Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

OSBÜK Akdeniz Bölge Toplantısı Mersin-Tarsus OSB’de Gerçekleştirildi

Tarsus Gıda İhtisas OSB tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde 15 Bin kişilik ilave istihdam sağlayacak
Tarih: 9 Aralık 2017 Cumartesi 21:50
Güncelleme: 9 Aralık 2017 Cumartesi 21:55
OSBÜK Akdeniz Bölge Toplantısı Mersin-Tarsus OSB’de Gerçekleştirildi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
ORGANİZE Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen ‘OSBÜK Akdeniz Bölge Toplantısı’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Mersin-Tarsus OSB’de gerçekleştirilen toplantıya Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, il protokolü, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda başkanları ve farklı illerden gelen 25 OSB Başkanı katıldı.
 
KALKINMA BAKANI ELVAN; “ İMALAT SANAYİİNDEKİ 5 MİLYON İSTİHDAMIN 1,7 MİLYONU SADECE OSB’LERİMİZDEDİR”
 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan OSBÜK ve MTOSB tanıtım filmlerinin izlenmesiyle başlayan toplantıda, sanayi bölgelerini de içine alan imalat sanayiinin, Türkiye’nin kalkınmasında ve gelişmesinde bir motor görevi gördüğünü ifade ederek başladığı konuşmasında, imalat sanayiinde yaklaşık beş milyon istihdam olduğunu kaydederek, bu istihdamın 1.7 milyonunun organize sanayi bölgelerinde olduğuna işaret etti. Ülkemizdeki ihracata bakıldığında ise, toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde doksanının yine imalat sanayiinde olduğunu belirten Bakan Lütfi Elvan, “ Kalkınmamızın ve gelişmemizin olmazsa olmazı sanayi ve teknolojidir. Bunun farkındayız ama elbette atmamız gereken ilave adımlar var.” ifadelerini kullandı.
 
 
Konuşmasının devamında, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında hem içeride hem de dışarıda birçok kesim tarafından ülkemize ve ekonomisine yönelik olumsuz haberlerin yapıldığının farkında olduklarını aktaran Bakan Elvan, “2016-2017 yılı hedeflerini koyduğumuzda bile bu hedeflerimizi çok yüksek bulanlar, eleştirenler oldu. Ama bugün şunu görüyoruz, işte önümüzdeki pazartesi günü muhtemelen üçüncü çeyrek büyümesi açıklanacak çift hane veya çift haneye yakın bir büyüme beklentimiz var. 2017 yılı için ise Hükümetimizin aldığı tedbirler ve iş dünyamızın inanılmaz performansı sayesinde ortalama yüzde 6’nın üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Sözlerini, iş dünyamıza olan güvenini dile getirerek sürdüren Elvan, Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını belirtti ve toplam yatırımlarımızın %86’sının özel kesim tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “ Dolayısıyla ekonomimizde itici, körükleyici olan güç özel kesimdir. Elbette sıkıntılarımız, aşmamız gereken adımlar var mı, var. Üst Kurul Başkanımızın ifadesine göre şu an Mersin ve Konya illeri için talep edilen 2 Bin 700 hektar yatırım yeri tahsis ettiğimizde 75 bin kişilik daha istihdam sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.
 
BAKAN ELVAN; “ MERSİN’DE TOPLAM 9 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURUYORUZ ”
 
Özellikle bu yatırım alanlarının üretilmesi noktasında gösterdiği ve göstermeye de devam ettiği yoğun çabadan dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Bakan Lütfi Elvan, Mersin’deki istihdamı daha da arttırmak amacıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci organize sanayi bölgelerinin çalışmalarına da başlandığını kaydederek, “ Biri İhtisas OSB, biri de teknoloji yoğunluklu tarımsal işlemeye yönelik bir başka OSB daha olmak üzere Mersin’de toplam 9 organize sanayi bölgesi kuruyoruz. Bunlarla birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki nitelikli işgücü ihtiyacı bizim önümüzdeki en önemli hususlardan biri haline gelmiştir. Bu noktada daha çok çalışacağız ve daha fazla adımlar atacağız.” dedi.
 
Konuşmasında, Türkiye’mizin girişimci ruhu ile dünyadaki değişim ve dönüşüme uyum sağlama yeteneği yüksek olan iş dünyasının çok daha iyi noktalara geleceğini ve Türkiye’nin dünyanın dört bir yanında sesini daha güçlü bir şekilde duyuracağına olan inancını da dile getiren Bakan Elvan, “ Şundan emin olunuz kim ne söylerse söylesin, kim ne yaparsa yapsın Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir.” diye konuştu.
 
Konuşmasının sonunda, yatırım için inanılmaz bir sürecin ve fırsatın yaşandığını özellikle ifade eden Bakan Elvan, kapasite kullanım oranının yüzde seksenlere ulaştığı bir dönemde mutlaka yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Gelin yatırımlarımızı yapalım, daha çok üretelim, daha çok ihraç edelim ve 2023 yılında Türkiye’mizi dünyanın ilk on büyük ekonomisi arasında yer almasını sağlayarak, önümüzü kesmek isteyenlere, bizi karalamak isteyenlere ve büyümemizden rahatsız olanlara neler yapabileceğimizi hep birlikte gösterelim.” ifadelerini kullandı.
 
BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI ÖZLÜ; “ AKDENİZ, YATIRIMCILAR İÇİN CAZİBE MERKEZİ OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİR”
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise konuşmasına, Türkiye’nin sanayileşmesi, kalkınması, büyümesi ve her anlamda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olması yolunda OSB yönetimlerinin ciddi katkılarının olacağına olan inancını dile getirerek başladı.
 
Genel olarak bakıldığında Akdeniz’in, diğer birçok sektörün yanı sıra, sanayide de gelişerek önemli mesafeler aldığını söyleyen Bakan Faruk Özlü, yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam eden Akdeniz Bölgesinin lojistik ve ulaşım imkânlarının ülkemiz için ciddi bir avantaj olduğunu belirterek, Organize Sanayi Bölgelerinin tüm Türkiye’de olduğu gibi, bölge ekonomisi için de bir lokomotif işlevi gördüğünü belirtti.
 
BAKAN ÖZLÜ; “ TÜRK SANAYİSİNİ ‘YENİ NESİL OSB’ KAVRAMIYLA TANIŞTIRIYORUZ
 
Konuşmasının devamında, sanayi ve üretim alanında büyük bir öneme sahip olan ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine Dair Kanun’un 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle hayata geçirildiğini hatırlatarak, bu önemli düzenleme ile birlikte Türk sanayisinin ve OSB’lerinin ‘Yeni Nesil OSB’ kavramı ile tanıştığını vurgulayan Bakan Özlü bu kavramı; “ Enerji ve hammaddenin verimli bir şekilde kullanıldığı, atıkların minimize edildiği, işletmeler arası eşgüdümün üst düzeyde olduğu, yerel kamuoyu ile entegrasyonun sağlandığı, ekolojik kalite ve sosyal dengenin kurulduğu bir OSB anlayışıdır” şeklinde tanımladı.
 
BAKAN ÖZLÜ; “ 2023 HEDEFİMİZ 65 YENİ OSB KURARAK, 1 MİLYON İLAVE İSTİHDAM OLUŞTURMAKTIR”
 
Sözlerine, bazı rakamları paylaşarak devam eden Bakan Özlü, 2016 yılı sonuna kadar 173 OSB projesinin tamamlanarak sanayicimizin hizmetine sunulduğuna, bu projeler için Bakanlıkça toplam 4.2 milyar TL tutarında kredi kullandırıldığına, 1962-2002 arasında yıllık ortalama 2 adet OSB projesi biterken, 2003-2016 arasında ise yıllık ortalama 8 adet OSB projesinin tamamlandığına dikkat çekerek; “ 2002’ye kadar üretime geçilen parsel sayısı 11 Bin 395 iken, son 15 yılda 50 Bin 437 parselde üretime geçilmiştir. 3 binden fazla parsel inşaat aşamasında, 5 Bin parsel ise proje aşamasındadır. Ayrıca 13 bine yakın parsel tahsis edilmeyi beklemektedir. Şu an üretime geçen parsellerde 1 Milyon 720 Bin kişi istihdam edilmektedir. OSB’lerdeki boş parsellerin de üretime geçmesiyle birlikte, bu sayının 2,5 milyon kişiye ulaşılmasını bekliyoruz. 2023 hedefimiz ise 65 yeni OSB kurarak, 1 milyon ilave istihdam oluşturmaktır.” ifadelerinin özellikle altını çizdi.
 
Bugün itibariyle Bakanlık tarafından tescil verilerek faaliyet gösteren OSB sayısının 308’e ulaştığının bilgisini de veren Bakan Özlü, bunlardan sadece Akdeniz Bölgesinde yer alan OSB projelerine, yaklaşık 410 milyon TL, devam edenlere ise 18 milyon TL kredi desteği sağlandığını açıkladı.
 
BAKAN ÖZLÜ; “ 2023 HEDEFİMİZ 65 YENİ OSB KURARAK, 1 MİLYON İLAVE İSTİHDAM OLUŞTURMAKTIR”
 
Konuşmasının devamında, her bölgenin ve şehrin ihtiyaçlarına uygun OSB’ler kurabilmek için detaylı ve titiz çalışmalar yürüttüklerini belirten Bakan Özlü, bunun son örneğinin ise ‘Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ olduğunu belirtti.
 
Tarsus Gıda İhtisas OSB tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde 15 Bin kişilik ilave istihdam sağlayacağını da sözlerine ekleyen Bakan Özlü, diğer yandan Bakanlık olarak KOSGEB vasıtasıyla çok yönlü destek programlarını da hayata geçirmeye devam ettiklerine işaret etti.
 
BAKAN ÖZLÜ; “İLERİ SANAYİ ÜLKESİ HEDEFİNE ULAŞMANIN TEK YOLU, TEKNOLOJİ ODAKLI ÜRETİMDİR”
 
Dünyadaki değişim ve dönüşümün temel dinamosunun bilim ve teknoloji olduğuna değinerek sözlerine devam eden Bakan Özlü, Sanayi 4.0’ın getirdiği yeni bakış açısının, bütün üretim ve pazarlama süreçlerini değiştirdiğine dikkat çekerek “ Türkiye olarak, bu yeni süreci tam anlamıyla kavrayarak bu sürecin aktif üreticilerinden olmalıyız. Türk sanayisini büyütmenin ve ileri sanayi ülkesi hedefine ulaşmanın tek yolu, teknoloji odaklı üretimdir.” dedi.
 


Konuşmasının sonunda, ihracatımızın dünya ticaretinden aldığı payın geçen yıl % 0,89’a çıktığını, 2023 yılında ise bu payı iki katına çıkarmayı hedeflediklerini, bu çerçevede ihracatı ve üretimi teşvik eden projeleri, destek paketlerini ve kanunları hayata geçirmeye devam edeceklerini de belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü,  OSB’lerin ileri sanayi ülkesi hedefinin çok önemli bir unsuru olduğuna da değindikten sonra konuşmasını, OSB’lerin önündeki engelleri kaldırmak ve yatırım ortamını geliştirmek için çalışmalara devam edeceklerini dile getirerek sonlandırdı.
 
VALİ SU; “MERSİNİMİZ HER ALANDA GELİŞMELERE TANIK OLUYOR”
 
Vali Ali İhsan Su ise Mersin’in her alanda gelişmelere tanık olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, altyapıdan üstyapıya, eğitimden sağlığa, sanayi tesislerinden sulamaya, kültürden turizme kadar her alanda yoğun çalışmalar devam ettiğini belirterek, bu hizmetlerin ilimize kazandırılması noktasındaki desteklerinden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize ve özellikle de Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a Mersin halkı adına şükranlarını sundu.
 
Konuşmasının devamında, ilimizde 6 OSB ile ilgili çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekleyen Vali Su, mevcutların genişletilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili de il bazında yürütülen çalışmaların sürdüğünü ifade ettikten sonra sözlerini, toplantının hayırlı gelişmelere vesile olmasını temenni ederek noktaladı.
 
Mersin TSO Başkanı Şerafettin Aşut’un OSB’lerin yüksek teknolojileri üretime entegre etmelerinin önemine değindiği konuşması sonrasında söz alan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, 5 ayda 33 bölgede 133 OSB ile bir araya geldiklerini ifade ettikten sonra, önümüzdeki yılsonuna kadar ülkemizdeki tüm OSB’lerle buluşmayı planladıklarını kaydetti.
 
MTOSB Başkanı Sabri Tekli ise yaptığı selamlama konuşmasında sanayicilere verdiği desteklerden dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Sözlü’ye tüm sanayiciler adına teşekkür etti ve sözlerini Cumhuriyet tarihindeki en büyük yatırımların ilimize kazandırılmasında verdiği desteklerden dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ederek noktaladı.
 
Protokol konuşmalarının ardından ‘OSBÜK Akdeniz Bölge Toplantısı’ istişare oturumuyla devam etti.
 
Bakan Elvan ve Bakan Özlü, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Ziyaret Etti 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ‘OSBÜK Akdeniz Bölge Toplantısı’ sonrasında Mersin-Tarsus OSB içerisindeki Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.
 
Okul girişinde İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve okul yöneticileri tarafından karşılanan Bakan Elvan ve Bakan Özlü, karşılama sonrasında okul binasını, sınıfları ve atölyeleri gezerek öğrencilerle bir araya geldi.
 
Okul ziyareti boyunca karşılaştıkları öğrencilerle yakından ilgilenen Bakan Elvan ve Bakan Özlü, atölyelerde imal edilen makine ve araçları inceleyerek, imalat süreci ile edinilen deneyim hakkında öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı.

 
Bu haber toplam 4135 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1