Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96.’ncı yıldönümü törenlerle kutlandı

GÜNCEL
Tarih: 27 Aralık 2017 Çarşamba 12:42
Güncelleme: 27 Aralık 2017 Çarşamba 12:51
Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96.’ncı yıldönümü törenlerle kutlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
 
Törenlere Cetvel Köprübaşı Kuvayi Milliye meydanında temsili milis kuvvetlerinin kurban kesilmasiyle başlandı.
 
Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Garnizon Komutanı yüzbaşı Selim Onaran, Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Emniyet Müdürü Halis Ünal, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Jandarma Komutanı Binbaşı Mahmut Erin, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, siyasi partilerin ilçe başkan ve yöneticileri,  daire müdürleri, Kuvayi Milliyeciler, muharip Gaziler, Meslek Odası Başkanları ve vatandaqşlardan oluşan kortej, Adana Toroslar Mehter Takımı eşliğinde önce Tarsus Şehitliğine geldi.
 
Şehitler abidesinde dua okunup, karanfil bırakılmasının ardından kortej, Cumhuriyet alanına geldi.
 
Cumhuriyet alanındaki törenler saygı duruşu, istiklal marşı ve çelenklerin Atatürk anıtına konulmasıyla başladı.
 
Tarsus Belediye Başkanı  Şevket Can, “Bundan tam 96 yıl önce  atalarımız, kirli Fransız çizmeleriyle işgal edilmiş bu toprakları Karboğazı’ndan başlatılan bir Kuvvayı  Milliye hareketiyle temizlemiş, bu topraklarda hür ve bağımsız olarak yaşama iradesini ortaya koymuş, Türk’ün bir ve beraber olduğunda asla esir edilemeyeceğini, boyunduruk altında yaşayamayacağını dost, düşman tüm dünyaya haykırmıştır” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Bu gün, Samsun’da başlatılan kurtuluş mücadelesinin, Erzurum’da, Amasya’da, Sivas’ta ve karış karış tüm Anadolu’ya yayıldığı,, Afyon ovasında 30 Ağustos’ta alevden sele dönüştüğü ,’’ölürsem şehit, kalırsam gazi diyerek,  Allah Allah nidalarıyla süngünün üstüne bedenlerini atan şanlı atalarımızın güzel Tarsus’umuzu  düşman işgalinden kurtardıkları gündür.
 
Bu gün, Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş mücadelesinde, esareti tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen Türk milletinin Tarsus’ta  ateşle imtihan olduğu gündür.  Bugün ‘’ya istiklal, ya ölüm’’ diyenlerin, gelecek nesiller için, yani bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için, ölümü seçtikleri gündür. Tarih sahnesine çıktığımızdan beri bu aziz milletin düşmanı hiç tükenmemiştir. Asya bozkırlarında at koştururken, tarih sahnesinden sileceklerini sandıkları bu Milleti Ergenekon dağına hapsetmişlerdir. Ama Türkün gücü ve aklı demiri eritmeye yetmiş, tekrar dünyaya hakim olma düşüncesini gerçekleştirmiştir.  Bizler bin yıl önce, Hayatta kalmak için değil, ayakta kalmak için, Ata Yurdumuz orta Asya’dan Anadolu’ya çıktık, Bin yıl önce Orta Asya’da açlığı, Çin’de ihaneti gördük. Ata yurdundan yola çıkarken Atımızın terkisine Devlet Töresini ve Bağımsızlık aşkımızı aldık. 16 devlet kurarak dünyaya yön verdik, çağ açıp çağ kapadık. Biz kırk çeriyle Çin sarayını basan Kürşad’ız. Biz Malazgirt ovasında Sultan Alparslan’ız…
 
Fatih Sultan Mehmet Hanın sancağında, İstanbul surlarında bayrağı yere düşürmemek için, sayısız okların bedenine saplandığı Ulubatlı Hasanız. Söz konusu vatan olduğunda 276 kiloluk mermiyi ‘’ya Allah bismillah’’ diyerek kaldıran Seyit Onbaşıyız. Zalimlere karşı Yavuz, mazlumlara karşı Yunus , Hoca Ahmet Yesevi Dergahında alpereniz. Mevlana’da hoşgörü, Hünkar Hacı Bektaşi Veli’de kardeşiz, Biz Pir Sultan Abdalda semah, Aşık Veysel’de kara toprak, Neşet Ertaş’ta tertemiz Anadolu’yuz. Biz, Edirne’den Hakkâri’ye, İzmir’ den Van’a kadar; Ay yıldızlı bayrak altında Anadolu’yu yurt tutan büyük Türk Milletiyiz. Biz ‘’vatan bir bütündür, parçalanamaz ‘’diyerek, Türk milletinin bağımsızlığı için Arıburnu’ndan Anafartalar’a atılan ve Türklerin son vatanını, Anadolu’yu düşmandan temizleyerek Cumhuriyet’imizi kuran Mustafa Kemal Atatürk’üz. Atalarımızın kanları ile sulanan bu aziz vatanla ilgili emelleri olan dahili ve harici düşmanlar bilsinler ki; Yaşadığımız onca şeye rağmen,  kurtuluş savaşında olduğu gibi  Mücadele gücümüz, azim ve kararlılığımız bir nebze olsun değişmemiş aksine artmıştır., Kurtuluş Savaşı’nda hangi tokadı yedilerse 15 Temmuz 2016’da hangi şamarı yedilerse ne yaparlarsa yapsınlar döktükleri kan gölünde boğulup yok olup gideceklerdir. Birilerinin Taşeronluğunu Yapanlar İyi Bilmelidir Ki, Milletimizin Mayası Tanrı Dağlarında Yoğrulmuş, Hira Dağında Pişirilmiş Ve Anadolu’da Yek Bir Vücut Olmuştur. Bin Yılı Aşan Kardeşliğimiz Ay Yıldızlı Bayrağımızın Altında Perçinlenmiştir. Bizim milletimizin büyüklüğü işte şanlı geçmişinden gelir. Şanlı bayrağımızı bayrak yapmak için kan akıttık. Şanlı yurdumuzu vatan yapmak için, uğrunda sayısızız can verdik. Değil biriniz; üçünüz, beşiniz topunuz üstümüze gelse; vatan için, bayrak için, milletimizin birliği için, 96 yıl önce olduğu gibi, bugün de hiç düşünmeden, seve seve canımızı vermeye hazırız.  Türk tarihinde unutulmaz başarılara imza atan büyüklerimizin unutulmamasını diliyorum. Bizler, Büyük Önder Atatürk’ün bizlere emanet ettiği vatanımızın bütünlüğünü korumak için, birlik ve beraberlik içinde bulunmalıyız.  Onun çizdiği yolda ilerleyerek ve Onun değerlerine sahip çıkarak, bize yakışanı yapmalıyız. Bütün Tarsus halkının  kurtuluş gününü canı gönülden kutlayarak, bu coşkuyu doya doya yaşamalarını temenni ederim. Bugün Ayrıca bugün İstiklal Marşı şairimiz merhum M. Akif Ersoy’un vefatının 80.’nci yıldönümü. Merhumu rahmetle, minnetle şükranla anıyor, mekanı cennet olsun.  Sizleri bir kez daha saygıyla selamlarken, bayramınızı kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise konuşmasında, 27 Aralık Kurtuluş Bayramı’nın çok önemli bir gün olduğunu belirterek, “Bu toprakları bizlere bırakanlar büyük mücadeleler vermişlerdir. Biz hepimiz biriz, beraberiz, kardeşiz. Bizim birlik ve beraberliğimizi bozmak için haçlı seferleri uygulandı. Bizim her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Hiç kimse bizi birbirimize düşürmeye kalkmasın. Biz dili, dini, mezhebi ne olursa olsun et ve tırnak gibiyiz. Biz Türk Milleti olarak yedi düvele karşı mücadele ettik, ediyoruz. Birbirimizi dışlamadan, birimizin inancı, kültürü, değer yargısını dışlamadan, sevgi, saygı, hoşgörü içinde tarihimizi birlikte yazdık, coğrafyamızı birlikte güzelleştirdik. Bu aziz millet, geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, zor zamanlarını paylaşarak özgür, mutlu, müreffeh bir kader birliği içinde yaşayacaktır. İşte bu nedenle Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yılını hep birlikte yeniden kutluyoruz. 27 Aralık, şanlı tarihimizde Tarsus halkına armağan edilen en güzel mirastır” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından günün anlam ve önemine dair şiirler okundu ve Tarsus Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi, Kilis Halk Eğitim Merkezi Davul şovu ve Adana Toroslar Mehteran takımının gösterileri ilgiyle izlenirken, Kaymakam Yüksel Ünal ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ekiplere günün ansına plaket verip, kutladı.
 
Tören geçit resmiyle sona erdi.

 
Bu haber toplam 1790 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1