Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Kılıçdaroğlu’na “Talay” Mektubu, Lütfen İyi Okuyun

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu anlamak gerçekten zor. Genel Başkan olduğu günden bu yana bir türlü sağlam bir çalışma ekibi kuramayan, her kurultay sonrasında yakın çevresindeki birçok ismi değiştiren Kılıçdaroğlu, “yenilenme” adı altında sürekli bir şeyler yapmaya çalıştıkça, daha büyük yanlışlara imza atıyor.
Tarih: 3 Şubat 2016 Çarşamba 09:58
Güncelleme: 3 Şubat 2016 Çarşamba 18:46
Kılıçdaroğlu’na “Talay” Mektubu, Lütfen İyi Okuyun
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Haber: Hakan BULUT

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu anlamak gerçekten zor. Genel Başkan olduğu günden bu yana bir türlü sağlam bir çalışma ekibi kuramayan, her kurultay sonrasında yakın çevresindeki birçok ismi değiştiren Kılıçdaroğlu, “yenilenme” adı altında sürekli bir şeyler yapmaya çalıştıkça, daha büyük yanlışlara imza atıyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan 35. Büyük Kurultay sonrasında da yakın çevresindeki birçok ismi, birazda delegasyonun baskısıyla değiştirmek zorunda kalan Kılıçdaroğlu’nun, bu kez de Başdanışman olarak eski Kültür Bakanı M. İstemihan Talay’ı görevlendirdiğini görüyoruz.

 

Siyasi hayatı boyunca partiden partiye koşan İstemihan Talay, 2014 yerel seçimlerinde yaptığı ani “U” dönüşünün ödülünü geç de olsa Kemal Kılıçdaroğlu’ndan almış oldu.

 

Peki bu “U” dönüşü nedir, nasıl gerçekleşti, size biraz bilgi vereyim.

 

2014 yerel seçimleri öncesinde Haziran 2013’de “CHP’den Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne aday adayıyım” diyerek yola çıkan M. İstemin Talay, aday adaylığını açıkladığı Tarsus’taki ilk toplantısında diğer siyasi parti adaylarını eleştirmek yerine, dönemin CHP’li Belediye Başkanı olan Macit Özcan’ı yerden yere vurdu; bunu da gittiği her yerde vurguladı.

Seçmenlere birlik-beraberlik mesajı vermek yerine aylarca süren seçim çalışmaları boyunca Macit Özcan’ı hedef olarak gösteren M. İstemihan Talay, Aralık 2013’de genel merkezin yeni dönem için yine Macit Özcan’ı aday göstermesi üzerine, hemen yeni arayışlara girdi.

Aralarında sıkı bağ bulunan MHP’li Burhanettin Kocamaz’la anında diyalog kuran Talay, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak yaptığı çalışmalar boyunca yanından ayırmadığı biricik yeğeni Enver Fevzi Köksal’ı, siyasi kıvraklıkla MHP’nin Meclis listesinin üst sıralarına yerleştirmeyi başardı.

 

Uzun yıllar Bakanlık ve vekillik yaparak, bir nebze de olsa kendisine bölgede taraftar kitlesi toplamayı başaran Talay, derinden derine 29 Mart seçimlerine kadar farklı arayışlara girdi.

 

Siyasi kulislerde “Talaycılar” olarak bilinen onlarca kişinin, 29 Mart seçimleri arifesinde bir anda MHP’ye çalışmaları ve aday adaylığı süresi boyunca CHP için çalışan yeğen Köksal’ın bir anda Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde katip üyeliğe kadar yükselmesi, zaten “kapalı” olarak yapılan siyasi kurnazlığın, aslında ne kadar “açık” olduğunu gözler önüne serdi.

 

Daha önce de bu konuya değinmiştim… Şimdi siz değerli okuyucularımıza Aralık 2013 tarihinde kaleme aldığım makaleyi bir kez daha sunmak istiyorum… Dikkatlice okumanızı rica ediyorum…

“Yeğeni Enver Köksal’ı Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus Belediye Meclis üyeliği adayı yapmak için bir süreden bu yana kulis çalışması yapan ve bu konuda başarılı olan eski Kültür Bakanı İstemihan Talay ve yakın çalışma arkadaşlarının yine bir seçim öncesinde parti değiştirdikleri gözleniyor.

 

Haziran ayında “evime döndüm” diyerek CHP’ye katılan ve ardından hemen Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak çalışma yapan İstemihan Talay’ın, aktif ekibi içerisinde yer alan yeğen Enver Köksal, CHP’de umduğunu bulamayınca, Talay’ın yardımıyla, MHP’de ballı bir yer buldu!

 

Köksal’ın MHP listelerinde yer alması, daha Belediye Başkan adaylıkları belirlenmeden başlayan “Talay ve ekibi, Kocamaz’a yakın siyaset izliyorlar” iddialarını da bir noktada kanıtlamış oldu.

 

Ülkücü gelenekten gelen ve MHP içerisinde uzun yıllar emek harcamış onlarca kişinin listenin en ücra köşesinde dahi yer bulamamaları, buna karşın yeğen Enver Köksal’ın listenin ikinci sırasında yer alması, “Talay’ın ricasıyla listeye giren Köksal MHP’ye ne getirir?” sorusunun akıllara gelmesine neden oluyor.

İşte bu soruya bir nebze cevap olacak ve İstemihan Talay ile ona gönül verenlerin son 20 yıllık siyasi serüvenlerinin kısacık öyküsünü sizlerle paylaşıyorum.

 

*          *          *

Ülke ve bölge siyasetinin tanınan ismi, 4 dönem parlamentoda yer alan Mustafa İstemihan Talay, yakın tarihte katıldığı Cumhuriyet Halk Partisi saflarında, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olma hayaliyle çalışma yaptı. Fakat bunda başarılı olamadı.

Mustafa İstemihan Talay,

1985-1992 yılları arasında Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) saflarında ilk siyasi dönemini tamamlayıp, 1992-1995 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve 1995-2002 yılları arasında Demokratik Sol Parti’de siyaset yaptı.

 

Sosyal demokrat halk tabanına sahip bu üç parti de yer aldığı 1985-2002 yılları arasında Talay, 1987, 1991, 1995 ve 1999 genel seçimlerinde 4 dönem Mersin Milletvekili olarak parlamentoya girmesini bildi. Talay, 30 Haziran 1997 – 9 Temmuz 2002 tarihleri arasında kesintisiz olarak Kültür Bakanlığı koltuğunda oturdu.

 

Kurulduğu ilk günden itibaren içinde yer aldığı 57. koalisyon hükümetinin yanlış politikaları neticesinde Türkiye’de ardı ardına yaşanan ekonomik krizler sonucu ülkenin kaosa sürüklenmesi ile İstemihan Talay; İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan liderliğinde 22 Temmuz 2002 tarihinde kurulan Yeni Türkiye Partisi’nin (YTP) kurucuları arasında yer aldı.

 

Merkez sol’dan gelen isimlerin yer almasına rağmen kendilerini liberal çizgiye daha yakın hisseden YTP’liler, büyük umutlarla girdikleri 3 Kasım 2002 seçimlerinde ülke genelinde %1.15’lik oy alarak büyük hayal kırıklığı yaşadılar. 57. koalisyon hükümetinde aktif rol alan YTP ekibi, yetersiz politikaları nedeniyle bir noktada, 3 Kasım 2002 seçimlerinden AKP’nin tek başına iktidar çıkmasının önünü açmış oldular.

 

YTP’nin etkin isimleri arasında yer alan ve aday olduğu her seçim öncesinde “dev seçime dev aday” veya “efsane siyasetçi” olarak adlandırılan İstemihan Talay’da yine milletvekili adayı olarak girdiği 2002 genel seçimlerinde kalesi olarak nitelediği Tarsus’tan 3.875, partisi ise Mersin il genelinden de sadece 11.322 oy aldı.

 

2004 yerel seçimlerinde ülke genelinde sadece %0.32 oy alabilen YTP’nin 24 Ekim 2004 tarihinde siyasi hayatına son vermesi ile M. İstemihan Talay’ın yeni arayışlara girdiğini ve sosyal demokrat partiler yerine artık sağ partilerle dirsek temasına girdiğini görüyoruz.

 

“Hangi parti olursa olsun, önemli olan bir koltuk olsun” düşüncesi ile siyaset yapan Talay’ın, 2007 genel seçimleri öncesinde, uzun yıllar siyaset yaptığı, kendisini 4 dönem vekil, 5 yıl bakanlık koltuğuna taşıdığı sosyal demokrat siyaset anlayışına tamamen zıt olan MHP saflarında yer aradığını görüyoruz.

 

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde yine Mersin’den milletvekili seçilmek için çaba harcayan M. İstemihan Talay, MHP’ye çıkan yolları mesken tutarken, milletvekili aday sıralamasında istediği yeri alamayınca, MHP defterini erken kapattı.

 

 “MHP’ye neden girmek istediği?” konusunda o dönem basına değerlendirmelerde bulunan Mustafa İstemihan Talay, “Milli bir duruş sergilemek gerektiğini düşünüyorum. Sayın Devlet Bahçeli ile zaten bir dostluğumuz var. Birlikte olduğumuz hükümet döneminden gelen karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı bir dostluğumuz oluştu. Kendisini güvenilir bir devlet adamı olarak tanıdım. Bugün Türkiye'nin siyasetinde, uzun dönem görev yapan ve ülke sorunlarına milli menfaatler doğrultusunda çözüm üreten geniş bir yelpaze var. Bu yelpazeyi bir araya toplamak gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak İnternet Haber 11-05-2007)

 

*          *          *

Siyasette belli bir çizgide bulunmak, sapmamak, zik-zaklar çizmemek çok önemli. Düşüncesi ne olursa olsun, bir insanın inandığı yolda yürümesi, “U” dönüşleri yapmaması, O’na olan inancı arttırır.

 

Milletvekili koltuğunu kaybettiği 3 Kasım 2002’den bu yana yapılan her seçimde adı bir yerlere “aday olacak” diye geçen İstemihan Talay, 2014 yerel seçimleri öncesinde “ben sosyal demokrat olduğumu hatırladım!” diyerek CHP’ye geri döndü. Dönme gerekçesi kısa sürede ortaya çıktı ve CHP’nin elinde olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na “aday adayı” olduğunu açıkladı. Fakat umduğunu yine bulamadı.

 

*          *          *

CHP vekili sıfatını taşırken 1995 seçimleri öncesinde DSP saflarına geçen, yine DSP vekili sıfatını taşırken, YTP’nin kurucuları arasında yer alan, 2007 yılında MHP saflarında yer almak isteyen, fakat o dönem umduğunu bulamayan Talay’ın, şimdi de yoğun kulis çalışması yapıp yeğenini MHP’de meclis listesinin ballı bir yerine oturtturduğunu görüyoruz.

Yeğen Köksal’ın, Talay’ın ismiyle kitleleri arkasına alıp MHP’ye taşıyıp-taşımayacağı muallakta. Elbette bunu zaman gösterecek.

Ama, yerel seçimlerin hemen ardından yapılacak genel seçimlerde İstemihan Talay’ın ve doğal olarak ekibinin hangi siyasi parti de kendilerine yer arayacakları ise şimdiden merakla beklenmeye başladı!”

 

İşte yazımın tam metni bu.

Şimdi Kılıçdaroğlu’na sormak gerekir, parti tabanında genç, değim yerindeyse kafası zehir gibi çalışan, ne olursa olsun partisine ihanet etmeyecek onlarca isim ve kadro varken, hangi düşünce ile M. İstemihan Talay’ı “Başdanışman” olarak atadı, kamuoyuna açıklasın…

 

Sürekli “U” dönüşü yapmaktan başka bir şey yapmayan İstemihan Talay, Kılıçdaroğlu’na danışman olsa ne olur, olmasa ne olur?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (5)
gerçek okuyucu
08:59
6 Şubat 2016 Cumartesi
Ya arkadaş yazılanı doğru dürüst okumadan, sırf eleştirilen kişiye yağ çekme adına yorum atmayın. Yazı da hakaret mi var, yalan mı var. kaynak göstererek yapılmış, şahsın siyasi geçmişini sayısal şekilde gözler önüne sermiş. yazarı eleştirmeden 2 dk. düşünün Elinize sağlık AKDENİZ
195.142.92.4
hacı mucan
23:48
5 Şubat 2016 Cuma
Kemal abi ülkemiz için en iyi siyaseti yapıyor. Muhalefette kalıyor, ülke kazanıyor. Hep böyle kal Kemal abi, hep böyle...
85.98.242.46
CUMHUR
17:53
3 Şubat 2016 Çarşamba
ART NİYET HABERDEN ÇOK KARALAMA BU YAZI KESİN ENVER FEVZİ KÖKSAL TEKERLERİNİZE TAŞ KOYMUŞTUR NE VAR NE OLMUŞ YILLARCA SİYASET YAPMIŞ BAKANLIK YAPMIŞ TECRÜBELİ BİR İNSAN DANIŞMAN OLAMAZMI NE YAPACAKLARDI SOKAKTAN HİÇ BİR TECRÜBESİ OLMAYAN BİRİNİMİ YAPACAKLAR BİR AİLEDE MHP YE GÖNÜL VERMİŞ BİRİDE OLUR CHP YEDE BU ÜLKENİN BİR PARTİSİ DEĞİLMİ NEDİR BU BAĞNAZLIĞINIZ YOBAZ DÜŞÜNCE TARZI ANLAMIŞ DEĞİLİM
78.187.197.156
mansur
17:46
3 Şubat 2016 Çarşamba
BİZ bu dünyayı düşünmüyoruz öteki dünya da iktidar olmayı düşünüyoruzki 75 yaşındaki adamı başdanışman yapıyoruz ee ahiret lazım değilmi...
88.226.147.146
gerçekçi
10:58
3 Şubat 2016 Çarşamba
ben her zaman söylüyorum bu dünyaya soldan hayır gelmez
195.175.62.126
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1