Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

TKP’den 1 Mayıs Çağrısı

Güncel
Tarih: 26 Nisan 2022 Salı 19:21
TKP’den 1 Mayıs Çağrısı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
1920 TKP  Toplumcu Kurtuluş Partisi yönetici ve üyeleri, yaklaşan 1 Mayıs İşçi bayramı öncesinde, alan çalışması yaparak, vatandaşları 1 Mayıs yürüyüşü ve etkinliklerine davet ettiler.
 
1 Mayıs ile ilgili olarak 1920 TKP’den ise şu açıklama yapıldı:
“1 Mayıs, işçilerin birlik mücadele ve dayanışma günü yaklaşıyor. 1 Mayıslar işçi sınıfının bir araya geldiği, taleplerini hay-kırdığı mücadele günleridir. 1 Mayıs’a giderken işsizlik, yoksulluk, düşük ücretler, hayat pahalılığı ve zamlarla boğuşuyoruz. Yoksulluğa, işsizliğe, hayat pahalılığına hayır demek için Haydi 1 Mayıs’a, Haydi birlik mücadele ve dayanışma günümüzü omuz omuza kutlamaya!
 
İnsanca Yaşayacak Bir Gelir İçin Haydi Alanlara!
 
İşçiler, işsizler, gençler, kadınlar, emekliler hepimiz ardı ardına gelen zamlarla mücadele ediyoruz, geçinmeye çalışıyoruz. Ocak ayında asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlar kaybolup gitti bile. Gelirimiz geçinmemize yetmiyor. Asgari ücrete, genel ücretlere, memur ve emekli maaşlarına hak kayıplarını giderecek ve insanca yaşamaya yetecek köklü zam yapılması için Haydi 1 Mayıs’a! Haydi Alanlara!
 
Hayat Pahalılığına Karşı Haydi Alanlara!
 
Pahalılık yüzünden temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz. Temel ihtiyaçlarımıza, kiralara, akaryakıta, toplu taşımaya neredeyse hergün zam geliyor. İktidarın da sarı muhalefetin de boş laflarına karnımız tok. Bu hayat pahalılığına dur demek gerekiyor. Gıda, su, enerji dahil temel ihtiyaç fiyatlarına ve kiralara narh koyulması / tavan getirilmesi için Haydi 1 Mayıs’a! Haydi Alanlara!
 
Zenginlere Servet Vergisi Konması İçin Haydi Alanlara!
 
AKP iktidarı ülkeyi 20 yıldır yüksek dış borç, yüksek faiz-düşük kur politikasıyla yönetmeye çalışıyor. Türkiye işçi sınıfına ucuz işçiliği dayatıyor. Kendi ürettiğimiz ürünleri bile yurt dışından satın alır hâle döndük. Bu politikalarla işçi kaybediyor, küçük esnaf kaybediyor, çiftçi kaybediyor; emperyalist tekeller ve büyük kapitalist şirketler ve bir avuç tefeci-vurguncu para babası kazanıyor. Buna dur demek gerekiyor. Dolar milyarderlerine ve milyonerlerine servet vergisi uygulanması ve küçük esnafın, çiftçinin borçlarının silinmesi için Haydi 1 Mayıs’a! Haydi Alanlara!
 
Toplumcu Ekonomi İçin Haydi Alanlara!
 
AKP, yerli ve milliyiz diye diye yerli ve milli ne varsa emperyalist tekellere sattı. Şimdi kalan ne varsa onları da satma peşinde. Gıdadan petrokimyaya, iletişimden ulaşıma halkın alınteriyle kurulmuş işletmeleri yerli yandaşlarına ve yabancı şirketlere peşkeş çekiyor. Yağlı ballı yap işlet ihaleleriyle hazineyi dolar milyarderlerine talan ettiriyor. Işbirlikçi muhalefet ise ekonominin anahtarını İMF’ye teslim edelim diyor. Bu yağma ve talana dur demek için, halkın alınteri ile kurulmuş bu şirketlerin yeniden kamulaştırılması için Haydi 1 Mayıs’a! Haydi Alanlara!
 
İşçilerin, Kadınların, Emeklilerin, Gençlerin Örgütlenme Hakkı İçin Haydi Alanlara!
 
Bugün sermaye sınıfı, AKP iktidarı baskıcı yönetimini sürdürmek için her yola başvuruyor. Bir tarafta işçi sınıfının örgütleri sen-dikaları baskı altında tutarken diğer tarafta emeklilere, kadınlara gençlere saldırıyor, örgütlenme haklarını engellemeye çalışı-yor. İşçilerin sendikalaşma hakkına yetki ve barajlarla engel koyuyor. Emeklilere sendikalaşma hakkı tanımıyor. Kadına şiddetin en yoğun yaşandığı, kadın cinayetlerinin arttığı bu dönemde kadın örgütlerini baskı altına almaya, kapatmaya çalışıyor. İşçi sınıfının, kadınların, gençlerin ve emeklilerin örgütlenme hakkı için Haydi 1 Mayıs’a! Haydi Alanlara!
 
Kahrolsun Emperyalizm!
 
Yaşasın İşçilerin ve Ezilen Halkların Uluslarası Dayanışması Demek İçin Haydi Alanlara!
 
Dünya’da da işçilerin, işsizlerin, emeklilerin, kadınların, gençlerin yani emeği ile geçinenlerin durumu farklı değil. İşsizlik, yoksulluk, pahalılık, geçim zorluğu bütün dünyada kol geziyor. Bu da yetmezmiş gibi emperyalizmin savaş aygıtı NATO yanı ba-şımızdaki ülkeleri yangın yerine çeviriyor. Irak ve Suriye’de yaptıkları yetmiyor, şimdi de Rusya’yı Ukrayna savaşıyla yıpratmaya çalışıyor. Ukrayna Savaşı bir yanda ABD ve diğer tarafta Rusya arasında sürüyor. ABD, Ukrayna halkına ve ordusuna biçtiği kurban rolüne uygun bir şekilde her türlü barış girişimini sabote ediyor. İki kardeş ulusu birbirine kırdırarak Karadeniz’i NATO gölü yapma hedefine ulaşmak istiyor. Rusya’yı parçalamak ve etkisizleştirmek isteyen ABD sonrasında Çin’e yüklenmek ve dünyayı kendisi için dikensiz gül bahçesi yapmak istiyor. Amerikan emperyalizminin bu emellerine karşı mücadele eden Rusya, Donbas ve Ukrayna halklarının faşizme ve emperyalizme karşı direnişinin zafere ulaşmasını diliyoruz. Tüm dünya işçi sınıfının ve ezilen halkların çıkarı savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı savaşı savunmaktan geçer. Savaşa karşı barış! Emperyalizme karşı savaş demek için Haydi 1 Mayıs’a! Haydi Alanlara!”

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1