Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Cemevinde “Birlik ve Beraberlike” Yemeği

ALEVİ Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi ile Cemevi tarafından ‘Birlik ve Beraberlik’ yemeği düzenlendi.
Tarih: 12 Aralık 2017 Salı 08:24
Tarsus Cemevinde “Birlik ve Beraberlike” Yemeği
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Haber: Hakan BULUT

ALEVİ Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi ile Cemevi tarafından ‘Birlik ve Beraberlik’ yemeği düzenlendi.
 
Cemevinde yenilen yemeğe Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkez Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Aksoy, Belediye Meclis üyeleri, esnaf odası, dernek ve kooperatiflerin başkan ve yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Yemeğin açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Erdal Turgut, “Öncelikle yemeğimizin gerçekleşmesinde destek olan Tarsus Belediye Başkanı sayın Şevket Can’a teşekkürlerimi iletiyorum. Birlik ve beraberliğimizi pekiştirmenin yanı sıra ayrıştırma yapmadan aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu bugün sizlerle yaşıyoruz. Bizler Cemevimizi sadece ibadet için değil, sosyal etkinliklere ev sahipliği yapması adına da çalışmalar yürütüyoruz. Bu yemeğimizi de o nedenle tertip etmiş bulunmaktayız. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım, hiç kimseyi ötekileştirmeden hareket ediyoruz” dedi.
 
Geride kalan 10 Kasım’da 70 kişilik kafile şeklinde Ankara’ya giderek Anıt Kabir’i ziyaret ettiklerini belirten Başkan Erdal Turgut, “Bu ziyaretimiz sırasında bizlere kapısını açan, bizleri orada misafir eden Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkez Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı sayın Ömer Kurnaz ve çalışma arkadaşlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
 
Daha sonra söz alan Ercan Kazım dede ise günümüzde halen Alevi kurumları ve inançlarının, inanç mabedi olarak kabul edilmeyip, Aleviliğin ise bir kültür olarak kabul edildiğine dikkati çekerek, “Bu yıllardır veya yüzyıllardır bizler için kanayan bir yaradır. Her fırsatta, her toplantı da serzenişimizi dile getirmek bizlerin boynunun borcudur. İkincisi düzenlenen bu yemeğimizde amaç birlik ve beraberlik içerisinde aynı sofrayı paylaşmaktır. Bu yemeğin muhabbet içerisinde yaşayacağımız günlere vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
 
Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Aksoy’da kent dışında olması nedeniyle yemeğe katılım göstermeyen Belediye Başkanı Şevket Can’ın selamlarını ileterek konuşmasına başladı. Aksoy, “Canlarla birlikte olmamıza vesile olan Cemevi yönetimine bu yemeği düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliğimizin devamı muhakkak ki çok önemli. Dış güçlerin etkisiyle, içimizde buluna fitne ve fesat yuvalarının bizleri birbirine düşürmeye çalıştıklarına her zaman şahit oluyoruz. Ama asırlardır dış güçlerin uğraşmaları ve içteki fesat yuvalarının çabalarına rağmen, bizler biriz ve beraberiz” vurgusunda bulundu.
 
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’de konuşmasına “Bu ülke bizim. Gidecek başka bir yerimiz yok. Bu ülkeyi birlikte paylaşıyoruz” diyerek başladı.
 
Demir, “Yakın zamanda 15 Temmuz’u yaşadık. Bu ülke darbelerden bunalmış bir ülkedir. 15 Temmuz ve benzerlerinde neler olabileceğini, biz Alevi kurumları yıllardan bu yana söylüyoruz. Bu Fettullah Gülen denilen adamın geçmişte “bu Aleviler teröristtir, inançsızdır” dediğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Yıllardır söylediklerimizi maalesef Ak Parti hükümeti ciddiye almadı. 15 Temmuz’da eğer ki amaçlarına ulaşsalardı bundan en çok biz Aleviler etkilenecektik” dedi.
 
Son olarak söz alan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz’da yıllarca muhtarlığını yaptığı İsmet Paşa Mahallesinde Alevi yurttaşlarla iç içe yaşadığını ve onlardan hep destek gördüğünün altını çizerek, “Muhtarlık görevimin yanı sıra Emekliler Derneği’nde de görev yaptım. Ardından Can’ların desteğiyle Ankara’da genel merkeze yönetici oldum. 2004 yılından bu yana da Ankara’da hizmet vermekteyim” dedi.
 
Başkan Ömer Kurnaz, Emekliler Derneği Tarsus ve Genel Merkez yöneticisi olarak yaptığı hizmetleri tek tek sıraladı. Şahin Mahallesi Muhtarı Hüseyin Aydın’ı sahneye davet eden Başkan Kurnaz, 70’li yıllardan bu yana dostluklarının devam ettiğini ve birlikte yaptıkları mücadelelerden bahsetti.
 
Ardından Başkan Erdal Turgut tarafından, Ömer Kurnaz’a Atatürk portresi hediye edildi.
 
Yemeğin sonunda saz ustaları sahne aldı.
 
Bu haber toplam 1593 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1