Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus'ta "Artık Yeter Geçinemiyoruz" mitingi

Güncel
Tarih: 27 Kasım 2021 Cumartesi 17:12
Tarsus'ta "Artık Yeter Geçinemiyoruz" mitingi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri, yaşanan ekonomik krize ses yükseltti. Yarenlik Alanında gerçekleşen eyleme, Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saat kulesi önünde gerçekleşen eylemde katılımcılar adına Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel şu açıklamayı yaptı:

"Tek adam rejiminin ülkemizi taşıdığı nokta açlık, yoksulluk, işsizlik ve sefaletten başka bir şey değildir.  Döviz kurlarındaki artış, emekçilerin hayatına zam olup yağmaya, yüksek enflasyon, gelirlerde düşüş ve işsizlik olarak yansımaya başlamıştır. Market raflarında kota uygulanmakta, en temel gıda ürünlerine ulaşım zorlaşmakta, yoksulluk giderek derinleşmektedir. Kara kış kapıdadır! 

İktidar ülkenin yeraltı ve yerüstü tüm kaynaklarını, dağını, deresini, toprağını, kamu kaynaklarını, çok uluslu şirketlere, bir avuç sermayaye  yerli  ve milli hamasetiyle peşkeş çekmeye devam ediyor.
İktidarla  çıkar birliği içindeki bir avuç yandaş ve işbirlikçinin kasaları şişerken, geniş emekçi kesimleri her gün daha fazla borçlanmaya, ihtiyaçlarından daha fazla kısmaya zorlanmaktadır.  Bu düzen bir avuç haraminin kazandığı; geniş halk kesimlerinin yoksullaştığı kötülük düzeninden başka bir şey değildir. Bu düzen halkın emeğini yağmalayanların zenginleştiği, hesabını gençlerin, kadınların, işçilerin ödediği saltanat düzenidir! Bu düzen saray bahçelerinde “gerekirse kuru soğan yeriz” diyenlerin, halka “porsiyonları küçültün” diyerek şatafat ve lüks içinde sefa sürenlerin düzenidir. 
Döviz ve faiz kıskacında paranın değerinin her geçen gün erimesi halk için mutlak yoksulluğa, açlığa sürüklenmek anlamına gelirken, başta yandaşlar olmak üzere büyük sermaye için spekülasyon, rant ve vurgunun büyümesi demektir.

Milyonlarca insanımız, halkımız adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü biz taşıyoruz. Bu memleketin kadınları, gençleri, tüm emekçileri taşıyor. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz. Bugün döviz kurları yükselirken servetlerine servet katanlar, "dövizden size ne” diyor. Bizim aklımızla dalga geçmeyin! 
Bizim cebimizden aldıklarınızı bir avuç yandaş müteahhide “faiz” olarak aktarmaktan vazgeçin!
Bizim cebimizden aldıklarınızı yandaş vakıflara, tarikatlara, cemaatlere aktarmaktan vazgeçin!
Bizim cebimizden aldıklarınızla yaşadığınız şatafat düzenden artık vazgeçin!
Eğitimi için kitap dahi alamayan çocuğun, barınacak ev bulamayan gencin, çocuğunun karnını doyuramadığı için intihar eden babaların, geceleri semt pazarları artıklarından topladıklarıyla çocuklarını beslemeye çalışan annelerin; fabrikalarda gece gündüz insani olmayan koşullarda çalıştırılan işçinin, ataması yapılmayan öğretmenlerin cebinden alan, ülkemizin kaynaklarını sermayeye peşkeş çeken, bir avuç mutlu azınlığın harami düzenine ARTIK YETER!    
Artık Yeter, bugün burada yükselttiğimiz sesi, bu kentin her yerinde büyüteceğiz. Bu yolsuzluk ve yoksulluk düzenine teslim olmayacağız. Bizler gayet iyi biliyoruz, bu memleketin kaynakları, bu kaynaklar üzerinden bir avuç sermayedar elini çektiğinde tüm halka yeter! Bizlerin sırtına yüklediğiniz borç yüküne karşı, dayattığınız yoksulluk düzenine karşı, zulmünüze karşı, insanca bir yaşam ve insanca bir düzen için sesimizi büyütmeye devam edeceğiz. 
Ve buradan diyoruz ki:

Ağustos ayında MemurSen ile yapılan, milyonlarca kamu emekçisini,işçisini, emeklisini ilgilendiren satış sözleşmesi iptal edilmeli, yeni ekonomik duruma göre kamu emekçilerinin ve emeklilerinin iki yıllık ekonomik ve sosyal hakları, tüm kamu emekçileri sendikalarıyla birlikte yeniden belirlenmelidir. 
Emeği ile geçinen tüm halk kesimlerini açlığa yoksulluğa mahkum eden tüm zamlar geri alınmalıdır. 
Kamu emekçilerine, asgari ücretlilere, emeklilere yoksulluk sınırının üzerinde zam yapılmalıdır. 
Yaşanan bu ekonomik iflas dikkate alınarak 2022 bütçesi halktan ve emekçilerden yana bir bütçe olarak hazırlanmalıdır 
Ülkemizi bir günde dolara ve uluslararası sermayeye karşı bu kadar yoksullaştıranlar ve sosyal, ekonomik olarak iflasa götürenler istifa etmeli, hukuk önünde hesap vermelidir. 
Bir kez daha sesleniyoruz! 

Gelin bu kötülüğü hep birlikte yenelim! 
Krizi biz yaratmadık, Gelin krizin ağır faturasını bu memleketin emekçileri, kadınları, gençleri olarak bir kez daha biz ödemeyelim! 
Gelin bizlere işsizlikten, açlıktan, yoksulluktan başka bir şey vadetmeyen bu düzene  karşı hep birlikte mücadele edelim!..."
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
ABDULLAH
23:56
28 Kasım 2021 Pazar
BU YORUMU DA YAYINLAMAZSINIZ ZATEN. TEK TARAFLI BİR HABER SİTESİSİNİZ. EĞİTİM SEN, SEN EĞİTİMLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAP. KALİTEN O ZAMAN ANLAŞILIR. YOKSA BİR TKP GİBİ MİLİTAN AÇIKLAMA YAPMAN, NE KADAR EĞİTİM DIŞI OLDUĞUNUZU GÖSTERİYOR.
176.220.9.179
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1