Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Mersin Büyükşehir’den Gülnar ve Çamlıyayla’ya Bir İlk Daha

Mersin Büyükşehir Belediyesi, üzüm üretimini yaygınlaştırmak, çeşitliliği artırmak ve üretimi daha verimli hale getirmek amacıyla Çamlıyayla’nın Kale Mahallesi Kaleardı Mevkii ve Gülnar’ın Üçoluk Mahallesi’nde modern bağcılık anlamında bir ilki daha gerçekleştirerek, Telli Terbiye Sistemi’ni kurdu.
Tarih: 5 Aralık 2016 Pazartesi 13:30
Mersin Büyükşehir’den Gülnar ve Çamlıyayla’ya Bir İlk Daha
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Büyükşehir Belediyesi, üzüm üretimini yaygınlaştırmak, çeşitliliği artırmak ve üretimi daha verimli hale getirmek amacıyla Çamlıyayla’nın Kale Mahallesi Kaleardı Mevkii ve Gülnar’ın Üçoluk Mahallesi’nde modern bağcılık anlamında bir ilki daha gerçekleştirerek, Telli Terbiye Sistemi’ni kurdu.

Çiftçinin ve üreticin yanında olarak, onlara ihtiyacı olan her türlü hizmeti sunmaya devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal destek projesi kapsamında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliği ile bir ilki daha gerçekleştirerek üzüm üretimini yaygınlaştırmak, üretimi daha verimli hale getirmek ve üzüm çeşitliliğini artırmak amacıyla, Çamlıyayla’da yaklaşık iki dekarlık, Gülnar’da da bir dönümlük bir alanda Telli Terbiye Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi.

Telli Terbiye Sistemi’nde asmanın yeşil kısımlarının dik bir şekilde yerle temas etmeden durabilmesi ve bu noktada sürgünlerin tellere bağlanarak asmanın iç kısmının daha iyi hava alması sağlanır. Daha iyi hava alan asmalar mantar hastalıklarından korunmuş olurlar ve çok daha hızlı gelişirler. Bu sayede hastalık gelişimi azaltılan asma daha iyi ısı ve ışık alarak üzümde daha iyi bir renklenme ve daha iyi bir kalite elde edilir ve kültürel işlemler daha kolay yapılır. Hasat kolaylığı sağlamasının yanı sıra bu sistemde iş gücü kolaylığı da elde edilir.

Çamlıyayla’da 2 Dekar Alana Telli Terbiye Sistemi
En önemli geçim kaynağı bağcılık olan Çamlıyayla üreticisine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında kurulan Telli Terbiye Sistemi ile Çamlıyayla’da bir ilk gerçekleştirilerek, ilk bağ tesisi oluşturuldu.
Proje çerçevesinde Çamlıyayla’da yetişen ve yöresel bir üzüm çeşidi olan tilki kuyruğu üzümüne ek olarak, bölgede 18 civarında yeni çeşit üzüm yetiştirilmeye başlandı. Bunlardan 15 tanesi Mersin için tamamen yeni çeşit iken, 3 tanesi de Çamlıyayla için yeni bir tür olacak.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ziraat yüksek mühendisi Mehmet Erdem Kiraz, “Telli Terbiye Sistemi’ni yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu sistemle dekar başına verimde önemli bir artış sağlanabilecek ve ilaçlamalarla daha etkin bir noktaya gelinebilecek. Eski sistemde uygulanan ilaçlamalarda ilaçlama etkinliğinin düşük düzeyde kalmasından dolayı ilaçlama yapılmasına rağmen hastalık ve zararlı gelişimi engellenemiyordu ancak Telli Terbiye Sistemlerinde bu hastalık ve zararla mücadele çok daha kolay olacak. Asma üzerindeki üzümlerin daha iyi havalanma ve daha iyi ışık almasından dolayı üzümün kalitesinde de daha iyi artış görülecek. Bu noktada Telli Terbiye Sistemi uygulayarak yöreye örnek olmasını istedik” dedi.

Beş yıl süreli çalışmanın ilk yılında anaç fidanlar hazırlanıp bağ tesis edildi. Bu sistemle yetiştirilen üzüm fidelerinden önümüzdeki yıldan itibaren ürün alınmaya başlanacak. Verim kalite kriterlerine göre bir takım ölçümler, gözlemler ve değerlendirmelerden sonra yaklaşık iki-üç yıl gibi bir veri alımını takiben yöredeki çiftçilere çeşit önerisinde bulunulabilecek. Böylece çiftçiler tek bir çeşide bağlı kalmadan, farklı çeşitlerde üzüm yetiştirerek, hem ürün yelpazesi genişletilmiş hem de çok daha karlı bir bağcılık faaliyeti gerçekleştirilmiş olacak.

Kurutmalık Üzümler İçin Gülnar’a da Aynı Sistem

Gülnar ilçesi de Çamlıyayla gibi yayla bağcılığının yoğun olduğu bir ilçe olarak dikkat çekiyor. Ancak burada üreticiler Çamlıyayla’nın aksine kurutma üzüm yetiştiriciliği yapıyor. Bu sayede ciddi gelir elde eden üreticiler dönem dönem özellikle Mayıs ve Temmuz aylarında esen poyraz rüzgârlarından dolayı bağlarını Telli Terbiye Sistemi’ne geçiremiyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bu sorunu çözme noktasında işbirliğine giderek, Telli Terbiye Sistemi’ni Gülnar’a da getirdi.
Gülnar’da uygulanan sistem Çamlıyayla’da uygulanan sistemden farklı olarak rüzgârın etkisini en aza indirmek amacıyla kuruldu. Asmanın gövdesi fazla havaya kaldırılmadan mümkün olduğunca aşağıda tutularak sürgünleri tellere bağlama işlemi gerçekleştirildi.
Çamlıyayla’da rüzgâr sorunu olmadığı için sürgünleri tellere bağlama gereği duyulmazken, Gülnar’da sistem hem rüzgârın geldiği yöne paralel olarak hem de sürgünler tellere bağlanacak şekilde kurularak sürgünlerin kırılması ve savrulması engellendi. Telli Terbiye Sistemi ile hem verimde artış sağlandı hem de üzüm kalitesindeki iyileşmenin yanı sıra üreticiler için hasatta bir haftalık bir erkencilik elde edildi.

Gülnar’da geçen yıl başlayan proje için ön çalışmalar yapıldıktan sonra bu yıl Nisan ayında Telli Terbiye Sistemi’nin kurulumu gerçekleştirildi. Ağustos ayı sonunda yapılan hasat esnasında yapılan ölçüm ve analizler 2017 yılında da tekrar devam edecek. 2017 yılında hasat zamanında gerçekleştirilecek bir takım ölçüm ve analizlerin ardından sonuçlar ortaya koyularak, proje raporlarının sunumundan sonra üç yıllık proje sonlanacak.

 
Bu haber toplam 1353 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1