Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Şen Olasın Halep Şehri” Kitabı

FAHRİ ERDİNÇ’İN “ŞEN OLASIN HALEP ŞEHRİ” KİTABI 72 YIL ARADAN SONRA ARATOS YAYINLARI’NCA YENİDEN BASILDI
Tarih: 21 Kasım 2017 Salı 11:31
Şen Olasın Halep Şehri” Kitabı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi, Fahri Erdinç’in “Şen Olasın Halep Şehri” adlı şiir kitabını 72 yıl aradan sonra yeniden yayınladı.
Bu yıl doğumunun 100. Yılı olan ve edebiyatımızın az bilinen romancılarından Fahri Erdinç’in ilk ve tek şiir kitabı “Şen Olasın Halep Şehri” Aratos Yayınlarınca yeniden basıldı.
İlk Baskısı, Hüseyin Kazazgil Matbaası 1945 (İstanbul), ikinci baskısı ise 1950’li yıllarda Feyza Matbaacılık (İstanbul)yapılan “Şen Olasın Halep Şehri” kitabının üçüncü baskısı 72 yıl aradan sonra Aratos Kitaplığı/Kültür Dizisi’nin 40. kitabı olarak yayınladı.
“Şen Olasın Halep Şehri” şiir kitabının üçüncü baskısına Aratos dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık bir önsöz yazarken, Çukurova Üniversitesi Eğitim Bilimleri Felsefe Grubu hocalarından Yard. Doç. Dr. Mustafa Günay ise Fahri Erdinç şiiri üzerine makale ile katkıda bulundu.
Aratos dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, “Şen Olasın Halep Şehri” şiir kitabına yazdığı önsözde, şunları söylemektedir, “Fahri Erdinç, gurbette memleketine hasret bir aydın olarak yaşadı ve öldü. Yüreği Türkiye ve halkının kurtuluşu için attı. Bulgar edebiyatı, Erdinç’i kendi edebiyatçısı saydı.
Fahri Erdinç’in kitaplarının önemli bir bölümü 2000’li yıllarda Yordam Yayınlarınca yeniden basılarak okurla buluşması sağlanmıştı. Bazı kitap ve dergilerde onunla ilgili yazılar da yazılmıştı. Gerek bu çabalar gerekse kitaplarının yeni baskısı ve Fahri Erdinç’in doğumunun 100. Yılı etkinlikleri nedeniyle bu değerli öykü ve romancımız, ülke edebiyatının içinde yeniden yer bulmaya başladı.
Fahri Erdinç anması ilk kez, doğumunun 100. Yılında ve doğduğu gün olan 1 Ocak’ta (2017), Tarsus’ta Aratos Kültür Sanatevi’nde “Kalkın Nazım’a Gidelim” başlıklı etkinlikle anıldı.
Daha sonra Çukurova Kitap Fuarı (Ocak 2017), ardından Yordam Kitap tarafından Nisan 2017’de İzmir Kitap Fuarı ve Kasım 2017’de İstanbul Kitap Fuarı’nda yapılan Fahri Erdinç anması ve söyleşileri ile edebiyatın da okurların da gündemine taşınmış oldu.
Aratos Yayınları olarak, Fahri Erdinç’in “Şen Olasın Halep Şehri” adlı şiir kitabını, onun Doğumunun 100. Yılı anısına yeniden basmayı ve okurlarla buluşturmayı bir görev olarak bildik.
Umuyoruz ki, bu kitapla Fahri Erdinç’in edebiyat okurlarına tanıtılmasında bir nebze de olsa katkıda bulunur.
Sabahattin Ali’nin bir anlamda yanında usta-çırak ilişkisi içinde yetişmiş olan Fahri Erdinç, hiç kuşkusuz Yaşar Kemal, Fakir Baykurt, Bekir Yıldız, Necati Cumalı, Orhan Kemal düzeyinde bir edebiyatçımızdır.
Fahri Erdinç’in “Şen Olasın Halep Şehri” şiir kitabının yeniden basımını yaparak okuyucu ile buluşmasından dolayı mutluyuz.”
Edinilen bilgiye göre, gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan Aratos’tan alan aratos dergisi (Ocak-Şubat 2017) 81. sayısını ilk toplumcu doğumunun 100. Yılı nedeniyle gerçekçi edebiyatçılardan olan Fahri Erdinç'e ayırmıştı.
 

 
Bu haber toplam 1485 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1