Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Haşmet Zeybek 50. Sanat Yılında Aratos Sanatevi Anıldı

Tarsus’ta Aratos Kültür Sanatevi, Türk tiyatro tarihinde iz bırakmış, oyun yazarı ve sanatçı Haşmet Zeybek, “50. Sanat Yılı”nda Tarsus’ta anıldı.
Tarih: 20 Aralık 2016 Salı 17:09
Haşmet Zeybek 50. Sanat Yılında Aratos Sanatevi Anıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta Aratos Kültür Sanatevi, Türk tiyatro tarihinde iz bırakmış, oyun yazarı ve sanatçı Haşmet Zeybek, “50. Sanat Yılı”nda Tarsus’ta anıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, Haşmet Zeybek’in Tarsus’un yetiştirdiği emekten, yana ilerici ve aydın değerlerden biri olduğunu vurguladı.
Haşmet Zeybek'i anma etkinlikleri kapsamında Feyza Zeybek eşi için yazdığı “Haşmet Zeybek’i Anlamak: Derin Akan Irmak” adlı kitabı üzerinden bir söyleşi gerçekleştirdi ve okurlara kitabını imzaladı.
Tarsus’ta Aratos Kültür Sanatevi’nde yapılan Haşmet Zeybek 50. Sanat Yılı anma etkinliklerine ailesi, dostları, gençlik yıllarında birlikte tiyatro yaptıkları arkadaşları ve çok sayıda davetli katıldı.
1948 yılında Tarsus’ta doğan Zeybek, tiyatro oyunculuğuna Tarsus’ta başladı. 1970’te basılan Irgat oyunu ile adını duyurdu. Daha sonra kaleme aldığı Düğün ya da Davul geniş kitlelerce tanınmasını sağladı.
İstanbul’da sahne dekor ve kostüm tasarımcısı olarak sanat camiası içinde yaşamını sürdüren Feyza Zeybek, söyleşisinde, eşi Haşmet Zeybek’le tanışmalarını ve sonrasında onun çalışmalarının yakın tanığı olarak tiyatro yaşamının nasıl şekillendiğini anlatarak şunları söyledi, “Haşmet Zeybek, geleneksel Türk halk tiyatrosunun özelliklerinden yararlanarak oyunlar yazdı. Köy meydanlarında oynanan köy seyirlik oyunlarını tiyatro sahnesine taşıdı.
TRT 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında “Başarı Ödülü” aldı. Haşmet Zeybek, 70'li yılların başında girdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk, yönetmenlik yaptı, oyunları sahnelendi. O Türk tiyatrosuna bırakdığı değerli eserlerle yaşamaya devam ediyor”.
Tarsus’ta kurulmuş olan Çağrışım Tiyatrosu yönetmeni Nihat Çapar da, ODTÜ Tiyatro Şenliğine katıldıklarında, “1969 yılında Haşmet Zeybek’in yazdığı oyunla elde ettiği başarısını duyduğumuzda, gururlandık. Bu geleneği sürdürüyor olmak bizim için çok değerlidir” dedi.
 Aratos dergisi Kültür Sanatevi yönetici Uğur Pişmanlık, 10 Ekim 2013’te İstanbul’da yaşamını yitiren, ülkemizin değerli sanatçı ve aydınlarından olan Haşmet Zeybek’i anmanın kendileri için onur olduğunu belirterek, “Haşmet Zeybek’in ilerici, emekten yana mücadelesi ve tiyatro sanatımıza kattıkları son derece anlamlıdır. Aratos Sanatevi’mizdeki mekânlardan biri de “Haşmet Zeybek Tiyatro Bahçesi ve Yazlık Sineması” olarak ona ithaf edilmiştir. Tanıma şansına eriştiğim güzel insan Haşmet Zeybek’i sevgi ve saygıyla anıyoruz.
Haşmet Zeybek 50. Sanat Yılı anma etkinliklerine tiyatrodan, sinemaya kadar ilgi duyan sanatseverler dostlar ve gelen konuklara teşekkür ediyoruz. Ayrıca Feyza Zeybek’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.
Aynı gün Aratos Felsefe Okulu’nun 4. dersi de Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Celal Gürbüz tarafından “Düşünmeyi
 
HAŞMET ZEYBEK KİMDİR
1948 yılında Tarsus’ta doğan Zeybek, tiyatro oyunculuğuna Tarsus’ta başladı.
1970’te basılan Irgat oyunu ile adını duyurdu. Daha sonra kaleme aldığı Düğün ya da Davul geniş kitlelerce tanınmasını sağladı.
Zeybek, geleneksel Türk halk tiyatrosunun özelliklerinden yararlanarak oyunlar yazdı. Köy meydanlarında oynanan köy seyirlik oyunlarını tiyatro sahnesine taşıdı.
TRT 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında “Başarı Ödülü” alan Haşmet Zeybek, 70'li yılların başında girdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk, yönetmenlik yaptı, oyunları sahnelendi.
Bir süre İSTİŞAN (İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği) başkanlığını yürüten Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu ve Repertuar Kurulu üyeliklerinde bulunan Zeybek, OYÇED (Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği) üyesiydi.
Haşmet Zeybek'in cenazesi 11 Ekim 2013 Cuma günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde saat 11.00’de düzenlenen anma töreninden sonra Ayazağa Mezarlığı’na defnedildi.
Haşmet Zeybek’in yazdığı oyunlardan bazıları: Alpagut Olayı, Balta, Düğün ya da Davul, Tahsildar Oyunu, Uygarlık Çöplüğü, Anadolu İnsanının Kültürel Kimliğinde,  Ayrangeven,  Evrensel Pezevenk Para, Köroğlu, Theodora, Yaradılış Efsanesi, Kerem ile Aslı, Zilli Şıh, Gılgamış…
Haşmet Zeybek’in oynadığı oyunlardan bazıları: Nekrassov (2012),  Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, (2007-2008), Düşüş (2009-2010), İkinci Ses, Buzlar Çözülmeden (1989-1990), Fermanlı Deli Hazretleri (1991-1992), Montserrat (1994-1995), Koca Sinan (1996-1997), Sersem Kocanın Kurnaz Karısı (1998-1999), Eskici Dükkânı (2007-2008), Bağdat Hatun (2005-2006), Yaprak Dökümü (2003-2004)
Haşmet Zeybek’in yönettiği oyunlardan bazıları: Düğün ya da Davul, Ayrangeven, Fotoğrafçı (Ortaoyunu-Kenan Işık ile birlikte)  Pırtlatan Bal (Çocuk Oyunu)

 
Bu haber toplam 1629 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1