Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu’ndan yeni müfredata tepki

LAİK ve Bilimsel Eğitim Platformu açıklama yaparak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürürlüğe konulan yeni öğretim programına (müfredat), tepki gösterildi.
Tarih: 4 Ağustos 2017 Cuma 08:47
Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu’ndan yeni müfredata tepki
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
LAİK ve Bilimsel Eğitim Platformu açıklama yaparak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürürlüğe konulan yeni öğretim programına (müfredat), tepki gösterildi.
 
“Yeni program bütün okullarda laik, bilimsel eğitim yerine dinsel referanslara ağırlık veren eğitimi getirme çabasıdır” ifadesine yer verilen açıklamada, bunun kabul edilemez bir durum olduğu savunuldu.
 
Konuya ilişkin platformdan yapılan açıklamada şunlara değinildi:

“MEB, 51 farklı dersin taslak programını aceleyle hazırlamış, askıya çıkarmış, inceleme ve değerlendirme yapılmadan, göstermelik ‘öneri alma’ süreci sonunda 176 programın uygulamaya geçirilmesine karar vermiştir.

Tıpkı 4+4+4, proje okul düzenlemesi, parasız yatılılığın bitirilmesi ve yurt-pansiyon düzenlemesi, TEOG’da yeterli puan alamayan öğrencilerin imam hatip lisesi ya da özel okula mahkûm edilmesinde olduğu gibi, öğretim programı, yani eğitimin ana iskeleti de oldubittiye getirilerek yıkılmaktadır. Öğretmen, öğrenci, veli, yurttaş dikkate alınmaksızın, kamu yararı gibi gösterilerek, kamuya ve çocuklarımıza geri dönüşü olmayan bir zarar verilmektedir. Bundan böyle sınıflarda matematik edebiyat ya da “Yurtta barış, dünyada barış!” değil cihat anlatılacaktır. Bu dayatmacı din anlayışı asla kabul edilemez!

Yeni öğretim programı, eğitim sisteminin ihtiyaçlarından çok, büyük ölçüde siyasal iktidarın ‘2023 vizyonu’na, eğitimin ve toplumsal yaşamın bütün alanlarında etkisini duyumsatan“ dindar ve kindar nesiller” yetiştirmek isteyen siyasal-ideolojik çizgisine göre düzenlenmiştir.  Özellikle başkanlık sistemi ile değiştirilmeye çalışılan ‘yeni rejim’e uygun bir program yapısı oluşturulmuştur.Bilimsel ve laik verileri içermeyen program, din odaklı bir anlayışın kuşatması altına alınmıştır.

YENİ EĞİTİM PROGRAMI,  BİLİMSEL EĞİTİM ANLAYIŞINA CİDDİ BİR DARBEDİR.

Tüm ülkeyi ve gelecek kuşakları yakından ilgilendiren eğitim programı, siyasal ve ideolojik olarak iktidara yakın kurum ve kuruluşların körü körüne müdahalesiyle yozlaştırılmıştır. Bilginin her düzeyde İslamcılaştırılmasıyla bilime ve aydınlanma düşüncesine karşı âdeta bayrak açılmıştır.

“Sadeleştirme ve basitleştirme” gerekçeli uygulamaların bir süredir doğrudan bilim, felsefe, tarih ve sanat derslerini hedef alması, ünite ve kazanım sayılarının azaltılması, başta tarih derslerinde Cumhuriyetimizin silikleştirilmeye çalışılması olmak üzere, büyük ölçüde tek yönlü dinsel öğeler ve referanslarla donatılması ülkemizin geleceğini karartacak bir uygulamadır.”

 
Bu haber toplam 789 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1