Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Her Yıl Mersin Büyükşehir’in Organize Ettiği ‘Dinler Buluşması’nın 26.’Sı Gerçekleştirildi

Güncel
Tarih: 19 Haziran 2024 Çarşamba 14:07
Her Yıl Mersin Büyükşehir’in Organize Ettiği ‘Dinler Buluşması’nın 26.’Sı Gerçekleştirildi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
 ‘26. DİNLER BULUŞMASI’NDA HOŞGÖRÜ VE BİRLİK İÇERİSİNDE YAŞAMANIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI
 
Kültür mozaiği kentte; etnik, din, dil ayrımı yapmaksızın birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi amacıyla düzenlenen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük ettiği ‘26. Dinler Buluşması’ etkinliği gerçekleştirildi. Akbelen Şehir Mezarlığı’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Dinler Buluşması’nın yaratıcı ismi Lina Nasif adına sevenleri konuşma yaptı.
 
Programa; Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Mersin Kent Konseyi Başkanı Alper Girgeç, Mersin Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Üyesı Vahap Kokulu, Müslüman ve Hristiyan dünyası temsilcileri ile birlikte çok sayıda Mersinli katıldı.
 
Kilise müziği ve ney dinletilerinin yer aldığı programda, Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu ile birlikte Mevlana Kültür ve Sanat Derneği üyeleri ilahi söyledi. Etkinlikte; Mersin İl Müftülüğünü temsilen Hz. Osman Cami İmam Hatibi Vehbi Saygılı, Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Dedesi Erdoğan Sevim, Katolik Kilisesi Pederi Roshan Corderio Mersin Rum Ortodoks Kilisesi Pederi İspir Coşkun Teymur, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Hoşgörü ve birlik içerisinde yaşamanın önemine vurgu yapılan etkinlik, barış ve kardeşlik duasının okunmasıyla son buldu.
 
Gökayaz: “Hepimizin inançları farklı olsa da aynı insanlık ailesinin bir parçasıyız”
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, bu yıl 26.’sı düzenlenen ‘Dinler Buluşması’nda farklı inanç ve kültürlerden gelen insanlarla bir araya geldiği için onur ve mutluluk duyduğunu ifade etti. Dinler Buluşması’nın barış ve hoşgörüyü tayin etmek için oldukça önemli bir rol üstlendiğini aktaran Gökayaz, “Hepimizin inançları farklı olabilir ama hepimiz aynı insanlık ailesinin bir parçasıyız ve ortak değerlerimiz bizi birleştirir. Dinler, tarih boyunca insanlığa rehberlik etmiş, barış, sevgi, merhamet ve adalet gibi evrensel değerleri yaymışlardır. Bizler Mersin’de tüm kültürel zenginliklerle bir arada barış, kardeşlik ve saygı çerçevesinde yaşayan insanlar olarak bu konuda çok şanslıyız. Etkinliğimizde farklı dinlerin temsilcileri değerli fikirlerini ve öğretilerini paylaştılar. Barış ve hoşgörü üzerine konuşmalar yaptılar. Etkinlikte, bu çeşitlilik içerisinde ortak noktalarımızı keşfetme ve farklılıklarımızı saygıyla karşılama fırsatı bulduk” dedi.
 
Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Lina Nasif’in Mersin’in gördüğü en zengin ve renkli isimlerden biri olduğunu söyleyen Gökayaz, “26 yıldır aynı özveriyle devam ettirme gayretinde bulunan bizlere katkı veren herkese teşekkürlerimizi sunmak isterim. Hep birlikte bu buluşmanın dünya üzerinde daha fazla barış anlayış ve hoşgörünün yayılmasında ve katkıda bulunmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Mersin Kent Konseyi Başkanı Alper Girgeç de Mersin’in farklı din ve topluluklara, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan kadim bir kent olduğunu dile getirerek, “Kentimizin zenginliği olan bu değerli hazine, beraberinde hoşgörü ile birlikte yaşamak ve yaşatmak hep birlikte öğrenmek ve bunu harmanlamak değerleri tüm dünyaya örnek olmaktadır. Bu hazinemizin fiziki yansımalarından olan Mersin Şehir Mezarlığı kurulduğu 1938 yılından bugüne dünyada örneği olmayan bir şekilde evrensel değerlerimizi yansıtan yapıda ve bir barış kardeşlik kalesi görüntüsünde tüm inançların bir arada iç içe yan yana bulunuyor olması kentimizdeki güçlü ve ileri bir uygarlık olgusunun en önemli göstergesidir. Bu etikler, kent yaşamının sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına mükemmel şekilde yansıyarak gelişmiş hoşgörü ve birliktelik ortamına etkisi ile harika bir çeşitlilik ve özgürlük ortamı olarak ortaya çıkmaktadır” sözlerine yer verdi.

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1