Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Karamık, "Formlar, din dersleri işaretlenerek öğrencilere dağıtılıyor"

EĞİTİM
Tarih: 14 Şubat 2018 Çarşamba 12:41
Karamık, "Formlar, din dersleri işaretlenerek öğrencilere dağıtılıyor"
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık, seçmeli derslerde öğrencilerin din derslerini işaretlemeye yönlendirilmesi iddiasına tepki gösterdi…
 
Sendika binasında basın açıklaması yapan Başkan Yunus Karamık, “2017/2018 Eğitim Öğretim Yılının 2. döneminin başladığı şu günlerde bazı okullarda, seçmeli ders seçiminde usulsüzlüklerin yaşandığını, okul müdürü arkadaşların seçmeli ders formunda; Din Derslerini işaretleyerek öğrencilere dağıttıklarını, bu dersleri seçmelerinin zorunlu olduğunu, bunun da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün emri olduğu yönünde telkinlerde bulunduklarını duyuyoruz…
 
Baştan belirtmek isteriz ki! Eğitim İş olarak biz asla din derslerine karşı değiliz… Biz Zorunlu Din Derslerine Karşıyız… Fakat bu tür dayatmalarla öğrencileri ve velilerini zorla yönlendirmek Seçmeli Ders Yönetmeliğine aykırıdır. Bu uygulama ne ahlaki kurallara; ne de meslek etiği ile uyuşmamaktadır” dedi.
 
Üyelerinde katıldığı toplantıda konuşan Başkan Yunus Karamık, “Seçmeli Ders Yönetmeliğinde; Çizelgenin “Açıklamalar” bölümünün 2. maddesine göre: “ ortaokullarda seçmeli ders uygulaması konusunda esneklik sağlanacak ve her okul yönetimi kendi imkânları doğrultusunda çizelgenin seçmeli dersler bölümünde yer alan azami 10 dersten bir grup oluşturacak ve öğrenciler kendi okullarında okul yöneticileri tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçeceklerdir” denilmektedir” diye konuştu.
 
Karamık, “Yukarıda da açıklandığı üzere okul müdürüne verilen yetki; seçmeli dersler listesinden 10 tane ders belirleyip velilere formu göndermesidir.
 
Bunun dışındaki bir uygulama yasal değildir. Seçmeli dersler formunu gönderirken işaretleyip, “Bunları Seçeceksiniz!” şeklinde yönlendirme yapan okul müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz...
 
Bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ve Kaymakamlığı göreve çağırıyoruz. Buradan ilan ediyoruz: Eğitim İş bu olayın peşini bırakmayacak ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasının sonuna kadar takipçisi olacaktır” ifadelerini kullandı.
 

 
Bu haber toplam 3306 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1