Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

PSAKD Tarsus Kadın Kolları’ndan açıklama

Güncel
Tarih: 9 Mart 2019 Cumartesi 10:11
PSAKD Tarsus Kadın Kolları’ndan açıklama
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus Şubesi Kadın Kolları, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dernek binasında program düzenledi.
 
Dernek üyesi kadınların ve konukların katıldığı programda konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şubesi Kadın Kolları Başkanı Sevgi Özcan, şu açıklamayı yaptı:
 
“Gerici, cinsiyetçi, çağ dışı bir iktidar anlayışı bugün ülkemizi kadınlar için bir cehenneme çevirmiştir. Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın katlediliyor, binlerce kadın tacize ve tecavüze maruz kalıyor. Egemen sistem ise iktidarıyla, yargısıyla, medyasıyla kadınlara dönük şiddeti teşvik edip kadın düşmanlığını toplumsal, siyasal ve ekonomik hayatın tamamına yayıyorlar. Yargı katilleri ve tecavüzcüleri aklamaya çalışıyor, İktidar yetkilileri sürekli olarak kadınları aşağılayan nefret söylemlerinde bulunuyorlar.
 
Yaşamı yaratan kadınlar yaşamın her alanından dışlanıyorlar. Gerici ve cinsiyetçi iktidar kadınlara kaç çocuk doğurmaları gerektiğinden tutun nasıl gülmeleri gerektiğine kadar akla gelebilecek her konuda dayatmalarda bulunuyor.
 
İsteniyor ki; kadınlar eve kapansınlar, eğer çalışma zorunlulukları varsa da toplumsal yaşamda görünmez olsunlar.
 
İsteniyor ki; kadınlar itaat etsinler. Ama kadınlar itaat etmiyorlar. Kadınlar yaşamın her alanında özgürlükleri için savaşıyorlar. Kadınlar her türlü zulme karşı örgütleniyorlar. Kadınlar hiç kimsenin kendilerine ne yapmaları, nasıl davranmaları gerektiğini söyleyemeyeceğini haykırıyorlar. Kadınlar erkek baskısına ve şiddetine boyun eğmiyorlar.
Egemenlere boyun eğmeyen ve itaat etmeyen, onların kendilerine biçtikleri kalıpları reddeden kadınlar egemenler tarafından sürekli bir şekilde hedef alınıyorlar. Bunun en son örneğini Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüzün iki kadın emekçisi ve yöneticisi özelinde yaşadık. Sarıyer Şube başkanımız Zeynep Yıldırım ile önceki dönemlerde örgütümüzde Malatya ve Kartal Şube başkanlıkları ile GYK üyeliği görevlerinde bulunmuş olan Songül Tunçdemir canlarımız tamamen haksız, hukuksuz ve keyfi bir uygulamayla, asılsız ve temelsiz suçlamalarla tutuklandılar. Erkek şiddetine karşı kadınları koru(ya)mayan devlet, söz konusu olan Alevi-ilerici-muhalif kadınlar olunca deyim yerindeyse aslan kesildi. Kerbela Katliamından sonra binbir eziyetle götürüldüğü Şam’da Yezit’in yüzüne karşı yaptığı zulümleri cesurca haykıran Zeynep Ana’nın direngenliğini ve boyun eğmez duruşunu günümüze taşıyan Songül Tunçdemir ve Zeynep Yıldırım onurumuzdur. Songül Tunçdemir ve Zeynep Yıldırım’a dönük zulme son verilmeli ve canlarımız derhal serbest bırakılmalıdırlar.
 
Dünyanın her yerinde gerici iktidarlara, erkek şiddetine, her türlü baskıya ve zulme direnen, bunun yanında sömürüye karşı emek mücadelesi veren kadın yoldaşlarımızı selamlıyoruz. Erkek şiddeti nedeniyle katledilen bütün kadınları anıyoruz.
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği örgütlülüğü olarak bütün Alevi kadınları mücadeleye çağırıyoruz.  Alevi kadınlar olarak; İnancımıza, kültürümüze, yaşam alanlarımıza ve değerlerimize sahip çıkıyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde bir kez daha cinsel, sınıfsal, ulusal, inançsal ve kültürel sömürüye hayır diyoruz.  Onurumuz saydığımız Songül Tunçdemir ve Zeynep Yıldırım’ın uğradığı haksızlıklara son verilmesini ve canlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Bütün emekçi kadınları bir olmaya çağırıyor, zulme uğrayan, eziyet gören, haksız ve hukuksuz uygulamalara maruz kalan bütün kadınlarla dayanışmayı büyütmeye ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.”
Bu haber toplam 8961 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1