Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Mezitli Belediye Meclis üyelerinden Belediye Başkanına “Delege” Eleştirisi

CHP'de sancılı delege seçimleri devam ediyor...
Tarih: 5 Ekim 2017 Perşembe 17:30
Güncelleme: 5 Ekim 2017 Perşembe 17:33
Mezitli Belediye Meclis üyelerinden Belediye Başkanına “Delege” Eleştirisi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
CUMHURİYET Halk Partisi’nde yaklaşan ilçe kongreleri öncesi gerçekleşen delege seçimleri devam ederken, yaşanan sorunlarda bir bir gün yüzüne çıkıyor. Bir grup Mezitli Belediye Meclis üyesi, basın açıklaması yaparak, geçtiğimiz günlerde sonuçlanan delege seçimlerinde, Parti Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Belediye Başkanlarının örgüt işlerine karışmama talimatına rağmen, Mersin Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın buna uymadığını ve delege seçimlerine direk müdahale ettiğini savundular.
 
Mezitli Belediyesi’nin CHP’li bir grup Meclis üyesi basın toplantısı düzenleyerek yaşanan gelişmeleri, tabanda oluşan sıkıntıları tek tek dile getirdiler.
 
Meclis üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Mezitli Belediyesi Meclis üyesi Olcay Tok, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın “küçük olsun, benim olsun” mantığını güttüğünü öne sürerek, delege seçimlerinde Belediye Başkanı’nın taraf olmasının partinin büyümesi noktasında büyük zararlara yol açabileceğinin altını çizdi.
 

“ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ YOLUMUZU AYDINLATMAKTADIR”
 
Olcay Tok, “Halkımıza vadettiğimiz demokratik yaşamın parti tabanımızdan başlayarak kurulabilmesi için bu seçimlerin açık, şeffaf bir şekilde yapılması hususunda sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti yönetimimizin kararlı bir irade ortaya koyduğu bilinmektedir.
 
Cumhuriyetimizin kurucu partisi CHP’nin üyelerinin hiçbir baskı altında kalmadan özgür iradesiyle şekillenecek politikalar ve kadrolar  ülkemizin sorunlarının çözümünün de güvencesi olacaktır. Kurucumuz ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün  ''Ben 1919 senesi Mayıs'ın içinde Samsun'a çıktığım gün elimde, maddi hiçbir kuvvet yoktu, Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu kutsal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek başladım.'' Sözleri bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır” dedi.
 
“BASKI VE MOBİYİNG UYGULAMASINI HALKIMIZA NASIL İZAH EDECEĞİZ?”
 
Neşet Tarhan’ın iki listeyle gidilen delege seçimlerinde kaybedilen mahallelerdeki CHP üyesi belediye çalışanlarını mobbing uygulamasına tabi tuttuğunu iddia eden Olcay Tok, “Üyelerimizin ve halkımızın iradesine ve kararına saygı göstermek, güvenmek ve başımızın tacı kabul etmek zorundayız. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun 08.08.2017 tarihinde yapılan Belediye Başkanları Toplantısında açık ve net olarak “Örgüt işlerine karışmayın” talimatı da  tabanının özgür iradesinin serbestçe, hiçbir baskı altında kalmadan ortaya çıkmasının kıymetini ortaya koymaktadır.
 
Sayın Genel Başkanımızın açık talimatına rağmen İlçemiz Mezitli’deki delege seçimlerinde  Sayın Belediye Başkanımızdan kaynaklandığını düşündüğümüz demokratik olmayan bazı müdahaleleri üzülerek müşahade ettik. Herkese örnek olacak, olgun bir demokratik süreç yaşamamız gereken Mezitli’de Belediye imkanlarını kullanarak CHP üyelerinin iradelerini ipotek koymaya yönelik bir anlayışın sergilenmeye çalışılmasını kabul etmek mümkün değildir. Zaman zaman nepotizm tuzağına da düşen bu anlayışın devamına göz yumulması Mezitli’deki siyasi gücümüzün  küçülmesi tehlikesini de beraberinde getirir. Oysa Mezitli’deki siyasi varlığımız Belediye Başkanının dar iktidar anlayışından çok daha büyüktür. Belediye halkımızın kendisine hizmet için bize emanetidir. İntikam, kişisel hırs ve çıkarların tatmin yeri olamaz.
 
Mezitli Belediyesi Resmi Web sayfasında “Başkanımızın Hedefleri” başlığı altında “Bizi destekleyen, desteklemeyen herkesi bizden, içimizden, canımızdan sayarak herkesin, her kesimin başkanı olacağız. ” taahhüdü dururken  Sayın Belediye Başkanının seçim kaybettiği mahallelerdeki CHP üyelerini “sürmesi”, baskı ve mobbing uygulamasını halkımıza nasıl izah edeceğiz?” şeklinde konuştu.
 
Bazı Belediye Meclis üyelerin yanı sıra partililerinde katılım gösterdiği toplantıda konuşan Olcay Tok, “Başkan personel arasında “hiçbir ayırım gözetmeyeceğini”, “çalışan herkesin insan öncelikli işyeri mutluluğunu  ve çalışma güvencesini iliklerine kadar hissedeceği” bir Belediye vaadini unutmuşsa Meclis üyeleri olarak hatırlatmak bizim görevimiz değil midir?
Belediye çalışanlarına liyakata, adalete ve verimliliklerine göre değil; verdikleri-vermedikleri reylere göre muamele etmek CHP’nin hak ve adalet anlayışına uygun mudur?
CHP Tüzüğü’nün 7.Maddesinin B Bendinde Parti Üyelerinin Görevleri ve Hakları sıralanırken  f fıkrasında üyelerin “Haksızlıklara karşı savunulmasını parti örgütünden istemek” hakkı düzenlenmiştir. CHP’li Belediyede CHP üyelerinin hak ve adalet araması ne yaman bir çelişkidir. Belediye Meclis üyeleri olarak haksızlık ve adaletsizlik karşısında susmayacağımızın bilinmesini isteriz.
 
Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun “uzlaştırıcı ve birleştirici pozisyon alın” talimatının tam tersini yaparak CHP üyeleri arasında ayırımcılık yapan;
CHP Mezitli örgütünü Başkancı-Başkancı olmayan gibi sığ bir siyasi satha hapsetmeye çalışan;
CHP’nin Mezitli ve dolayısıyla Mersin’deki büyük siyasi potansiyeline “küçük olsun benim olsun” yaklaşımıyla zarar verdiğini düşündüğümüz bu anlayışın delege seçimlerine müdahalesinin kırgınlıklar ve kamplaşmalara meydan verilmeden biran önce durdurulması hususunu;  CHP Mersin İl Başkanlığımıza, CHP Mersin Milletvekillerimize, Ve Genel Merkezimize arz ediyorum “şeklinde sözlerini tamamladı.
 
Olcay Tok, kendisine sorulan sorular üzerine yanında bulunan görselleri de kaldırarak, Belediye Başkanı neşet Tarhan’ın mobbing uygulaması kapsamında bazı işçilere uyguladığı baskıyı dile getirdi.

 
Bu haber toplam 3514 defa okunmuştur.
Etiketler: , , , , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1