 4 Nisan 2017 Salı 09:48
TSO’dan Arkeoloji Bölümüne Ziyaret
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
TARSUS Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Mersin Üniversitesi arasında imzalanan “Tarsus Hinterlandı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları” işbirliği protokolünün ardından, çalışmayı yürütecek Arkeoloji Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri çalışmalarını hızlandırdı.
 
TSO yöneticilerinin bizzat Üniversite’deki çalışma ofislerinde ziyaret ettiği öğretim görevlileri ve öğrenciler, “Tarsus’un tarihini araştırmak, bilinmeyen yönlerini ortaya çıkartacak çalışmalar yapacak olmak bizleri heyecanlandırıyor” dediler.
 
Geçtiğimiz hafta içerisinde TSO Başkanı H. Ruhi Koçak ve Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı tarafından imzalanan protokol ile Tarsus sınırları içerisinde bulunan ve henüz detaylı bir şekilde -bilimsel arkeolojik çalışmalar yapılmamış alanların- arkeolojik potansiyelinin ortaya konulması amaçlanıyor.
 
BÜYÜK İLGİYLE KARŞILANDILAR
Protokolün imzalanmasının ardından kurumlar arasındaki diyalogun güçlendirilmesi amacıyla da adımlar atılmaya başlandı. Bu kapsamda, projenin hayata geçmesinde büyük emekleri olan TSO Başkan Yardımcısı Fuat Togo ile Meclis Başkan Yardımcısı Arzu Yıldız, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan ve çalışma arkadaşlarını ziyaret ettiler.
 
Arkeoloji bölümünden Yardımcı Doç. Dr. Erkan Alkaç ve Yardımcı Doç Dr. Deniz Kaplan’ın yanı sıra diğer öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin de hazır bulunduğu ziyaret sırasında konuşan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fuat Togo, Oda olarak projeye büyük önem verdiklerinin altını çizdi.
 
Bakanlık tarafından onaylanan ve Müze, Üniversite ve TSO işbirliği ile yaklaşık 10 yıl sürecek çalışmanın maddi giderlerinin TSO tarafından karşılanacağının altını çizen Fuat Togo, “Bu çalışmayla bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış tarihi bulgularımızın yer tespitinin yapılıp, ölçüm ve kayıt altına alınması planlanıyor. Tarihiyle övündüğümüz kentimizin bilinmeyen zenginliklerinin ortaya çıkarılacak olması beni gerçekten heyecanlandırıyor. Bu projenin başarılı olacağına inanıyorum. Bu noktada da çalışmayı yürütecek Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Deniz Kaplan ve ekibine şimdiden kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.
 
“TARSUS TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”
TSO yöneticilerine gösterdikleri hassasiyetten ve ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini ileten Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan ise “Tarsus’un dağlık arazisi, şimdiye kadar arkeolojik potansiyeli açısından ayrıntılı bir şekilde araştırılmamıştır. Bu zenginliği ortaya çıkarmak amacıyla çalışma yürüteceğiz. “Tarsus Hinterlandı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları” konu başlıklı projemiz ile antik Tarsus’un bilinmeyen yönleri aydınlatılacaktır. Ayrıca bu çalışma, araştırma alanı içerisindeki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının belirlenip tescillenerek koruma altına alınmasını sağlayacaktır.
Bu, araştırma yaptığımız alanlarda belirlenen yeni kültürel değerlerle Tarsus turizmine katkı sağlayacaktır” dedi.
 
Durukan, projeye ilk önce Haziran ayında Sağlıklı köyünde bulunan kalıntılardan başlanacağını kaydetti.

 
Bu haber toplam 1311 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1