Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus’ta çocuk doktoru darp edildi

Güncel
Tarih: 21 Mayıs 2019 Salı 13:36
Tarsus’ta çocuk doktoru darp edildi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Tarsus’ta faaliyet gösteren Medical Park Hastanesinde görev yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tarık Ersöz’e bir hasta yakını tarafından darp edilmesini kınadı.
 
Dr. Tarık Ersöz’a darp iddiası nedeniyle Medical Park Tarsus Hastanesi önünde Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ve Medical Park Hastanesi Başhekimi Dr. Ozan Levent yaptıkları açıklamada, saldırıyı kınayarak şunları kaydettiler:
 
“Sağlıkta şiddet ne yazık ki hız kesmeden devam ediyor. Son olarak; 13 Mayıs 2019 günü Medical Park Tarsus Hastanesi’nin hekimlerinden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tarık Ersöz bir hasta yakını tarafından sıra bekleme bahanesiyle, içerde bir başka çocuk hasta muayene edilirken hakarete, tehditlere ve fiziki saldırıya maruz kalmıştır.
 
Olayın nasıl geliştiği, hekimin ne denli haklı ve şiddeti yaratanların ne denli haksız olduğu tarafımızdan tüm ayrıntıları ile paylaşılabilir ancak bu tutum bile bir şekilde şiddetin meşruiyet kazanmasına neden olacaktır.
 
Bizler, Mersin Tabip Odası ve Medical Park Tarsus Hastanesi çalışanları olarak şuna inanıyoruz; hiçbir gerekçe sağlıkta şiddeti mazur ve makul gösteremez, göstermemelidir.
 
Bu anlayışın makul görülmesi sağlık çalışanlarına şiddetin rutin hale gelmesine neden olmaktadır. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını dövmek, hatta öldürmek bile neredeyse sıradanlaşmaktadır. Bu tablo sağlık çalışanlarında sonucu intihara varabilecek travmalara neden olmaktadır. Böyle bir dönemden geçerken, bugüne kadar hiçbir şiddet vakasında sessiz kalmadığımız gibi, bundan sonra da sessiz kalmayacağımızı ve konunun kalıcı çözümüne yönelik sesimizi yükseltmeye devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşmak için bir araya geldik.
 
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin cezasız kalmaması, gereken hukuksal mevzuatın oluşturulması için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, tüm ilgili kurumlara bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.Şiddetin son bulması ancak etkin bir Sağlıkta Şiddet Yasası'nın çıkarılması ile mümkündür. Bunun için yıllardır mücadele eden Türk Tabipleri Birliği ile Sağlık Bakanlığı bir araya gelmeli ve bu soruna yönelik çözüm üretmelidir. Kalıcı önlemler alınmazsa bu şiddetin önüne geçmek mümkün olmayacaktır.
 
İçinde bulunduğumuz şiddet sarmalı devam ettiği takdirde, şiddeti uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmedikçe, bunun için hukuki yaptırımlar hayata geçirilmediği ve detaylandırılmış eğitim programları uygulanmadığı sürece bizler şiddete karşı mücadele etmeye, şiddet uygulayıcılarını deşifre etmeye ve şiddeti uygulayanların en ağır şekilde cezalandırılmasına yönelik mücadelemize devam edeceğiz. Bizler bu şiddet anlayışı sürdükçe itirazlarımızı ve her seferinde çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. “

 
Bu haber toplam 3407 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1