Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

“Sosyal Uyum Çalıştayı” nın Beşincisi Mersin’de Gerçekleştirildi

Güncel
Tarih: 12 Eylül 2019 Perşembe 13:27
“Sosyal Uyum Çalıştayı” nın Beşincisi Mersin’de Gerçekleştirildi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)  iş birliği ile düzenlenen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı personeline yönelik “Sosyal Uyum Çalıştayı-5” 11 Eylül 2019 Çarşamba günü Mersin’de gerçekleştirildi.
Uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamında bulunan yabancılarla ev sahibi toplumun sosyal uyumunu arttırmak amacıyla düzenlenen çalıştay; Vali Yardımcısı Süleyman DENİZ, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Prof. Dr. Nalan YETİM, BMMYK Kıdemli Mülteci Koruma Sorumlusu Emir Hüseyin BENGİSOY ve İl Müftüsü Dr. Şaban KONDİ’nin katılımı ile gerçekleştirildi.
Etkinliğin açılışınca konuşan Mersin Vali Yardımcısı Süleyman DENİZ: “Onların bizi anlaması bizim de onları anlamamız açısından dil sorununu çözmemiz gerekiyor. Millî eğitim camiamız bu konuda özellikle çocukların eğitimi için büyük bir çaba gösteriyor. Şu an okullarımızda 28 bine aşkın Suriyeli çocuğumuz var. Suriyeli çocukların büyük bir çoğunluğu da artık çok iyi bir şekilde Türkçeyi konuşabiliyor ama bizlerinde onları anlamamız gerekiyor.” dedi.
Uyum konusunda yapılan etkinliklerden bahseden Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU şöyle konuştu: “Doğru Bilinen Yanlışlar broşürümüz var. Bunları lütfen okumanızı ve her gittiğiniz yerde de bununla ilgili doğru bilinen yanlışları anlatmanızı rica ediyoruz. Burada Suriyeliler ile ilgili her şey anlatılmakta. Bunu sizden özellikle istirham ediyoruz, çünkü insan bilmediğinin düşmanı. Özellikle Suriyelilerin maaş aldığı, Suriyelilerin oy kullandığı buna benzer bir takım gerçek dışı bilgilerle karşı karşıyayız.”
“Uyum Dil Öğrenimi ile Başlar”
Uyumun dille başladığının altını çizen KADIOĞLU: “Diyanet hocalarımıza Arapça öğrenme noktasında hassasiyetimizi söylememe gerek yok. Dinimizin emri olarak Arapçayı öğrenmek için hepimizin gayreti, isteği muhakkak olacaktır, ancak Suriyeli kardeşlerimizin de bulunduğu mecralarda Türkçe öğrenme noktasında hassasiyet göstermesi, toplumla anlaşma noktasında bunun önemli olduğunun altının çizilmesi gerektiğini siz hocalarımızdan talep ediyoruz. Özellikle yetişkinlerin bu konuda duyarlı olmadığını ‘öğrenemeyiz’ edasıyla, basit cümlelerle Arapça ile hayatını idame ettirmeye çalıştığına şahit oluyoruz. Bu konuda onları teşvik etmemiz gerekiyor.” dedi.
Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Prof. Dr. Nalan YETİM: “Mersin; farklı dil, din, ırk kültüre sahip her kesimden insanın bir arada yaşadığı bir hoşgörü kentidir. İlimizde ekonomik olarak kalkınmayı destekleyen, kamu düzenini ve güvenliğini koruma perspektifi taşıyan ve göçmenlerin insan haklarını korumayı amaçlayan etkili bir göç yönetimi gerçekleştirmek için çaba sarf ediyoruz. Suriyeli göçmenlerin ülkemiz değerleri, maneviyatı, sosyal ilişkileri ile uyumlu olmalarında Diyanet görevlilerimizin, millî eğitim görevlilerimizin anahtar rolleri üstlendiği kuşkusuzdur.” dedi.
İl Müftüsü Dr. Şaban KONDİ ise: “İnsanları dünyadan hareket ettiren en önemli etken inançları ve kültürleridir. Bu dünya milletlerinin din, dil ayrımı gözetmeden ülkemize koşarak gelmelerinin temelinde yatan gerçek, bizim insanlara karşı muamelemizdedir. Biz inancımızdan aldığımız değer ile inancımızdan aldığımız güç ile çeşitli sebeplerle bize gelen göç eden kişileri ensar olarak karşılayacağız.” ifade etti.
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Göç Uzmanı Ali Rıza BEŞKAT’ın Yabancıların Sosyal Uyumları ve Doğru Bilinen Yanlışlar konusunda sunum yaptığı çalıştayda; Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri ile Sosyal Uyumları konusunda İl Göç Uzmanı Zeynep BÜYÜKHAN, Yabancıların Din Hizmetlerinden Etkin Faydalanması ve Yönlendirme Mekanizması konusunda Diyanet Uzmanı Muhammet KABAKÖZ, Yabancıların Okul Kaydı ve Yönlendirme İşlemleri konusunda Mithat BÜYÜKHAN, Yabancıların Uyum Güçlükleri, Nedenleri ve Saha Gözlemleri konusunda BMMYK Kıdemli Mülteci Koruma Sorumlusu Emir Hüseyin BENGİSOY bilgilendirme sunumu yaptı.
Soru-cevapların da yer aldığı çalıştay iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Yabancılara doğrudan hizmet sunan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı personeline yönelik toplam 17 ilde düzenlenmesi planlanan Sosyal Uyum Çalıştayları farklı illerde de gerçekleştirilmeye devam edecek.

 
Bu haber toplam 351 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1