Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Külliyedeki toplantı ve Seçer’in sabırlı yönetim anlayışı sonuç getirdi

Güncel
Tarih: 13 Eylül 2019 Cuma 17:54
Güncelleme: 13 Eylül 2019 Cuma 17:55
Külliyedeki toplantı ve Seçer’in sabırlı yönetim anlayışı sonuç getirdi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
BİR önceki dönemden kalan borçların ödenebilmesi, masada bekleyen yatırımların hayata geçmesi için göreve geldiği günden bu yana istemesine rağmen, muhalefetin sayı olarak çok olmasından dolayı Meclis’ten borçlanma yetkili alamayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’^e, Eylül ayı 2. oturumunda 349 milyon 500 bin TL borçlanma yetkisi verildi.
 
MHP grubunun red verdiği oylamada AK Parti grubunun çekimser kalmasından dolayı 29 hayır, 30 evet oyuyla Başkan Seçer’e gerektiği hallerde 349 milyon 500 bin TL borçlanma yetkisi verildi.
 
Külliyedeki görüşmenin olumlu yansımaları
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geride kalan Çarşamba günü Ankara’da Külliye’de düzenlediği ve CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları da dahil 29 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın katıldığı toplantı sonunda kamuoyuna yansıyan “olumlu havanın” etkisi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı 2. oturumunda da kendini gösterdi.
 
Göreve geldiği günden bu yana uzlaşmacı bir tavır sergileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yaklaşımının yanı sıra Ankara’daki kritik Büyükşehir Başkanlar toplantısının da olumlu havasıyla, Büyükşehir’de borçlanma yetkisi alınış oldu.
 
Cumhur ittifakında görüş ayrılığı
 
31 Mart seçimlerinde ülkenin birçok noktasında olduğu gibi Mersin’de de seçimlere ortak giren Cumhur İttifakı’nın iki ortağı MHP ve AK Parti, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde geride kalan 5 aylık sürede en önemli konu olan “borçlanma yetkisinin verilmesi” konusunda ilk kez görüş ayrılığı yaşadılar.
 
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısının ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti.
 

Meclis toplantısında, meclisin aylardır gündemine gelen borçlanma yetkisi ile ilgili madde tekrar görüşülerek oy çokluyla kabul edildi.
 
Mecliste komisyon raporlarına ait 30, idare tekliflerine ait 4 ve gündem dışı 5 olmak üzere toplam 39 madde görüşüldü. Birleşimin en önemli gündem maddesi ise uzun süredir mecliste dönen ve geri çekilen borçlanma yetkisi maddesiydi. Mersin’in uzun süredir beklediği ve kentin yeni hizmetlerle buluşmasına vesile olacak madde, Eylül ayı 2. birleşiminde oy çokluğuyla kabul edildi.
 
“5 ayda 375 milyon lira borç ödedik, yaklaşık 100 milyon lira da tasarruf yaptık”
 
Borçlanma yetkisi ile ilgili komisyon kararının oylanmasından önce meclis üyelerine seslenen Başkan Seçer, tahakkuk eden borçlarla birlikte 5 ayda 375 milyon lira borç ödediklerini ancak kümülatif olarak bakıldığında ödenen borç miktarının 109 milyon liraya düştüğünü ifade etti. Seçer, “5 ayı geride bıraktık. Daha önce de borçlanma yetkisi talebimizi meclisten istedik ama bazı gelişmeler sonucu oylayacağımız oturumda geri çekmek zorunda kaldık. Bugün bu talebimizi tekrar gündeme aldık. Biz yönetime geldiğimiz günden bu yana 375 milyon lira geriden gelen borç ödedik. 1 Nisan 2019 itibarı ile devraldığımız borç ile 1 Eylül 2019 arasındaki borçlardaki azalma 109 milyon lira. Bu borçların tahakkuk eden yeni borçlarla 375 milyon lira ödüyorsunuz ama kümülatif de baktığınız zaman 109 milyon liraya düşmüş. İşte o aradaki yaklaşık 265 milyon liralık farkın 200 milyona yakını, yine geriden gelen ama biz yönetime geldiğimizde tahakkuk etmeyen borçlardan oluşuyor. Yaklaşık olarak 4 aylık süre içerisinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 100 milyon lira civarında bizim harcamalarınız da bir düşüş var. Bütçe açığı yüzde 18 civarına kadar indirilmiş. Bunun temel sebebi bir israfı önlememiz ve tasarrufa gitmemiz” dedi.
 
“Memleketin gerginliğe, gereksiz siyasete ihtiyacı yok”
 
Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oylamaya sunulacak olan borçlanma yetkisinin önemine değinen Başkan Seçer, yetkinin oy çokluğuyla değil oy birliğiyle verilmesinin daha anlamlı olduğunu ifade ederek,  “Belediyemizin rahat olması demek, maddi açıdan sıkıntıların giderilmesi demek. Ekipmana malzemeye daha süratli ulaşılması demek. Bu da ilçelere yansıyacak hizmet demek. Bu konuda hepinizin desteğini almak istiyorum. Bu borçlanmanın oy çokluğu ile değil, oy birliğiyle geçmesi büyük anlam taşır diye düşünüyorum. Memleketin gerginliğe, gereksiz siyasete ihtiyacı yok. Ben sizlerin desteğini istiyorum” şeklinde konuştu.
 
“İnsanlar gerginlik istemiyor”
 
Başkan Seçer’in çağrısı üzerine oylanan borçlanma yetkisi maddesi oy çokluğuyla kabul edilerek meclisten geçti. Oylama sonrası değerlendirmelerde bulunan Seçer, vatandaşa hizmet, ülke ve kentin ortak paydası etrafında birleşilmesi gerektiğini vurgulayan ve çatı altında görev yapan değerli meclis üyelerine teşekkür ederek, “İnsanlar gerginlik istemiyor. Bizim kavga etmemizi, bizim ayrışmamızı istemiyor. Bilakis bizlerin bir arada olmasını istiyor. Siyaset yapılsın tamam. Mutlaka demokraside farklı görüşler olacak, bakış açıları olacak ama konu vatandaş, kentse, ülke ise, ortak menfaat, ortak payda ise her şeyi bir kenara itip burada birleşmelerini istiyoruz. Ben şimdiden destek olan ya da olmayan herkese, teşekkür ediyor, bu değerli çatı altında görev yapan değerli meclis üyelerimizin desteğini istiyorum” diye belirtti.
 
Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planlanın hazırlanmasında önem arz eden Teşkilat Şeması değişikliği konusu, değiştirilen ve yeni oluşturulan birimlerle ilgili bütçe aktarımının yapılması ile ilgili gündem dışı teklif ise tekrar değerlendirilmesi amacıyla komisyona gönderildi.

 
Bu haber toplam 1081 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1