Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

MESKİ Genel Müdürlüğü Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu 1. Birleşimi Gerçekleştirildi

Güncel
Tarih: 14 Mayıs 2024 Salı 15:21
MESKİ Genel Müdürlüğü Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu 1. Birleşimi Gerçekleştirildi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün 2024 Yılı Mayıs Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen toplantıda toplam 6 madde görüşüldü.
 
2023 Mali Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeni logosunun su renginin de MESKİ Genel Müdürlüğü’nün yeni logosu olması ve 2023 Mali Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Genel Kurulu Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü maddede mevzuat gereği Meclis Birinci Başkan Vekili Ali Uyan yönetti.
 
“Hiçbir belediye başkanı kamu hizmetlerinde kar amacı gütmez”
 
MESKİ’ye ilişkin gelen soruları yanıtlamak için söz alan Başkan Seçer, su faturalarına gelen eleştiriler hakkında konuştu. Mersin merkezin yüzde 80’inin içme suyunun Tarsus’tan cazibe yoluyla geldiğini ve bu nedenle yüksek elektrik faturasının da su faturalarına yansıtıldığına dikkat çeken Seçer, “Tabi ki mevcut su fiyatlarının daha aşağısında su temini sağlamak isteriz. Hiçbir belediye başkanı hizmet ulaştırırken, bedel ödenen ücretlerde bir ticari kafayla düşünmez, kamu hizmetleri kar amacı gütmez. Kamu hizmetleri kamu yararına yapılan hizmetlerdir. Bazı hizmetlerde hizmetin bedelini alırsınız. Öyle hizmetler var ki o hizmetlere sübvansiyon yaparsınız” diyerek, ulaşımda ve su faturalarında bu sübvansiyonu yaptıklarını ve sosyal politikalardan MESKİ’ye aktarım yapamayacaklarını kaydetti.
“Pamukluk Barajı’ndan cazibe ile su gelince maliyetler yüzde 30-35 azalacak”
 
Seçer, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 2016 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi Yönetimi ve MESKİ yönetimiyle imzaladığı protokolün uygulanması halinde faturaların daha düşük olacağını söyleyen Seçer, “Hiçbir sular idaresi kurumu kendi öz gelirleriyle şirketi sürdüremez, sürdürülebilir değildir. Sağladığınız bir birim hizmetin maliyeti vatandaştan tahsil ettiğiniz bedele göre daima yüksek. Eğer ki sular idaresi uygun vadeli, uygun maliyetli krediler bulmazsa, hatta hibe kredilere ulaşamazsa yatırım yapamaz. Kanalizasyon sokağa akar, temiz içme suyuna erişim gecikir, hiçbir yatırım yapamaz. Çünkü parası buna yetmez” dedi. MESKİ'nin vatandaştan topladığı su bedeli dışında herhangi bir gelirinin olmadığını söyleyen Seçer, “Kısa süre içerisinde Pamukluk Barajı’ndan cazibeyle su gelecek ve bir ilave elektrik enerjisi ödemeyeceğiz. Bunu sağladığımız zaman direkt faturalara yüzde 30-35 oranında indirim yansıyacak” diye konuştu.
 
Krediye ulaşımın imkânsız hale geldiğinden söz ederek, İller Bankası’nın uzun süre kredi tercihini yaparken de belediyeler arasında parti ayrımı yaptığını sözlerine ekleyen Seçer, “Bunu aleni ve açık açık söylüyorum. Umut ediyorum yeni dönemde bu anlayıştan uzak kalınır” ifadelerine yer verdi.
 
Seçer, altyapı yatırımlarına ilişkin; “Bunlar su faturalarının azalmasına neden olacak yatırımlar”
 
Seçer, Mersin genelinde hayata geçirdikleri ve geçirecekleri kanalizasyon, atıksu arıtma, içme suyu ve alt yapı çalışmalarının tümünün 156 milyon avroluk finansman paketinin içinde yer aldığından bahsederek, “Bunlar zaman içerisinde MESKİ’nin daha da güçlenmesine, düzene girmesine, maliyetlerinin düşmesine ve su faturalarının azalmasına neden olacak yatırımlar” diye vurguladı.
 
Büyükşehir olarak kendi öz gelirleri ile yaptıkları yatırımlardan da söz eden Seçer, “Biz İller Bankası’ndan 5 yıldır doğru dürüst bir kredi kullanamadık ama yatırımlarımız devam etti. Önemli teknoloji yatırımları yaptık; su SCADA’sı, elektrik SCADA’sı ve bunların DMA’ları… Bunlar ciddi teknoloji yatırımları. Suyu 360 derece izliyoruz. Suyun kaynağından çıkıp, nihai olarak atıksu arıtma tesisinden arıtıldıktan, deşarj edildiği noktaya kadar biz buralardan takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
“Teknolojik yatırımlar bizde kayıp kaçağı önlüyor ve su tasarrufunu sağlıyor”
 
Yaptıkları içme suyu yatırımlarının da Anamur’dan Tarsus’a kadar kredisiz yapıldığını ifade eden Seçer, “5 yıldır her tarafta MESKİ şantiye gibi çalışıyor. Bunları kendi öz gelirleriyle yapıyor. Bu teknolojik yatırımlar bizde kayıp kaçağı önlüyor ve su tasarrufunu sağlıyor. Hem suyun çalınmasını hem de zayi olmasını önlüyor. Çünkü nerede ne arıza var, nerede suyunuz çalınıyor görüyorsunuz. Çok yüksek oranlarda kayıp-kaçak oranı. Yani her sisteme giren suyun emin olabilirsiniz yarısından fazlası çalınıyordu. Kaçak kullanım çalmaktır, suyu çalmaktır, diğerinin hakkına tecavüz etmektir, su sıkıntısıdır. Özellikle yaylalarda yasa dışı kullanımlar su sıkıntısıdır. Su değerlidir, önemlidir. Bunun da bilincinde olduğumuzu bilmenizi isteriz” dedi.
 
 
 
Kendi yönetimlerinden önce MESKİ bünyesinde birçok önemli yatırımın yapılmadığına vurgu yapan Başkan Seçer, “Kimse zaten üzerine suç elbisesini giymek istemiyor. MESKİ’de çok önemli deformasyonlar, tahribatlar vardı. Abone sistemi allak bullaktı. Neleri çıkarttık, nelerle uğraştık, hepsini bir düzene koyduk. Doğru dürüst bir çalışma ofisi yoktu. Silifke Caddesi’ne o binayı MESKİ için yaptık” dedi. Başkan Seçer, artık vatandaşların tertemiz bir ortamda işlemlerini hızlı bir şekilde yaptığına değinirken yapılan yeni teknolojik yatırımlar sayesinde birçok işin dijital ortamda yapılabildiğini söyledi.
 
Bir Meclis üyesinin var olan bir arızanın günlerce yapılmadığını iddia etmesi üzerine Başkan Seçer, “Eğer bu size aktarılmış bir bilgi ise emin olun yanlış bir bilgi” ifadelerini kullandı. Başkan Seçer, Teksin’e bırakılan bir arıza kaydının sonuçlanıncaya kadar takip edildiğini ve kendisine rapor edildiğini kaydederek, tüm Meclis üyelerinin ve vatandaşların Teksin’i ve Alo 185’i etkin bir şekilde kullanmasını tavsiye etti.
 
“MESKİ’ye bir kurum hüviyeti verdik”
 
Yıllar önce yapılan kanalizasyon ve içmesuyu hatlarının birçoğunun demode olduğunu ve tüm bunları yenilemeleri gerektiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Kimse; ‘burada ne oluyor’ dememiş. Bizim dönemimizde Mersin alt yapısının MR’ını çektik. Yeni teknolojik yöntemlerle altyapıyı kırmadan, dökmeden, kazı yapmadan, ilave maliyetlere gereksinim duymadan temizlemeye başladık. Bunları ilave maliyetlere gereksinim duymadan son teknoloji ile yaptık. Bugüne kadar bunu kimse yapmadı. Türkiye’de de bunu yapan birkaç belediyeden bir tanesidir Mersin Büyükşehir Belediyesi Sular İdaresi. Bunların maliyetleri tamamen MESKİ’nin öz gelirleri ile ödenmiştir. MESKİ’ye bir kurum hüviyeti verdik. Bunun da bedelini tabi ki ödemek zorundasınız. Bunu da ödedik” diye belirtti.

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1