Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Rektör Orhan Aydın, Tarsus Akdeniz'e açıklamalarda bulundu

Güncel
Tarih: 29 Kasım 2019 Cuma 11:25
Güncelleme: 29 Kasım 2019 Cuma 11:28
Rektör Orhan Aydın, Tarsus Akdeniz'e açıklamalarda bulundu
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Fiziki altyapı konusunda sorunlar yaşayan Tarsus Üniversitesi’nin başarılı Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Akdeniz’e açıklamalarda bulundu

“ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN YOL HARİTASI ÇİZİYORUZ”
 
TARSUS Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, yeni kurulan üniversitelerinin gelecek profilini belirlemek için yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi. Aydın, “Üniversitemiz için yol haritası çiziyoruz” dedi.
 

Önceliklerinin “İleri ve akıllı imalat yapılabilir teknolojiler üretmek, akıllı ve yenilikçi malzemeler/nano teknoloji altyapısını güçlendirmek, uluslar arası ticaret ve lojistik gibi alanlarda hızlı araştırmalar yapıp, odak noktaları” belirmek olduğunu söyleyen Rektör Orhan Aydın, bu konuda çok ciddi akademik kadro oluşturmaya başladıklarını ifade etti.
 
Yazı ailemizden Mehmet Can Bulut ve Hakan Bulut’u makamında kabul eden Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, “Henüz çok yeni bir üniversite olmamıza rağmen öğrencilerimize yüksek lisanstan, doktoraya kadar oldukça geniş yelpazede program sunuyoruz. Üniversitemiz, önümüzdeki süreçte gerek altyapısıyla, gerek eğitim müfredatı ve kadrosuyla her alanda niteliğini arttırıp, tercih sürecinde üniversite adaylarının aklına gelecek ilk üniversitelerden biri olmayı hedefliyor” dedi.
 
Yapılan genişletme çalışmaları ile üniversitenin şu an bulunduğu yerleşkenin TEM otoyolunun üstü ve altı olmak üzere toplam 600 dönümlük bir alana kavuşması için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Rektör Orhan Aydın, “Bunun yanında güzel bir gelişme daha oldu. Tarsus Belediyesi daha önce fuar alanı olarak belirlenen kent merkezindeki 240 dönümlük arazinin üniversiteye tahsisi yönünde karar aldı. Bu karar Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandı ve Bakanlığa gitti. Burayı önemsiyoruz; çünkü Üniversitenin merkezde ve şu an bulunduğumuz yerde iki ayrı yerleşkesi olacak. Üniversitelerin yıllar geçse de en çok eleştiri aldıkları noktalar, kentlerden kopuk olmasından dolayıdır. Bunun ana nedeni, üniversite kampüsünü merkezden çok uzak tutmaktan kaynaklanıyor. Gözden ırak olan, gönülden ırak olur, vurgusu burada geçerlilik kazanıyor. Üniversitenin kente ekonomik, sosyal, kültürel artılar sunması, diğer kurumlarla daha verimli çalışabilmesi adına halkla iç içe olması gerektiğine inanıyoruz.
 
240 DÖNÜMLÜK ALANDA ÜNİVERSİTENİN MERKEZİ OLACAK
Kent merkezindeki 240 dönümlük yerleşkeye üniversitenin merkezini taşımayı hedefliyoruz. Burada halka açık bir kütüphane yapmayı planlıyoruz. Kongre ve kültür merkezi, üniversitenin idari birimleri orada olacak; sürekli eğitim merkezi orda olacak ve bazı sosyal programlarımız orada olacak” dedi.
 
Halihazırda kullanılan ve hayırseverler tarafından yaptırılan mevcut iki üniversite binasını kazandıran hayırseverlere şükranlarını ileten Rektör Orhan Aydın, “Biz de bu binalara entegre olacak, yaklaşık 10 bin m2 alana sahip bir bina daha yapacağız. Bu iki binamızı da engellilerin giriş çıkışlarına uygun hale getireceğiz. Ayrıca gelecek yıl içinde diğer yeni binalarımızın projelerini hazırlıyoruz. Kampüsümüzün master planlarını hazırladık. Kurulurken Havacılık ve Uzay, Teknoloji, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Yüksel Okulu ve Meslek Yüksek okulu vardı… Kanunla birlikte İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kuruldu. Ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi kuruldu.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın onanıyla içinde bulunduğumuz 2019 yılında da iki yeni fakülte daha kuruldu. Bunlardan biri Mühendislik Fakültesi, bir diğeri de Uygulamalı Bilimler Fakültesi’dir. Böylelikle bizim 6 fakültemiz, 2 meslek yüksek okulumuz, bir de enstitümüz oldu. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni de üniversitemize kazandırmayı planlıyoruz.
 
Biz geçtiğimiz yılda akademik kadromuzu kurarak, Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 5 ön lisans bölümünde ilk defa öğrenci aldık. Bunlar ne?
Grafik Tasarım, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Bankacılık ve Sigortacılık, Lojistik ve Tekstil Teknolojisi. Tabi bunları yaparken akademik kadromuzu da hızla tamamladık” diye konuştu.
 
BÜYÜKŞEHİR VADİ ALANINI DÜZENLEYECEK
 
Yeni 10 bin m2’lik binanın 2021 yılında tamamlanarak hizmete girmesini beklediklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Orhan Aydın, “Bunun yanında öğrenciler  için etkinlik alanları da çok önemli. Üniversitemizin alanı içerisinde bir vadimiz var. Buraya Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle sosyal aktivitelerin gerçekleştirileceği, öğrencilerimizin hava alabilecekleri güzel bir alan kazandıracağız. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Vahap Seçer’le önümüzdeki günlerde bir kez daha görüşeceğim” şeklinde konuştu.
 
Üniversitenin yol haritasını çizdiklerini; kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri planladıklarını belirten Rektör Orhan Aydın, “Tabi bunlar devletimizin sunduğu imkanlar, yereldeki paydaşlarımızın sunduğu imkanlarla gerçekleşecek. Bu noktada Valiliğimizle, Kaymakamlıkla, Mersin Büyükşehir ve Tarsus Belediyesiyle, Ticaret Odası ve Borsayla, meslek odalarıyla ve diğer kamu kurumlarıyla istişare içerisinde çalışıyoruz. Tabi burada hayırseverlerimizin desteklerini çok önemsiyoruz.
 
Örneğin imkanlar ölçüsünde bir laboratuarı bir hayırseverimiz yapsın veya bir kütüphaneyi. Ve biz onların isimlerini o eserlerde yaşatacağız. Tarsus çok önemli bir kent; tarih boyunca hep iştihamın merkezinde olmuş bir kent. Hep eğitimin merkezi olmuş; Osmanlı döneminde medreseler açılmış. Burada üniversite çok çabuk gelişir.
 
Ufkun ötesini iyi görmeli, yaşanan değişimleri iyi algılamalısınız. Üniversitelerin sensörleri olmalı ve toplumun giderek ve çeşitlenerek artan ihtiyaçlarına kayıtsız kalmamalı. Bizim uyguladığımız müfredat sürekli dinamik olacak. Beklentilere göre de sürekli güncellenecektir.
 
Son yıllarda ülkemizin gerek akademiye, gerek sanayiciye verdiği proje destekleri çeşitlenerek arttı. Biz üniversite olarak bu çağrıları sürekli takip ederek projeler veriyoruz. Bunu sanayiye de yayacağız. Özellikle 2020’de her hafta bir yarım günümü bölgedeki sanayi kuruluşlarını ve ar-ge merkezlerini ziyarete ayıracağım” dedi.

 
Bu haber toplam 1239 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
adnan
14:27
30 Kasım 2019 Cumartesi
Peki, 2 yıllık teknik bölümler açılmayacak mı?
79.123.238.160
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1