Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenice Cemevi arazisini ibadethane olarak düzenledi

Güncel
Tarih: 15 Ocak 2021 Cuma 16:44
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenice  Cemevi arazisini ibadethane olarak düzenledi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Alevi yurttaşların, uzun yıllardan bu yana mücadelesini verdiği cemevlerine ibadethane statüsü kazandırılması konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin son meclis toplantısında aldığı tarihi karar geniş yankı uyandırdı.
 
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Tarsus ilçesi Yenice mahallesinde bulunan cemevi arazisinin imar planına ibadethane olarak işaretleyen ikinci belediye meclisi oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi de benzer bir karar almıştı.
 
Oy çokluğuyla kabul edildi
Tarsus’a bağlı Yenice Mahallesi Atatürk Bulvarı Okul Sokak No.4 adresinde bulunan Cem Vakfı’na bağlı Yenice Sıdkı Baba Cemevi yöneticileri, cemevi arazisinin imar planlarına eğitim ve kültür alanı olarak değil, ibadethane olarak işaretlenmesine ilişkin itirazını Büyükşehir İmar Komisyonu’na sundu. Komisyonda görüşülen konu meclis gündemine taşındı.
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus İlçesi Yenice ve çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonuna gelen itirazları meclis üyelerinin oylarına sundu. Yapılan oylama sonucu, oy çokluğuyla Yenice Sıdkı Baba Cemevi’nin bulunduğu arazi imarda ibadethane olarak işaretlendi.
 
Sıdkı Baba Cemevi ve Cem Vakfı Yenice Şube Başkanı Ali Kuru, 1993 yılında yapımına başlanan cemevinin, 2010 yılında tam olarak bitirilmemesine rağmen açıldığını ifade ederek, “Bugünde eksikleri olmasına rağmen cemevimiz hizmet vermeye devam ediyor. Fakat sıkıntımız; Türkiye genelinde olduğu gibi, cemevlerimiz iktidarlar tarafından ibadethane olarak tanınmıyordu. Bununla ilgili olarak Cem Vakfı başta olmak üzere, bizde Yenice şubesi olarak bir mücadeleye giriştik. Elektrik giderlerinin, diğer dini inanç merkezlerinde olduğu gibi karşılanması için mahkemeye başvurduk ve bu konuyu kazandık. Şu anda cemevimizin elektrik giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Fakat bu yeterli mi, tabi ki değil. Cemevlerinde ibadet görevlerini yürüten görevlilerinde kamu hizmetlisi olarak sayılmasını istiyoruz” dedi.
 
“Yoğun, verimli ve onurlu bir çalışma sonunda hayata geçti”
Alınan karardan oldukça mutlu olduklarını kaydeden Sıdkı Baba Cemevi ve Cem Vakfı Yenice Şube Başkanı Ali Kuru, “Cemevleri, tüm Alevilerin ibadethaneleridir. Buraların imar planlarının ibadethane olarak sayılması gerekmektedir. Diğer dinsel ibadethaneler olan camilerde, havralarda, kiliselerde sağlanan yasal hakların, tüm cemevlerine sağlanması gerekir. Bu tip konularda kazanımlar elde edebilmek için mücadelemiz sürüyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu konuda çok önemli bir adım attı. Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin cemevlerinin bulunduğu arsaları ibadethane yeri olarak göstermesinin ardından, Mersin Büyükşehir Belediyesi de, Sıdkı Baba Cemevi’nin başvuru üzerine konuyu gündeme aldı. Yoğun, verimli ve onurlu bir çalışma sonunda bunu hayata geçirdi. Bugün Yenice Sıdkı Baba Cemevi’nin üzerinde bulunduğu arsa ibadethane olarak tescillendi. Bu bizleri; tüm Alevi camiasını mutlu etti. Sosyal medya paylaşımlarında bunları görüyoruz ve biliyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyoruz. Çok önemli görevi yerine getirdi. Başta Başkanımıza, Meclis Üyelerine ve emeği geçen tüm bürokrat arkadaşlarıma teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
“Alınan karar, çok güzel bir karar”
Sıdkı Baba Cemevi görevlilerinden Dursun Taş ise cemevi açıldığı günden bu yana Alevi yurttaşlara hizmet verdiğini ifade ederek, “12 yıldır buradayım. Burada hiçbir resim dahi yoktu. Alınan bu karar, çok güzel bir karar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Önce sayın Belediye Başkanımıza, sayın meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Çok sevinçliyim, Alevilik için çok önemli bir karar. Ama ‘Biz Alevilere bunlar yeterli mi?” derseniz, yetersiz. Kendi inancımıza göre, kendi örf ve adetlerimize göre ibadetimizi yapabileceğimiz tek yerimiz cemevlerimiz. Bizlerde vergi veriyoruz. Kendi haklarımızın verilmesini istiyoruz. Biz burada 7’den 70’e hep bir aradayız. Hepimiz bir canız. Biz o kültürle yetişiyoruz. Biz Allah korkusuyla değil, Allah sevgisiyle yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 
Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1