Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Ozan Varal: “Çocukların hayal kurmasını bile imkânsız kılan bu düzen değişecek!”

Güncel
Tarih: 20 Kasım 2021 Cumartesi 15:20
Ozan Varal: “Çocukların hayal kurmasını bile imkânsız kılan bu düzen değişecek!”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, günümüzde çocukların yaşadıkları sıkıntıların, maddi imkansızlıklar ve eşitsizlikler nedeniyle her geçen gün daha da arttığına vurgu yaparak,
 
“Çocukların hayal kurmasını bile imkansız kılan bu düzen değişecek” dedi.
Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi'nin 6. maddesine göre her çocuğun esas olarak yaşama hakkına sahip olduğunu belirten Başkan Ozan Varal, “Peki ülkemizde bu yaşama hakkına her çocuk sahip mi? 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre 2013 ve 2021'in Mayıs ayı arasında en az 513 çocuk işçi iş cinayetleri nedeniyle yaşamını yitirdi. Bunlardan 83'ü kız çocuk, 430'u ise erkek çocuktur. 14 yaş ve altı 169 çocuk, 15-17 yaş arası ise 344 çocuk hayatını kaybetti” dedi.
 
Bu yıl Dünya Çocuk Hakları Günü’nün de yine acı bir haberlerle gündemin sıcaklığının arttığını ve Mersin’de Ula isimli 13 yaşındaki kız çocuğunun iş kazasında yaşama gözlerini yumduğunu kaydeden CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “2021 Dünya Çocuk Hakları Günü’ne birkaç gün kala da bir evladımızı, Ula’yı kaybettik. Ula, Mersin’de narenciye paketleme firmasında çalışan 13 yaşında bir kız çocuğu. Eşarbı makineye takılarak yaşamını yitirdi.
 
İşgücü piyasasında esnek, ucuz, kolay emek anlamına gelen çocuk işçiliğin salgınla birlikte artış gösterdiği çok açık. Evlerinde internet, bilgisayar olmayıp derslere erişim imkânı olmayan çocuklar haliyle işgücü piyasasına dahil oluyor” diye konuştu.
 
Açıklamasında mültecilerin çocuklarına da değinen Başkan Ozan Varal, “Unutmamak gerekir ki, burada en önemli başlık da göçmen ve mülteci çocuklar. Evlerinden olan, birçok zorlukla karşı karşıya kalan, zihinleri ve bedenleri travmalarla dolu bir dolu insan, bir dolu çocuk. 
31 milyon çocuk! Göçmen, mülteci aileler ve bu ailelerin çocukları, günübirlik ve güvencesiz işgücü piyasasında çalışarak günü döndürmeye çalışırken, pazarlık hakkı olmayan, hakkını aradığında istediğini yapabileceğini düşündüğü çocuk işçi ordusu maalesef kötü niyetli patronların iştahını kabartıyor” ifadelerini kullandı.
 
Çocuk işçiliğin getirildiği durumu ve çocuk iş cinayetlerinin “çocuk emek sömürüsü” politikası olduğunu söyleyen CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Kayıt-dışı çocuk işçi çalıştırılan kişi ve kurumlara göz yumulmamalı! Çocuk işçilik yasaklanmalı! Çocuklar doğuştan hakları olan eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımalı!” şeklinde konuştu.
 
Başkan Varal, “Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuk işçilik göz ardı edilmemeli. Çünkü çocuk hakları, bir insan hakları meselesidir, insanlık meselesidir.
 
Bugün aynı zamanda uzun süredir haber alınamayan ve günlerce  aranan Gülnar ‘lı Müslüme kızımızdan gelen  acı haberin tarifsiz üzüntüsünü yaşıyoruz .
Çocuklarımızın en temel yaşam hakkının elinde alınmasına neden sorumluların belirlenmesi ve etkili objektif soruşturma yürütülmesi ve her iki evladımızın ölümünün arkasındaki sır perdesinin bir an önce aralanmasının takipçisi olacağımızı vurguluyoruz!
 
Bugünü Ula’ya armağan ediyoruz.
Bugünü Müslüme’ye armağan ediyoruz.
Bugünü tüm çocuklara armağan ediyoruz.
Bir kez daha haykırıyoruz…
Çocukların çocukluğunu yaşamasına izin vermeyen, onların neşelerini, hayallerini, umutlarını yok eden düzen değişecek!” dedi.

 
Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1