Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Karabucak Çevre İnisiyatifi’nden “termik santral” açıklaması

Güncel
Tarih: 4 Temmuz 2020 Cumartesi 23:41
Karabucak Çevre İnisiyatifi’nden “termik santral” açıklaması
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Karabucak Çevre İnisiyatifi, Tarsus’ta kurulması planlan ve tepkilere neden olduğu için hayata geçmeyen biyokütle termik santraliyle ilgili gelişme yaşandığını kamuoyu ile paylaştı.
 
İnisiyatiften yapılan açıklamada, “Geçen yıl yerel yönetim seçimlerinden önce yapılan satışın iptaline karar verildiğini ve tesis yapılması planlanan arazinin kamulaştırıldığını belediye ile dün yaptığımız görüşme sırasında öğrenmiş bulunmaktayız” ifadeleri kullanıldı.
 
Yeşil mahalle Muharlığı önünde toplanan ve birçok STK’nın da destek verdiği Karabucak Çevre İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Mahalle Muhtarı Emrah Kara, şunları söyledi:
 
 “Tüm kamuoyunun bildiği üzere geçen yıl Mart ayından bu yana, Yeşil Mahalle sınırları içerisinde, Karabucak Mevkiinde Biçer A. Ş tarafından yapılmak istenen Biyokütle Termik Santrali’ne karşı mücadele vermekteyiz.
 
Firmanın ÇED raporunda “Biyokütle Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali” olarak adlandırdığı tesisin aslında bir termik santral olduğunu biliyoruz. Termik Santrallerin ise insan sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha net olarak gördük.
 
Termik santraller solunum sistemine ciddi zararlar verdiğinden solunum yolu hastalıklarında da riski artırıyor. Bu termik santral aynı zamanda büyük oranda tavuk altı atıklarının depolandığı ve yakılarak enerji elde edildiği bir tesis olacağı için de salgın hastalık riski, hava kirliliği, kanser, koku gibi ciddi problemleri de barındırmaktadır. Yine pandemi döneminde tüm insanlık görmüştür ki doğanın talanı, tüm canlı yaşamını tehdit etmekte ölümcül salgın hastalıklarla milyonlarca insanı etkilemektedir. Ancak pandemi döneminde Tarsusta kurulmak istenen Biyokütle Termik Santralinin içinde olduğu doğayı tahrip edecek onlarca ÇED raporunun onaylanması doğanın tahribinden  rant elde edenlerin  bu salgından hiç ders almadığını göstermektedir.
 
Yaşamı ve doğayı savunmak üzere karşısında mücadele verdiğimiz Biyokütle Termik Santralinin ÇED raporuna yaptığımız tüm itirazlara ve belediyenin itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu raporu verilmiştir.
 
Sağlığımızı ve doğayı tahrip edecek olan bu santrale karşı hukuki olarak da mücadele edeceğimizi söylemiştik. Karabucak Çevre İnsiyatifi tarafından 29 Haziranda yürütmeyi durdurma davası açılmıştır.
 
Tesisin yapılacağı alan belediyeye ait kamu arazisi iken, geçen yıl yerel seçimlerden önce eski belediye başkanı olan Şevket Can tarafından halkın sağlığı ve o bölgedeki canlı yaşamı hiçe sayılarak satılmıştır. Yeni seçilen Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve Tarsus Belediyesi halkın bu tesis karşısında verdiğimiz mücadeleye sessiz kalmamıştır.  Geçen yıl yerel yönetim seçimlerinden önce yapılan satışın iptaline karar verildiğini ve tesis yapılması planlanan arazinin kamulaştırıldığını belediye ile dün yaptığımız görüşme sırasında öğrenmiş bulunmaktayız. Mücadelemiz önemli bir kazanımla sonuçlanmıştır. Mücadelemize sessiz kalmayan Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve Tarsus Belediyesi ne teşekkür ederiz. Ancak ne Karabucak’ta ne de Tarsus’un herhangi bir yerinde bu tesisin yapılmasına izin vermeyeceğimizin bir kez daha altını çizeriz…”

 
Bu haber toplam 7947 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1