Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Muhtar Adayı Kadınlardan “Kadınlara Seçme Hakkı Tanınmasının” Yıl Dönümünde Ortak Açıklama

Güncel
Tarih: 6 Aralık 2023 Çarşamba 19:21
Muhtar Adayı Kadınlardan “Kadınlara Seçme Hakkı Tanınmasının” Yıl Dönümünde Ortak Açıklama
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta merkez ve kırsal mahallelerde muhtarlıklara aday olduklarını açıklayan kadınlar, örnek bir davranış sergileyerek “5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının” yıl dönümü dolayısıyla bir araya geldiler, ortak açıklamada bulundular.
 
Florya pastanesinde gerçekleşen toplantıya farklı mahallelerden muhtar adayı olan Tuğba Canatan, Leman Yüksek, Ayşe Sarıoğ, Nergiz Özşahinoğlu, İlke Dal, Şule Türker, Sevda Kurt, Yeliz Bozkurt, Tuba Erdoğan, Cennet Kocabaş, Şifa Yılmaz, Çiğdem Ekici, Döne Çolak, Sakine Şimşek ve Melike Şahin katılım sağladı.
 
Kadın dayanışmasının sergilenmesi ve yeni dönemde Tarsus’ta kadın muhtar sayısının artması adına bir araya geldiklerini kaydeden kadınlar, “5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının” yıl dönümü dolayısıyla da ortak olarak şu açıklamada bulundular:
 
“Cumhuriyet'in kurulmasından sonra, Atatürk ülke çapında yaptığı konuşmalarda, kadınlara eşit haklar getirecek yasaların acilen gerekliliğini vurguladı.
  
Yaptığı bir konuşmada, “Bizim için daha doğru ve emin bir yol var: Bu, Türk kadınlarının her şeyde ortağımız olması, hayatımızı onlarla paylaşması, onlara dost, yardımcı ve meslektaş olarak değer vermektir. ilmi, manevi, sosyal ve ekonomik hayatımızda Kadın, toplumun direği ve milletin pınarıdır.
Güçlü yeni nesiller yetiştirmek, yetiştirmek zorundadırlar, ancak bu görevleri ancak kendileri aydınlanırlarsa yapabilirler. Türk kadını iyi eğitimli, erdemli, onurlu ve toplumda saygınlık kazanabilecek durumda olmalıdır” dedi...
 
Bu vizyonla aşağıdaki reformları hayata geçirdi:
    
Kız çocuklarının çağdaş eğitiminin vurgulanması ve ilköğretimin zorunlu hale getirilmesi;
Kızların erkeklerle aynı okullara gidebilmesi için modern, çağdaş okulların karma eğitime dönüştürülmesi;
Kadınların modern giyinme özgürlüğüne sahip olmalarına izin veren tesettür ve tesettürün kaldırılması;
Şeriat Yasası'nın kaldırılması ve onun yerine kadın ve erkeklere eşitlik, kadınlara eşit haklar veren    İsviçre Medeni Yasası'nın getirilmesi,
Cinsiyetler arasındaki yasal eşitlilik.
 
Kadınların eğitimine yapılan vurgu ve modern bir medeni kanunun çıkarılması, Türk kadınının sosyal ve ekonomik kalkınmasının artırılmasında en önemli iki adımı oluşturdu.
    
İsviçre Yasası tarafından sağlanan eşit haklar, medeni (dini) evlilik, boşanma, velayet ve miras alanlarını kapsıyordu. Çok eşlilik (Şeriat Yasası uyarınca dört eşe izin verilir) da kaldırıldı.
Oy hakkı verildi. Pek çok Avrupa ülkesinde kadınların oy hakkının olmadığı 1935 Genel Seçimleri ile 18 kadın milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne katıldı.”

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1