Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

PSAKD’den Kınama Açıklaması

PİR Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi Adına açıklamada bulunan Genel Başkan Yardımcısı ve Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe
Tarih: 18 Eylül 2017 Pazartesi 08:52
PSAKD’den Kınama Açıklaması
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
PİR Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi Adına açıklamada bulunan Genel Başkan Yardımcısı ve Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, Genel Yönetim Kurulu üyesi ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki görevinden açığa alınmasına tepki gösterdi.
 
Erçe, “Bu keyfi uygulamayı kınıyoruz. Bülent Kaya derhal görevine iade edilmelidir.
Artık yeter…” ifadesini kullandı.
 
Erçe, açıklamasında şunlara değindi:

“14 yıldır iktidarda bulunan AKP kendi eli ile yarattığı ve devletin kılcal damarlarına kadar yerleşmesine göz yumduğu Fetullah Gülen Cemaat örgütlenmesinin 15 Temmuz darbe girişimini fırsat bilerek adeta darbe dönemlerini bile aratan uygulamalara imza atmıştır. Darbeden darbe devşirmeye çalışan AKP hükümeti ve kuvvetler ayrılığı ilkesini hiçe sayan saraydaki Cumhurbaşkanı kafalarından geçen hesapları tek tek hayata geçirmeye başlamışlardır. İlk zamanlarda cemaatle mücadele ediyor görünümü veren AKP iktidarı, kısa sürede asıl niyetini açığa çıkarmış ve tüm muhalif kesimlere karşı ciddi bir saldırgan tutum sergilemeye başlamıştır. 

14 yıldır ne istedilerse verdik dediği cemaat için “bizi kandırdılar, aldatıldık, Allah bizi affetsin” diyen Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümet, kendisi gibi düşünmeyen herkesi neredeyse cemaatle ilişkilendirerek gözaltına almış, tutuklamış, açığa almış, ihraç etmiş, mal varlığına el koymuş ve ciddi mağduriyetlerin oluşmasına neden olmuştur. Derneğimiz adil yargılama ve evrensel hukuk normları çerçevesinde cemaatle ilişkisi olanların yargılanmasına, soruşturulmasına karşı değildir. Ancak, cemaatle yan yana getirilmesi mümkün olmayanların bile bu kapsamda değerlendirilip mağdur edilmesini kabul edilemez buluyoruz.

Darbe girişiminin hemen ardından ilan edilen OHAL ile meclisi tamamen devre dışı bırakıp ülkeyi KHK’lar ile yöneten Hükümet ve Saray, akıl almaz hukuksuz ve haksız uygulamaları bir bir devreye koymuş ve ileride telafisi mümkün olmayan yaraların açılmasına sebep olmuşlardır. İçeride ve dışarıda çatışmalı süreci sürekli tetikleyen ve iç savaşa zemin hazırlayan gelişmeler ile  Alevi Toplumunun Sorunu başta olmak üzere bir çok temel mesele çözümsüzlüğe terk edilmiş ve ülke adeta kaos ortamına sürüklenmiştir. Uzlaşma ve müzakere ile çözülmesi gereken meseleler maalesef çatışma ile daha derin sorunlar yumağına dönüştürülmektedir. 

Türkiye tarihinin en kanlı katliamlarından olan Suruç Katliamı soruşturması açılmamış, 10 Ekim katliamı davasında her türlü çağrımız ve suç duyurularımıza rağmen katliamdan birinci derecede sorumlu olduğuna inandığımız İç İşleri Bakanı, Başbakan, MİT Müsteşarı, Urfa Valisi, Ankara Valisi, Emniyet Müdürleri  başta olmak üzere sorumlu kamu görevlilerinin yargılanmasına izin verilmemiştir. Adeta şehit aileleri ve katliam mağdurları ile alay edilmektedir.
Son 14 yılda siyasi iktidarın toplumsal cinsiyet algısı cinsiyet eşitliğini reddeden eril bir yapıya bürünmüştür. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamların arttığı günümüzde bu durumu önlemeye yönelik bir çalışma yapılmadığı gibi yeni çıkan yasa önerileriyle tecavüz meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. 

Çocuklara dönük cinsel istismar suçlarında istismarcının, istismar ettiği çocuk ile evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesi önerisini oylamaya sundu. Üst üste yapılan oylamada yeter sayısı bulunamadığı için oylama 22 Kasım Salı gününe kaldı. AKP, Meclis’i fiilen tasfiye ederek ve bir bir kadın kurumlarını kapatarak 14 yıllık hükümeti boyunca yapamadığı çocuk istismarını yasallaştırmayı amaçladığını göstermiş oldu. Ensar Vakfı ve Adıyaman’da İmam Hatip Okulu’ndaki cinsel istismar ile ayyuka çıkan bu çürümüşlüğün nedenini uzaklarda aramayıp bir kez daha cinsel istismarı aklayanlarda aramak gerektiği gözler önüne serildi.

Bütün bu gelişmeler ışığında;

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ve örgütlülüğü olarak yukarıda bahsi geçen her türlü anti demokratik uygulamayı şiddetle kınıyoruz. Bir an önce, âmâsız, fakatsız bu haksız ve hukuksuz uygulamalardan vazgeçilmesini istiyoruz. 
Alevi Toplumunun Sorunları başta olmak üzere bütün temel sorunların çatışma ile değil müzakere ile çözülmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Hükümeti her türlü savaş ve şiddet politikasından vazgeçmeye içeride ve dışarıda sürdürdüğü çatışmalı siyaseti sonlandırmaya çağırıyoruz. 

Adalet istiyoruz, barış istiyoruz.

Laik ve demokratik bir ülkede eşit yurttaşlar olarak bir arada yaşama irademizden vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyoruz.
Halkımızı laikliğe, demokrasiye ve barışa giden bir yolda birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

 
Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1