Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Haluk Bozdoğan’dan Şevket Can, “Konuşarak şehir milliyetçisi olamazsınız!”

Güncel
Tarih: 19 Eylül 2019 Perşembe 17:12
Güncelleme: 19 Eylül 2019 Perşembe 17:15
Haluk Bozdoğan’dan Şevket Can, “Konuşarak şehir milliyetçisi olamazsınız!”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Bir önce ki dönem Tarsus Belediye Başkan Şevket Can’ın reklam tabelalarına Tarsus Belediyesi tarafından asılan üzerinde “Rant Bitti, Şeffaf Belediyecilik Zamanı, İhaleler Yayında” yazısına istinaden yaptığı ve mevcut Başkan Haluk Bozdoğan’ı eleştirdiği yazının ardından, bu kez Haluk Bozdoğan, sosyal medya üzerinden Şevket Can’ı eleştirdi.
 
İşte Haluk Bozdoğan’ın sosyal medya üzerinden Şevket Can’a yönelik açıklaması…
 
“RAHATSIZ ETMENİN SOYLU TADI
 
‘’Şeffaf Belediyecilik’’ adı altında, ihalelerimizi canlı yayında halkımızla buluşturmaya başlıyoruz… Tarsus Belediyesi çatısı altındaki alım satımlara ilişkin tüm zarflar, halkımızın gözleri önünde açılmaya ve karara bağlanmaya başlıyor. Belediye yönetimi olarak tüm ihaleleri canlı yayında halkımızla paylaşma kararımız; firma tekliflerini ve bu tekliflerin neticelendirilmesi noktasındaki usulleri yalnızca ‘’kamera kaydına’’ almak yönünde değil, ‘’kamera kaydına almak koşuluyla canlı yayında halkımızla eş zamanlı paylaşım yapmak’’ yönündedir.
Bu sebeple de Şeffaf Belediyecilik şiarımıza, ‘’şeffaf olmayan,’’ ‘’adaletli olmayan,’’ ‘’esnafımızın ve halkımızın hakkına gasp’’ anlamları da taşıyacak ‘’rant’’ ibaresini ekleyerek harmanladık. Rantçı ve rantçı/rantçılar yaratma noktasında ‘’ehil’’ olmayanın hassasiyet göstermemesi gereken ‘’rant’’ sözcüğü, sahiplenildiğinde; yapılı bir iş sayesinde bireysel zenginleşmenin, küçük esnafı yok etmenin, eşit ve adaletli pay edinme yerine kral ve şürekâsını ’’besleme’’ yöntemlerinin de önünü açarak bir kar topu haline dönüşecek, bu sayede de bir kenti birkaç tekelin eline bırakarak geleceğini mahvedecektir.
Bu sebeple rant, önü kesilmesi, engellenmesi ve beslenmemesi gereken; yapısı gereği ucundan tutanın Karun misali zenginleştiği yapısını yok etmek için bir an evvel ortadan kaldırılması gereken bir olgudur. Tehlikelidir.
 
Tam da bu noktada tehlikenin/tehditlerin ortadan kaldırılması ve ‘’yeni rantçılar’’ yaratmamak adına Belediye Yönetimimiz tarafından kapılar, kayıtlar, halktan habersiz vuku bulan ihalelerin kapıları ardına kadar açılmış; zamanı olan insanlarımızın canlı yayında an be an takip etmeleri için olanak sağlanmıştır.
 
Rantçıların, Yandaşların ve Kişilerin değil, Halkımızın çıkarlarına hizmet etme noktasında alınan bu kararımızın Tarsus’a ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.
 
‘’TARSUS MİLLİYETÇİLİĞİ’’ ve RAKAMLAR
Çöp arabasının sağında duran işçiye 3900 Lira brüt maaş verip, solunda duran işçiye 2700 Lira layık görmek, Tarsus Milliyetçiliği komedisinin ta kendisidir. Bırakın şehirdeki ayrımcılığı; toleranslar noktasında kendi işçileri arasındaki adamcılığı aşamamış zihniyetler, Şehir Milliyetçiliğinden söz edemezler. Şehri, parklarımızı, sokaklarımızı, caddelerimizi, topraklarımızı rant çöplüğüne dönüştürenler Tarsus Milliyetçiliği’nden söz edemezler.
Şehir Milliyetçiliği israf kültürünü beslemez.
Şehir Milliyetçiliği adamcılığı beslemez.
Şehir Milliyetçiliği rantçıları beslemez, yeni rantçılar yaratmaz.
Şehir Milliyetçiliği bir şehrin nefesini, rüzgarını, can damarlarını yok ederek şehri beton yığınına çevirmez.
Şehir Milliyetçiliği bir şehrin sosyal yaşamını yok etmez.
Şehir Milliyetçiliğine sahip insan, şehrini canından çok sevip kendi damarlarına değil şehrin can damarlarına can suyu vererek, şehrinin canına okumaz; ona can verir, canından can katar, canlandırır.
 
Göreve geldiğimiz ilk 6 ayda 100’e yakın hizmet gerçekleştirmiş olmanın gururunu halkımızla paylaşmıştık. 6 ay boyunca yaptığımız hizmetler noktasında, merak eden ve ihtiyaç hisseden her vatandaşımıza brifing vermeye hazırız.
 
Yine belirtmek isteriz ki, Tarsus Milliyetçisi olduğunu iddia eden fakat çok sevdiği şehrini kamu ve özel bankalara 79.204.615 Milyon Lira borçlandırarak görevi sonlanmış bir idari yapının borcunu, ilk 6 ay içerisinde 66.814.339 Lira seviyesine çekerek, YALNIZCA BANKALARA OLAN BORÇLARINIZDAN 12.390.276 Milyon Lira, toplamda 26 Milyon Lira borç kapatmış bulunmaktayız. Her ay yine Tarsus Milliyetçisi idari yapının bıraktığı borca mahsuben 2 Milyon Liradan fazla ödeme yapmaktayız.
 
Buna rağmen, çöp arabasının sağında ve solunda duran işçilerimizin maaş dengesizliklerini ortadan kaldırarak, ek ödemelerle; asgari ücreti net 2500 Lira seviyesine çıkarmayı ve işçilerimiz arasındaki gelir adaletsizliğini gidermeyi başardık. Önceliğimizi, Tarsus Sevdalısı işçilerimiz arasında sağlanan gelir dengesizliğine verdik. Bu dengesizliğe, ‘’aynı işi yapan iki insanın emeği’’ söz konusu olduğunda, HAK, HUKUK, ADALET şiarıyla ele alınarak çözüm üretilmesi, 6 aylık belediyeciliğimizin yüz akıdır.
 
Dolayısıyla, İŞİNİN EHLİ Belediyecilerin belediyeyi borçlandırma noktasındaki ehliyetlerini nereden aldıklarını 6 aydır sorgulamak ve gediklerini yamama seviyesine erişen terzilik kabiliyetimizin daha da ustalaşma seviyelerine erişeceğinin bilinmesini isterim.
 
Konuşarak şehir milliyetçisi olamayacağınız gibi, konuşarak bir şehri de yönetemezsiniz. 25 yıl sonra devraldığımız Tarsus Belediyesi’ni 6 ay içerisinde ‘’görünür kılmaktan’’ ziyade, ilk 6 ayda devraldığımız borç ve borçlular için çözümler üretme noktasında hamleler yapmaktayız.
 
Bendeniz ve Belediye Başkan Yardımcılarımızın ilk 6 ayda, ekonomik ve bürokratik çözümler noktasında Ankara ve Tarsus arasında mekik dokumaları, ‘’her şeye rağmen’’ ilk 6 ayda 100’e yakın hizmet gerçekleştirmiş olmamızın önüne geçemedi.
 
İl dışı ziyaretlerimde belediye kasasından 1 lira bile harcırah talep etmezken, önceki dönemlerden kalan ‘’Yol Harcırahları’’ bakiyeleri dağlar kadar birikmişitir. Aynı şekilde Belediye Makam Araçlarını ‘’resmi görevlerim dışında’’ kullanmamaktayım. Tüm Belediye Araç Yakıtlarında % 40 tasarruf sağlamış bulunmaktayız. Haliyle Tarsus Belediyesi’nde SAVURGANLIK DÖNEMİ de bitmiştir!
 
Yazarın da söylediği gibi, ‘’insanın yükselirken kapasitesi, düşerken karakteri açığa çıkarmış…’’ Karakterinizi, büyük yıkımlar ortaya çıkarır. Büyük acılar. Büyük hasretler. Büyük kayıplar… Demokrasilerde ise seçim kaybetmek bir yıkım olamaz. Halkın verdiği görev sürenizin dolması, karakterinizin ortaya çıkması için geçerli değildir. O sebeple, ne kendinizi düşüyormuş gibi algılayın ne de karakteriniz bu sebeplerle ortaya çıksın. Karakışta, soğukta, yağmurda çamurda çöp toplayan bir işçiye karşı göstermediğiniz adaleti; ‘’BASİT BİR RANT KELİMESİNE’’ karşı göstermeyin.
 
Şeffaf Belediyecilik ne gerektiriyorsa, görev aldığımız süre boyunca halkımızla; devraldığımız dönemin tüm bilinmezlerini merak eden vatandaşlarımızla paylaşmaya hazırız. Bizler, tüm ihaleleri ‘’canlı yayında’’ sunarak belediyecilik görevimizi yerine getireceğiz.
Halkın Belediyesini Canlı Yayında İzlemeye Devam Edin…

*       *       *

ŞEVKET CAN TARAFINDAN YAPILAN İLK AÇIKLAMA ŞÖYLE
“Değerli Hemşehrilerim;
2019 yerel seçimlerinde halkımızın tercihini saygı ile karşıladık. Hiçbir şekilde polemiklere girmeden Tarsus Halkının çıkarları için geçmişte olduğu gibi siyaset yapmadan olayların gidişatını sizlerle birlikte takip ediyoruz. Hakkımızda binbir türlü dedikodu çıkardılar, yalan yanlış beyanlarla vatandaşlarımızın zihinlerini karıştırmaya devam ettiler..
 
Tarsus belediyesi tarafından hafta başında reklam ve ilan panolarına yapıştırdıkları afişlerde; 'Rant Bitti, Şeffaf belediyecilik Zamanı, İhaleler Yayında' şeklinde bir görseli paylaşmaya başladılar. Yine vatandaşlarımızın kafasını karıştırıp, geçmiş dönemde belediye kaynaklarının birilerine peşkeş çekildiği, rant sağlandığı, ihalelerin şeffaf yapılmadığı gibi bir algı oluşturma peşine düştüler.
 
Yapılan tüm ihaleler kamu ihale kanunu hükümleri çerçevesinde yapılmış olup, şartlarını taşıyan herkese açık olarak yapılmıştır. İhalelerde bir kişinin bile ayrıcalıkla tutulmasına imkan yoktur. Varsa bu durumu kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyoruz. Kaldı ki bu ihaleler yapılırken kamera kaydına alınmış olup her ihalenin kamera kayıtları ilgili Basın biriminin arşivlerinde mevcuttur. Sadece bu husus bile çelişkilerle dolu görsele verilecek en güzel cevaptır. Yerel seçimlerden bu yana 6 ay gibi bir süre geçti. Tarsus halkının Belediye Başkanından beklentisi altı boş olan suçlamalarla, türettiği ve yaydığı dedikodularla uğraşması değil icraat yapmasıdır. Tarsus ve Tarsus halkının geleceği için projelere üretmesidir. Belediye Başkanının bugüne kadar iş üretmeme, hizmet yapmamanın vermiş olduğu mahcubiyeti bu tür altı boş sloganlarla kapatmaya çalışması sadece komikliktir.
 
Biz Tarsus Milliyetçiliğini hep ön planda tuttuk, Tarsus için her kim taş üstüne taş koyarsa kendisinden Allah razı olsun dedik. Siz değerli hemşehrilerimin çıkarları ve güzel şehrimizin geleceği için yapılanları izlemeye devam edeceğimizi bildirir hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.”

 
Bu haber toplam 2676 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1