Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarsus Aratos Felsefe Okulu’nda 2. Ders Yapıldı

Antik Çağ’da başlayan felsefe okulu geleneği Tarsus’ta sürüyor: Aratos Felsefe Okulu 6. Dönemin 2. dersi gerçekleşti. Aratos Felsefe Okulu’nun dersleri bu yıl Türkiye Felsefe Kurumu ile ortak yapılıyor.
Tarih: 21 Kasım 2016 Pazartesi 08:16
Tarsus Aratos Felsefe Okulu’nda 2. Ders Yapıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Adını Antik Çağ’da Tarsuslu filozof Aratos’tan alan ve 2004 yılından bu yana Tarsus’ta yayın Aratos dergisi 2011 yılında başlattığı Aratos Felsefe Okulu’na bu yılda devam ediyor. Geçmişi bir bilim ve felsefe kenti olan Tarsus’ta Aratos Felsefe Okulu 6. yılına girdi.
Tarsus’ta 13 yıldır yayımlanan Aratos dergisinin 6 yıldır düzenlediği Aratos Felsefe Okulu’nun yeni dönemin 2. dersi yapıldı.
Aratos Kültür Sanatevi’nde yapılan felsefe dersine Tarsus, Mersin ve Adana’dan pek çok kayıtlı öğrencinin yanı sıra  katıldı.
Bu yıl 6. Dönem derslerine başlayan Aratos Felsefe Okulu’nun ikinci dersi, Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü hocalarından Prof. Dr. Çetin Veysal tarafından “Frankfurt Okulu” başlığında verildi.
Aratos Kültür Sanatevi’nin “Haşmet Zeybek Tiyatro ve Sinema Bahçesi”nde gerçekleşen felsefe dersinde, Prof. Dr. Çetin Veysal, Frankfurt Okulu’nun, 1923’te Marksist eğilimli üniversitelerden  bağımsız çalışan Toplumsal Araştırma Enstitüsü olarak kurulduğunu belirterek, “Kari Korsch, György Lukacs, Max Horkheimer, rich Fromm, Herbert Marcuse ve T.W.Adorno, Friedrich Poilock, Leo Lowenthal gibi önemli batılı düşünürlerin, varolanın eleştirisine yönelik bir anlayışla kuramsal çalışmalar yürüttüler. Frankfurt Okulu, deneysel ve tarihsel olmaya eğilim gösterdi ve Avrupa İşçi sınıfının sorunlarına eğildi. Okulun düşünürleri, kapitalizm eleştirisinden yola çıkarak, içinde yaşadığımız sistem oluşturduğu kültür endüstrisi üzerinden toplumlara yön veriyor. Bunu tümüyle sermaye için kar-pazar ilişkileri temelinde örgütlüyor. İnsanlar birbirinden farklı gibi görünüyorsa da aslında hepsi aynı.  Toplumu bu yanılsama içinde sermayeye hizmet ettiriyorlar” diye konuştu.
Aratos dergisi kurucusu ve yayın yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın verdiği bilgiye göre, 6 yılına girdi Aratos Felsefe Okulu oldukça ilgi görüyor.
Uğur Pişmanlık, felsefe okulunun gelenekselleşerek yeni dönemde de devam ettiğini belirterek, “Aratos Felsefe Okulu’nda, 6 yılda 12 üniversiteden 115 akademisyen tarafından 240 öğrenciye 120 ders verildi. Felsefe etkinliklerini bu yıl ilk kez, Aratos Dergisi Kültür Sanatevi ve Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) ile ortak gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.
Edinilen bilgiye göre, Aratos Felsefe Okulu’nda Kasım’dan Nisan kadar, altı ayda 17 derste felsefe, arkeoloji, tarih, Sosyoloji, Edebiyat, resim-heykel ile siyaset işlenecek.
Mersin Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çetin Veysal’ın yürütücülüğündeki Aratos Felsefe Okulu’nda, sürecek olan eğitim seminerlerine Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi ve Koç Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi’nden hocaların vereceği derslerle devam edeceği bildirildi.
 
 

 
Bu haber toplam 935 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1