Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Ömer Kurnaz: TÜFE hesaplamalarıyla emekliler kaybediyor

Güncel
Tarih: 6 Ağustos 2022 Cumartesi 14:13
Güncelleme: 6 Ağustos 2022 Cumartesi 14:15
Ömer Kurnaz: TÜFE hesaplamalarıyla emekliler kaybediyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
2022 Temmuz ayı TÜFE artışına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz; Türkiye İstatistik Kurumu’nun, sürekli yeni kararlar alması ve sistem değişikliğine gitmesinden emekliler büyük zarar gördüğüne dikkat çekerek, emekli zamlarının TÜFE oranına endekslenmesine itiraz ettiklerini söyledi.
 

Derneğimizin araştırmalarına göre Temmuz ayında ortalama fiyat artışı yüzde 5 belirlenirken, TÜİK ise bu oranı yüzde 2,37 hesaplaması, çalışanların ve emeklilerin gelirlerini azaltan bir etki yaptığını belirten Kurnaz; TÜİK’in, 2022 Mayıs ayı itibariyle hesaplamalarda dikkate aldığı fiyatları gizleme yoluna gitmesi, şeffaflığa gölge düşürdüğünü söyledi. 
 
2022 Mayıs ayından itibaren enflasyon sepetinde yer alan 415 madde üzerinden yeni bir gruplandırma yapılarak 144 temel başlıktan oluşan yeni bir sistemle hesaplama yapılmasıyla, fiyatların aşağıya çekildiğine dikkat çeken Kurnaz; hiçbir kurum emeklinin kaderi ile oynamaması gerektiği uyarında bulundu ve şunları söyledi: 
 
“Yeni yöntemle yapılan hesaplamayla, 2022 Temmuz ayında TÜFE artışı, yüzde 2,37 hesaplanmış; çarşı-pazardaki yüksek fiyatlar, nasıl olur da bu kadar küçültülür?
TÜİK’i denetleyen iki mekanizma var. Bunlardan birincisi, çarşı-pazar fiyatları. İkincisi, ailelerin harcamaları. Bu yönüyle değerlendirildiğinde, örneğin TÜİK Temmuz ayında ulaştırmada enflasyon eksi çıkmış. İnsanlar, otobüs fiyatların pahalılığından memleketlerine dahi gidemiyor. Harcama gruplarında yapılan artışların küçültülmesinin bedelini çalışanlar ve emekliler ödemektedir.
 
TÜİK; şeffaf olmalı ve fiyatları gizleyerek güvensizliği artırmaktan vazgeçmeli, bilimsel ve objektif kurallara göre enflasyonu hesaplamalıdır.
 
Çalışanın ve emeklinin gelirleri, gerçek fiyatlara göre arttığında, alım gücü korunur. TÜİK, satın alma gücünü korumayan TÜFE oranlarını açıklamaktadır. Bu durum, güvensizliği artırmaktadır.” 

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1