Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

İlk derslerini yaptılar

Eğitim
Tarih: 9 Şubat 2017 Perşembe 08:23
İlk derslerini yaptılar
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Aratos Felsefe Okulu, Tarsus’tan başlayarak Antakya, Adana, Silifke ve son olarak da Mersin’de, felsefeyi Çukurova coğrafyasına yayıyor.
 
12 yıldır Tarsus’ta yayın yapan ve adını antik çağda yaşamış Tarsuslu filozoftan adını alan Aratos dergisi bünyesinde kurulan Aratos Felsefe Okulu 6. Yılına girdi.

Öte yandan Aratos dergisi öncülüğünde 5 yıl önce Silifke’de Senarkos Felsefe Okulu, Antakya’da Antakya Felsefe Akademisi ile 2 yıl önce Adana’da Dioskorides Tıp Ve Felsefe Okulu kuruldu. Bu yıl ise Aratos Felsefe Okulu Mersin’de olşturularak ilk dersini verdi.
Geçtiğimiz günlerde Aratos Felsefe Okulu Mersin’de Mebita Kafe’de gerçekleştirdiği ilk derste, Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümünden Araştırma Görevlisi Çandaş Bolgül, “Spinoza Düşüncesinde Duygu ve Akıl” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Aratos Felsefe Okulu’nun Mersin’deki dersine, Mersin’den felsefeye ilgi duyanların yanı sıra, Tarsus ve Silifke’den de katılım olduğu belirtildi.

Bu yıl Aratos dergisi öncülüğünde Mersin’de Aratos Felsefe Okulu ilk dersine dair, Aratos dergisi sahibi Uğur pişmanlık şunları söyledi, “Amasyalı gezgin ve coğrafyacı Strabon, yazdığı kitapların Anadolu başlıklı cildinde Tarsus’taki felsefe okullarından ve burada yetişen filozoflardan şöyle söz eder:

‘Tarsos’ta halk kendini büyük bir şevkle sadece felsefeye değil aynı zamanda bütün öğrenim dallarına vermiştir. Kent bu konuda, Atina’yı ve İskenderiye’yi veya filozofların dersleri ve okullarıyla anılan herhangi bir yeri geçmiştir. Fakat burası diğer kentlerden o kadar farklıdır ki, öğrenmeye düşkün olanların tümü yerlilerdir. Tarsos kenti, her tür retorik okullara sahipti ve genellikle gelişen ve güçlenen halkı ile bölgenin ana kenti olma ününü, birçok yetenekli kişinin kentten ayrılarak geri dönmemesine rağmen korudu. Kentin ünlüleri Stoiklerdir... Ancak bize bu kenttin bilginlerinin sayısını en çok Roma söyleyebilir. Çünkü Roma Tarsoslu’larla ve İskenderiyeli’lerle doludur. İşte Tarsos böyledir’.

Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün kurucusu Prof. Dr. Uluğ Nutku da bu konuda ‘Tarsuslu filozofların etkileri, kendi zamanlarında da genişti. Mersin’e, Adana’ya Antakya’ya uzanmıştı… Tarsusluların Batıya etkileri daha belirgindir’ diyor.

Bugün felsefe adına Çukurova bölgesindeki çabalarımız beş kente yayılmış durumdadır. Aratos dergisi ve Aratos Felsefe Okulu Tarsus’la sınırlı kalmıyor: ilkin Silifke’de Senarkhos Felsefe Okulu’nun kuruluşuna öncülük ediyor, ardından da Antakya Felsefe Akademisi’ni oluşturuyor. Adana Tabipler Odası’nın talebi üzerine ise Anavarzalı Eczacı-hekim Dioskorides’in adına Dioskorides Tıp ve Felsefe Okulu’nun kuruluşuna öncülük ediyor ve buralarda felsefe dersleri verilmesini sağlıyor. Şimdi Aratos Mersin’de felsefe severlerle buluşuyor”.

Pişmanlık, Aratos Felsefe Okulu’nun felsefeye ilgi duyanların katılımına açık olduğu ve bu projenin Mersin’in kent aydınlanması açısından bir katkı olduğu vurgulandı.
 

 
Bu haber toplam 3008 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1