Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Nevzat Kumdereli yazdı, "Dilin kemiği yok ama..!"

Güncel
Tarih: 8 Şubat 2019 Cuma 10:11
Nevzat Kumdereli yazdı, "Dilin kemiği yok ama..!"
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sevgili okuyucular, dil var yılanı deliğinden çıkartır; dil vardır zehir saçar ve yılan gibi ısırarak acı verir…
CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Kocaali’deki; 1973 yılında milletin parasıyla kurulan tank paleti, fırtına obüsleri ve çeşitli tank malzemelerinin üretildiği fabrikanın Katar’lılara satılmasına karşı çıkmadığı için MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’yi  ‘’ Bu nasıl Millilik’’ diye eleştirmesine, Sayın Devlet Bahçeli öyle bir dille yanıt veriyor ki okuyunca hayrete düştüm!
 Sayın Bahçeli’nin kullandığı dilin üslubuna bakar mısınız?
-Dün sabah emeli belli, hedefi belli, varmak istediği yer belirgin olan malum bir televizyon kanalında CHP Genel Başkanı’nın şahsımla ilgili değerlendirmelerini ibretle izledim.
-Milliyetçilik konusunda kestiği ahkamı, kırdığı potu, döktüğü aklının dibini gülümseyerek takip ettim.
-Bak Sayın Kılıçdaroğlu, kalbin çürük olsa da, kulağını bana ver. Milliyetçilik lafla olmaz, doğru. Senden zaten milliyetçi olmaz. Vatana, bayrağa, orduya kast edenlerle ittifak kurmuş birisinin ağzına alacağı ne millet, ne de milliyetçiliktir, sadece zillet ve rezalettir.
-Ortada satış yok iken var demek yalandır. İşletme hakkının devir işlemleri sürerken her şey bitti ve Katar ordusu aldı demek sahtekârlıktır. Sayın Kılıçdaroğlu farkındaysan yine çaktın, yine sınıfta kaldın.
-Sayın Kılıçdaroğlu havanda su dövüyor, havada istismar taklaları atıyor. Fakat gafillik nafiledir. Sakarya ve çevresinin savunma sanayi merkezlerinden birisi olmasından ürkmesi boşunadır. Korkuyor, çünkü HDP’ye karşı yüzü kara çıkacak, PKK’ya verdiği sözün altında ezilecek.
-CHP'nin başını çektiği zillet ittifakına sesleniyorum; Peki sizler nerenin kuyruğu, nerenin kuytusu, nerenin kuvvesi, nerelerin seli önünde sürüklenen kütüğüsünüz?
-Sayın Kılıçdaroğlu, Ülkücü kardeşlerime sesleniyorum diyor. Hayırdır, hangi ara kardeş olduk?
-Var git işine Sayın Kılıçdaroğlu, incir ağacından oklava, darı unundan baklava, senden de bir halt olmaz, olamaz.
+++
Bu ne şiddet bu ne celal? Bu nasıl bir dil? Sahtekar, Gafil, Taklacı, Kütük, Zillet, Halt… vs. ne demek? Halt kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeden mi ağzından kaçırıyor? Vatandaşın lügatinde ‘’ Halt’’ ne demek bilmiyor mu?
+++
Bitmedi! Bu tank palet fabrikasının satılması tartışmasına gazeteci Deniz Zeyrek’te katılmış ve sadece:
‘’’Milli tank-palet fabrikasını Katarlı ortağı olan bir şirkete ihalesiz devrettiysek, nasıl savunma sanayimizi millileştiriyoruz denilebilir?” diye bir tweet atmış.
Vay sen misin bunu söyleyen?
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın E. Semih Yalçın almış sazı eline Allah yarattı dememiş; ağzına ne geldiyse vermiş veriştirmiş. Okuyunca ağzım açık kaldı. İnanın bir ana avrat sövmediği kalmış, bu dil sanki engerek dili...
Bakınız neler söylemiş:
-Milliyetçi-Ülkücü hareketin saygıdeğer lideri Devlet Bahçeli’nin görüş ve düşüncelerine katılmıyorum diyebilirsiniz. Fikir, düşünce ve politikalarımızı beğenmeyebilir ve ahlaki ve insani ölçüler içinde tenkitte edebilirsiniz.
-Amma asla Sayın Devlet Bahçeli’ye dil uzatamazsınız, onun milliyetçiliğini asla tartışamazsınız. Bunu yapanlar hangi sosyal dilim içinde olursa olsun bizce fikren güdük, insani olarak bitik, hatta yitik durumdadır.
-Basın dünyasında polemik üslubunu beceremeyip, belden aşağıya çeken medya zennelerine son dönemde bir yenisi eklenmiştir.
-Deniz Zeyrek ismiyle maruf kimse, haddini hududunu aşarak Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’ye ahlaken bir insana yakışmayacak şekilde dil uzatmıştır.
-Kendi oynaklığını kamufle etmek ve CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yaranmak için Sayın Genel Başkanımıza saldıran perişan Zeyrek’e haddini bildirmek şart olmuştur.
-Adı geçen kimesnenin üslubu, kudurma emaresi vermektedir. Zeyrek; dünün CHP aleyhtarı, bugünün CHP yardakçısı, gizli Türklük düşmanı, karakteri oturmamış bir şahsiyettir.
-Biz onun gibi dönek ve silik adamları iyi tanır, tıynetini iyi biliriz. Bu gibiler, medya sahnesine çıkıp döktüren zennelerdir. Onlar kıvırmayı, göbek atmayı iyi becerir, maharetle gerdan kırarlar. Öyle ki dansöz kıyafeti onlara dansözlerden bile daha çok yakışır.
-Bağlı olduğu mahfilleri memnun etme noktasında biraz saray soytarısına da benzerler. Bu türden insan müsveddeleri; bazen cıfıt çarşısının tellalı, bazen hergele meydanın kopuğu olurlar.
-Zeyrek gibileri kapıkulu yapıp sağa sola çemkirmesine izin verenlere tavsiyemiz, bir an evvel kapıyı açıp layık olduğu çayıra salmalarıdır. Aksi takdirde bu tür yaratıkların çevresindekilere de hastalık bulaştırması mümkündür.
+++
Dilin kemiği yok ama adab-ı muaşaret yani görgü ve nezaket kuralları vardır!
Ne oluyoruz, seçime mi yoksa savaşa mı gidiyoruz? İnsan insana bu kadar hakaret dolu zehirli bir dil kullanır mı?
Bu haber toplam 696 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
Tarsuslu
10:16
9 Şubat 2019 Cumartesi
Siyaset dili maalesef sokak dilini aratmaz oldu. En sevimsiz cümleler o kadar rahat kuruluyor ki. Akıl almaz bir durum ortada. Siyasi nezaket diye bir şey kalmadı. Siyasilerimizin tamamına yakını bu dili bir hakmış gibi görüyor ve sahipleniyor. Utanılacak bir durum. Saygılar.
95.9.159.60
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1