Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Tarımsal öğretime başlamanın yıl dönümünde ZMO’dan anıta çelenk

Güncel
Tarih: 13 Ocak 2021 Çarşamba 14:27
Tarımsal öğretime başlamanın yıl dönümünde ZMO’dan anıta çelenk
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
“Tarımsal Öğretime Başlamanın 175. yıldönümü” dolayısıyla Mersin Ziraat Mühendisleri Odası tarafından Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı.
 
TMMOB Mersin ZMO Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Birim tarafından bırakılan çelengin ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı söylendi.
 
Törene aynı zamanda ziraat mühendisi olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yine ziraat mühendisi olan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Kaya Tepe, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Tarsus sorumlusu Zafer Yıldırım, STK temsilcileri ve Oda üyeleri katıldı.
 
Başkan Necmi Birim günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.
 
Başkan Birim, konuşmasında şunlara değindi:
 
“Tarımsal Öğretimimiz  10 Ocak 1846 yılında İstanbul  Ayamama  Çiftliğinde kurulan Mektebi Zirai Şahane ile  başlamış, 1892 de Halkalı Ziraat Mektebi ile ilerleyen Tarımsal Öğretim, her yılın 10 Ocak tarihinde tüm yurtta törenlerle, etkinliklerle, söyleşilerle kutlanmaktadır. 1933 yılında tarımsal öğretim faaliyetleri  yeni yasa ile Yüksek Ziraat Enstitüsü  adı ile sürdürülmüştür. Bu enstitü 1948 yılında çıkarılan yasa ile   Ziraat  Fakültesi adını alarak Ankara Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 1955 yılına kadar Ankara da  ve Türkiye’de  tek  Ziraat Fakültesi olan bu okul, daha sonraları çoğalarak bugün  43  Ziraat Fakültesine kadar ulaşmıştır.1980’den sonra tarımsal eğitim ve öğretimde ciddi bir deformasyon ve dejenerasyon meydana gelmiştir.
 
İSTİHDAM SORUNU BULUNMAKTA
Fakülte sayıları bir bir artarken bölüm ve  öğrenci sayıları  birkaç misli  arttırılmış ve Ziraat Mühendisleri mezuniyetlerinden sonra çok ciddi bir istihdam sorunu ile karşılaşmışlardır. Bu durum doğal olarak Ziraat Fakültelerini tercih eden öğrenci  kalitesini de olumsuz etkilemiştir.
 
Bugün 43 fakültenin 37’sinde öğretim yapılmaktadır. Ziraat Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri  ve Tütün Teknolojileri Mühendisleri olarak ülke tarımını kamu yararı gözeterek daha ileriye götürmek, aklın ve bilimin ışığından ayrılmadan toplum ve üreticilerimiz lehine kullanmayı hedefleyen bu  gençlerimizi yetiştiren fakültelerimizde, toplamında  16 bölüm  174 programda 1600’e yakın öğretim elemanı bulunmaktadır. 2020 yılında Ziraat  Fakültelerinde  5524 öğrenci kontenjanı açılmıştır.
 
Bugüne kadar Ziraat Fakültelerinden mezun Ziraat Mühendisi sayısı 125 bine yakındır. Fakültelerimiz her yıl 5 bine yakın mezun vermektedir. Bu duruma maalesef planlı programlı, geleceği görerek değil, yeni fakülteleri popüler isimlerle süsleyerek geldik. Fakülte sayısının artışına bağlı olarak tarımsal yüksek öğretimde kalite ve mezuniyet sonrası istihdama ilişkin sorunlarda her geçen gün daha da artmaktadır.  
 
PANDEMİ SÜRECİNDE ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ
 
Son bir  yıldır  yaşanan pandemi  süreci tarımsal üretimin ne kadar kıymetli olduğunu  bir kez daha göstermiştir. Fakat gelin görün ki uzun süredir kamuda kendine yer bulamayan meslektaşlarımızın içinde bulunduğumuz süreçte  meslek  icraları noktasında  iki seçenekleri bulunmakta  ya özel sektörde çalışabilme veya BKÜ satış bayiliği yapabilmekteler. Birçok platformda bakanlık yetkililerine bu konuda Odamızın çözüm önerilerini ilettik, hala bir sonuç alabilmiş değiliz.
 
 Peki  Tarımsal Öğretim konusunda ne yapılmalı?
1)Ziraat fakülteleri Tarımsal  öğretimde akıllı tarım uygulamalarını entegre etmelidir.  21.yüzyılda yapay zekayı,  teknoloji   4.0 ‘ı  konuşurken  müfredatta uygulamalı olarak bunların içerikleri, dünyadaki örnekleri  anlatılmalıdır.
 
2)Ziraat Fakültelerinin geçmişte bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sayılarının azaltılması, öğrencilerin başka bilim alanlarına yönlendirilmesi gereklidir. Tarımsal sigorta,Yenilenebilir enerji kaynakları, Tarımsal biyoteknoloji  konularına müfredatta yer verilmelidir.
 
3)Ziraat Fakültelerinde uygulamalı eğitime ağırlık verilmelidir; ve en az bir dönem mümkünse iki  dönem sektörel  staj yapılması zorunlu olmalıdır.  Bu staj sonrasında mümkünse ihtisas konusu seçilmeli. Yani iki dönem staj  4+1 yıllık eğitim yapıldığında belli bir konuda ihtisaslaşmış  Ziraat Mühendisi kavramı danışmanlığa  doğru evrilmelidir. 
 
4) Kamu kuruluşlarının küçültüldüğü, öğrenci sayısının çığ gibi arttığı günümüzde, kaliteli uygulama ve staj yapabilmek için tam teşekküllü araştırma ve uygulama çiftliğine sahip fakülteler tercih edilmelidir. Tarımsal öğretimin uygulama alanlarına, laboratuara, Ar-Ge’ye dayanması zorunludur.
5) Ziraat Mühendislerine istihdam sağlayabilmek adına Tarım ve Orman bakanlığının, Tarım Birliklerinin,  Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin, Ziraat Odalarının ve Yerel  yönetimlerin bölge genişliklerine göre belli sayıda  Ziraat Mühendisi  almaları gerekmektedir.
6)Tüm bunlar proje kapsamına alınıp hayata geçirilirse, Tarım ve Orman Bakanlığından meslektaşlarımıza getirdiği BKÜ sınavını kaldırmasını ve diğer meslek mensuplarını da bu işin eğitimini alan Ziraat Mühendisleri yerine ikame etmemesini talep ediyoruz.
 
Tarımsal politikalarımızı ithalata göre değil, üretime ve ihracata göre planlanmalıyız, bu konuda tecrübeli insan kaynaklarımızdan makro seviyede faydalanmamız, dünyadaki son gelişmeleri yakından  takip etmemiz  gerekmektedir. Gelişmiş tüm ülkelerde bu böyledir, sanayileşeceğiz diye yaşamsal önemi olan tarımsal üretimden asla vazgeçemeyiz, her iki sektör birbirine paralel olarak geliştirilmelidir. Sektörün sıkıntılı bir süreçten geçtiği bugün, pandeminin gölgesinde kutladığımız 175. Yıldönümümüze katılımınızdan dolayı siz değerli meslektaşlarımıza şahsım ve şube yönetim kurulu adına teşekkür eder saygılar sunarım.”
 
BAŞKAN SEÇER’DE KONUŞTU
Daha sonra söz alan aynı zamanda ziraat mühendisi olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise “İçinde bulunduğumuz süreç tarım sektörünün ne kadar önemli bir çalışma alanı olduğunu gösterdi. Pandemi ile savaş günleri ya da olağanüstü koşullar, her ne koşul olursa olsun yaşamın devam edebilmesi için insanların beslenmesi gerekiyor. Biyolojik yaşamın devamı için mutlaka insanlar üretim yapmalı, bitkisel üretim yapmalı, hayvancılık yapmalı, bunları gıdaya dönüştürmeli. Savaşta, barışta, her koşulda; dünya var olduğu sürece bu çalışma alanı da var olacak” dedi.
 
Kendisinin de bir ziraat mühendisi olarak bu alanda yaşanan gelişmeleri ve sorunları izlediğini vurgulayan Seçer, “Gereğinden çok fazla üniversite var ve oradan mezun olan mühendisler var. Bu da bu alanda enflasyonu yaratıyor. Yetişmiş ama gerçek anlamda tam, iyi yetişmiş mühendislerin ortaya çıkmasına engel olan bir sistem. Sayı olarak fazla ama içine baktığınız zaman beklediğiniz eğitim kalitesinin olmadığı bir öğrenimden söz ediyoruz. Bunun süratle değiştirilmesi lazım.
 
Yasak savmak için, yaptık demek için, üniversitelerde, Türkiye’de ihtiyaç olmayan alanlarda sadece ziraat demiyorum, birçok alan var, gereksiz yere fakültelerin açılmaması gerekiyor. Çocuklarımız bir umutla fakültelere gidiyor ama mezun olduğu zaman bir hayal kırıklığıyla karşılaşıyorlar. Çünkü iş bulamıyorlar. Çalışma alanı bulamıyorlar” diye konuştu.

 
Bu haber toplam 708 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1