Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri’nden “Boğaziçi” açıklaması

Güncel
Tarih: 11 Ocak 2021 Pazartesi 19:17
Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri’nden “Boğaziçi” açıklaması
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör atamasıyla başlayan tepkilerle ilgili olarak basın açıklamasında bundu.
 
“Halkımızın onlarca yıldır sürdürdüğü ve uğruna nice bedeller ödediği demokrasi mücadelesi hala devam ediyor. Siyasal iktidarlar ve egemen güçler ise “İnsanca yaşam, demokratik Türkiye” talebimizin önüne yeni engeller koyuyor ve kazanılmış haklarımızı bile parça parça elimizden almaya kalkıyorlar.
 
Demokrasinin en önemli dayanağı olan seçme ve seçilme hakkını bile ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. AKP, iktidarı boyunca emekçi halklar açısından yeni sayılabilecek tek bir demokratik adım atılmadığı gibi var olan haklarımıza bile göz konulmuştur. Demokrasiye asla tahammülü olmayan koalisyon hükümeti, tek adam rejimi marifeti ile demokrasinin kırıntılarını bile bu halka layık görmüyor.
 
Seçilmiş belediye başkanlarına kayyum atama ile yetinmeyen AKP hükümeti, dernek yönetimlerine kayyum atama hakkı tanıyan yasayı yürürlüğe koyuyor. O da yeterli gelmemiş olacak ki; şimdi de üniversitelere kayyum rektörler atıyor. Son olarak Boğaziçi Üniversitesine atanan rektör, bu politikanın son eseridir.
 
Bu anti demokratik atamaya karşı öğrenciler ve öğretim üyeleri demokratik yollarla tepkilerini dile getirmişler ve hala da getirmektedirler. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim görevlilerinin bu haklı, meşru ve onurlu mücadelelerini Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri olarak selamlıyoruz. Demokratik yollardan mücadelenin bu denli engellendiği ve pandeminin risklerine rağmen gençlerin bu mücadelesi, yoksul, emekçi halklar açısından yeni bir umuda dönüşmüştür. Gençlerin ve onurlu bilim insanlarının bu  mücadelesini bastırmak isteyenler, onların cüppelerini çiğneyenler, bu kez de üniversitenin kapısına kelepçe vurarak tarihe geçtiler. Bu eylemle de tüm dünyaya da Türkiye’deki demokrasinin kelepçeli demokrasi olduğunu ilan etmişlerdir.
 
Demokrasi talebini üniversiteden yükselten öğrencilere yönelik toplumsal desteği kırabilmek için kapıları-duvarları kırarak ev baskınlarına girişenler, bu görüntüleri ajanslarla servis edenler bilmelidirler ki, demokrasi mücadelesi bu tür hukuksuz güç gösterileriyle engellenemez.
 
Meselenin esası bellidir: Tepeden inme bir rektör atamasıyla bir üniversitenin kurumsal değerleri, ihtiyaçları ve tüm bileşenlerinin iradesi yok sayılmıştır. 12 Eylül darbesinin ürünü antidemokratik yasalar ve bu darbe hukukunu pekiştirerek getirilen tek kişinin karar verdiği atama yöntemi üniversitelerde kabul görmemektedir. Akademik özgürlüğün ve kurumsal özerkliğin ortadan kaldırılması üniversitelerimizi her geçen gün bilimsel üretimden daha da uzaklaştırmaktadır.
 
Öğretim üyelerinin özgürlüğüne şerh koyan, araştırma görevlilerinin ve çalışanların iş güvencesinin yok edildiği, öğrencisinden akademisyenine herkesin polis ve özel güvenlik baskısı altında olduğu bir üniversite değil; demokratik süreçlerin sağlıklı biçimde işlediği üniversiteler istiyoruz.
 
Nitelikli bilimsel üretim için üniversiteler siyasi otoritenin aracı olmaktan çıkarılmalı, üniversitelerin yönetim organları tüm bileşenlerinin dahil edildiği katılımcı süreçlerle ve seçimle oluşturmalıdır.
 
Bu toprakların tarihinde her zaman demokratik üniversite mücadelesi, demokratik Türkiye mücadelesinin güçlü bir parçası olmuştur. Bu nedenle, Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, bir kez daha söylüyoruz ki;  üniversitelerine sahip çıkan, demokrasi mücadelesini yükselten Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin, öğrencilerinin ve mezunlarının haklı mücadelesinin yanındayız. Davaları davamız, mücadeleleri mücadelemizdir.”
 

 
Bu haber toplam 2063 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1