Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus İMO’dan 6 Şubat açıklaması

Güncel
Tarih: 4 Şubat 2024 Pazar 19:36
Tarsus İMO’dan 6 Şubat açıklaması
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Tarsus Temsilciliği adına açıklama yapan Namık Kemal Büyükaslan, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde yitirilen vatandaşları rahmetle andı, deprem konusunda yine uyarılarda bulundu.
 
İMO’dan yapılan açıklama şöyle:
“Ülkemizi derin şekilde yaralayıp acıya boğan 6 Şubat 2023 günü asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.
        
Yurdumuzun en önemli gerçeklerinden biri depremle birlikte yaşamamız gerçeğidir. Çünkü ülkemizin hemen hemen tamamı deprem riski altındadır. Bu riski bertaraf etmek için depreme dayanıklı yapılar yapmamızın yanı sıra deprem konusunda eğitime önem verilmeli ve bu eğitim çocuklarımızdan başlayarak toplumumuzun tüm kesimlerini kapsamalıdır. Deprem öncesi ve sonrası nelerin  yapılması  gerektiği  konusunda  halkımızı eğitip bilinçlendirmemiz  gerekmektedir. Bu bilinç ne kadar yüksek olursa deprem sırasında kaybımız o kadar az olur.
        
Depreme hazırlıklı olmanın birinci ve temel koşulu dayanıklı yapılar üretilmesidir. Yapının planlama aşamasından başlayıp bitene kadar her aşamasında mühendislik hizmeti alması şarttır. Bunun için yapılacak tüm yapılar DEPREM YÖNETMELİĞİ kriterlerine uyularak projelendirilmeli ve bu projeler eksiksiz uygulanarak, gerekli denetimler yapılmalıdır. Deprem olayının afete dönüşmemesi için buna mutlaka uyulmalıdır. Ülkemizdeki mevcut yapı stokunun acil olarak gözden geçirilip KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARIYLA yenilenmesi sağlanmalıdır.
       
Şehrimiz deprem  haritasında  daha önce 3. Bölgede gözükmekte  idi, diğer bölgelere nazaran deprem riski daha azdır..1 Ocak 2019 da yürürlüğe giren YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİNE  göre  bölgemiz deprem riski düşük bölge sınıfına alınmıştır. Bunun böyle olması bölgemizde sadece deprem  riskini azaltmakta olup, deprem  olmayacağı anlamına gelmemelidir.  Burada önemli olan depreme dayanıklı yapılar üretmektir.
    
İnşaat ruhsatı olmayan, mühendislik hizmeti almamış, deprem yönetmeliğine göre yapılmamış ruhsatsız yapılar depremde ilk hasar görecek yapılardır, böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka yasalara uygun yapılar yapılmalıdır. Kentsel dönüşüme önem verilip riskli yapılar yıkılıp, güvenli yapılar yapmak devletimizin önceliği olmalıdır ve teşvik edilmelidir
      
Netice olarak yukarıda da açıkladığımız gibi Deprem Yönetmeliğine göre projelendirilip, yapı denetim kanununa  göre  gerekli denetimleri yapılan yapılarda deprem riski yok denecek kadar azdır.
       
YAPILARIMIZ  DEPREM YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPILMIŞSA  DEPREMDEN KORKMAYA GEREK YOKTUR….ÇÜNKÜ DEPREM ÖLDÜRMEZ …DENETİMSİZ BETON VE DENETİMSİZ YAPI  ÖLDÜRÜR….DENETİMLİ  YAPI DEPREME KARŞI GÜVENLİ YAPIDIR….
         DEPREMLERDE BİR DAHA BÖYLE ACILAR YAŞANMAMASI DİLEKLERİMİZLE SAYGILAR SUNARIZ…”

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1