Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Kent Konseyi’nden “bisiklet kullanalım” çağrısı

Güncel
Tarih: 16 Mayıs 2020 Cumartesi 13:15
Tarsus Kent Konseyi’nden “bisiklet kullanalım” çağrısı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu, sağlığın ön plana çıktığı şu günlerde güzel bir çağrıda bulundu. Cerrahoğlu, “Tarsus'u hep birlikte "bisiklet dostu kent yapalım” dedi.
 
Cerrahoğlu, şu açıklamayı yaptı:
“Tarsus’ta bisikletli ulaşımın yaygınlaşmasının vatandaşlarımızın sağlığına, ekonomiye, trafik yoğunluğunun ve hava kirliliğinin önlenmesine büyük katkı sağlayacağını biliyoruz.
       Tarsus Kent Konseyi olarak kentimizi "Bisiklet Dostu Kent" olarak görmek istiyoruz.  Coğrafi yapısının uygun olması ve uzun yıllara dayanan bisiklet kültürüyle bunu ancak hep beraber çalışırsak başarabiliriz.
       Kentimizde çocukların okullarına, çalışanların işlerine bisikletle güvenle gidip gelebilmeleri için yapacak çok şey var. Bunu ancak; kamu kurumları, belediyelerimiz ve sivil toplum olarak hep beraber mücadele edersek ve toplumda bisikletle ilgili önyargıları olumluya çevirerek ve fiziki altyapımızı geliştirerek başarabiliriz.
       Eğer başarırsak, Tarsus'u "Bisiklet Dostu Kent" yapabilirsek, çocuklar, kadınlar, çalışanlar, büyüklerimiz sokaklarda bisikletlerine güvenle binebilirlerse, bunu başarmış birçok kentte olduğu gibi bizim çok sevdiğimiz bu güzel kentin insanları da daha mutlu, daha sağlıklı ve daha neşeli olacaklar.
       Tarsus Kent Konseyi olarak bir "Bisikletli Ulaşım Çalışma Grubu" kurduk. Bir süredir Tarsus caddelerinde, sokaklarında neşeyle turladıklarını gördüğünüz "Tarsus Bisiklet Topluluğu" bu çalışma grubunun ayrılmaz birer parçaları. Amacımız bisikletin sadece bir spor veya gezinti aracı görülmesi değil işimize, okulumuza, alışverişe gideceğimiz bir ulaşım aracı olarak da görülmesi.
       Tarsus'ta bisiklet kullanımının nasıl artırılabileceği, bu konuda kimlere ne görev düştüğü, altyapı eksiklikleri, bisikletlilere yönelik algının nasıl olumlulaştırılabileceği gibi konuları, dünyadaki ve ülkemizdeki güzel örnekleri detaylarıyla inceledik ve raporumuzda yer verdik.
       Hazırladığımız çalışma raporunda; bisikletli ulaşımın geliştirilmesi için uygulanacak yöntemler, dünyada ve ülkemizdeki durum, bisiklet sinyalizasyon sistemleri, bisikletlerin toplu taşıma araçlarından yararlanma örnekleri, bisiklet kullanımının yaygın olduğu diğer ülkelerden örnekler, hedef gruplar, bisikletli ulaşım için verilecek eğitim konuları, uygulamayı olumlu etkileyen faktörler ve avantajlar gibi bir çok konu detaylı olarak anlatılmaktadır.
       Özellikle corona virüs salgını nedeniyle toplu taşımdaki sıkışıklığın fazlasıyla gündeme geldiği bu günlerde bisikletli ulaşımın önemi daha da anlaşıldı.
       Hazırladığımız kapsamlı raporu Tarsus Kent Konseyi iletişim kanallarıyla kamuoyuna sunduk. İlgili tüm kurumlarla görüşerek konuyu sahiplenmelerini isteyeceğiz. Bu konuyu herkes sahiplenirse, herkes ev sahibi olursa başarabiliriz ancak. Bu çalışmanın başarılı olması için; yerel yönetimlerin, kamunun, sivil toplumun bir araya gelmesi ve hep birlikte kısa, orta ve uzun vadeli planlar oluşturulması gerekiyor.
       Tarsus Kent Konseyi olarak; Tarsus’ta daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için bisikletli ulaşımın yaygınlaşması gerektiğine inanıyoruz ve bunun için çalışmaktan çok mutluyuz. Projenin uygulanması için elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Siz sevgili basınımızın ve tüm Tarsus sevdalılarının destek olacağına canı gönülden inanarak, sizleri hep birlikte çalışmaya davet ediyoruz.
       Tarsus Kentinde “Bisikletli Ulaşımın Geliştirilmesi Çalışma Raporu” ekte yer almaktadır. Raporun hazırlanmasında büyük katkı veren Tarsus Kent Konseyi ekibine ve Bisiklet Çalışma Grubu üyelerine çok teşekkür ederiz.
       İlgi ve desteğiniz için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

 
Bu haber toplam 883 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1