Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Gazeteci Uğur Pişmanlık TKP Tarsus Belediyesi Meclis Üyesi Adayı

Siyaset
Tarih: 13 Mart 2019 Çarşamba 08:36
Gazeteci Uğur Pişmanlık TKP Tarsus Belediyesi Meclis Üyesi Adayı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Türkiye Komünist Partisi (TKP) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere, 30 büyükşehir, 51 il olmak üzere 81 il 85 ilçede belediye başkan adaylarıyla katılıyor.
 
“Paranın saltanatı varsa, halkın TKP’si var” ve "Aynı gemide değiliz" sloganıyla seçimlere girecek olan TKP'nin Türkiye’nin pek çok kentinde de meclis üyeliklerine aday gösterdi.
 
Türkiye Komünist Partisi (TKP), Tarsus’ta da belediye Meclis Üyeliklerine 3 aday gösteriyor. Bu adaylardan biri de gazeteci-yazar ve Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık.
 
TKP’nin diğer Tarsus Meclis üyesi adayları ise Aynur Semizoğlu ve Cemal Kurt.
 
Gazeteci Uğur Pişmanlık, yerel seçimlere ve TKP’den Tarsus Belediyesi Meclis Üyeliği’ne dair yaptığı açıklamada, “Mevcut düzen partileri arasında renk tonu farkı bile kalmadığını belirterek şunları söyledi, “Türkiye, tarihinde en ilginç seçimlerinden birini yaşıyor. Bütün düzen partileri arasında hiç fark kalmadı.  Partilerde program ve ilkenin yerini rant paylaşım kavgası aldı. Özünde sermaye sınıfına hizmet eden bu partiler ne halkı ne de onların yaşadığı kenti düşünmüyor.
 
Bu seçimlere iki parti katılıyor: bir tarafta kapitalist sömürü düzenine hizmet eden burjuva düzen partileri, diğer tarafta da işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri temsil eden halkın partisi TKP.
 
Belediyeleri soyan, kentleri yaşanmaz hale getiren, belediyeleri ticarethane gibi yöneten, kentsel dönüşüm adı altında rant sağlayan bu müteahhit zihniyetli siyasetçilerle aynı gemide değiliz.
 
Patronlarla, yağmacılarla, ırkçılarla, gericilerle, emek ve kadın düşmanları, doğa katliamcılarıyla aynı gemide değiliz.
 
Türkiye Komünist Partisi (TKP), Tarsus Belediye Meclis Üyeliğine olarak, köklü tarihsel geçmişi olan bu kentte, halkın gözü-kulağı, vicdanı olmak için adayız. Belediyede yapılan ihale yolsuzluklara dur demek için, yandaş müteahhitlere rant sağlanmasına karşı, halkın çıkarlarının korunması için adayız.
 
Tarsus, 12 Eylül’den hemen sonra gelen ANAP, sonrasında SHP ve 5 dönemdir de MHP yönetimi altında yaşanmaz bir kent haline gelmiştir.
 
Yerel yöneticiler, ‘Tarsus Güzelleşiyor’ diyor. Tarsus güzelleşmiyor, aksine 25 yıldır daha da çirkinleşti. Tarsus ekonomik açıdan geriledi. Fabrikalar kapandı. İşsizlik, yoksulluk arttı. Okullarda uyuşturucu kullanımı ilköğretime kadar düştü. MHP’li belediye ahlak bozar diye sinema açmadı, Şehir Tiyatrosu’nu kapattı. Tarsus sosyal ve kültürel açıdan geriledi.
 
Bir kent, caddelerini, kavşaklarını let ışıklarla donatınca güzelleşmiyor.
 
Yine mevcut belediye başkanı, ‘Biz büyük bir aileyiz’ diyor. Evet büyük bir aileler ve Tarsus halkı onları bir türlü doyuramadı.
 
Tarsus, koca bir köy haline geldi. Bir de utanmadan her yere, ‘Köylerimiz şehirleşecek’ diye yazmışlar. Köyler kentleri besleyen tarımsal yerleşimlerdir. Köyler, mahalle olmuş. Neyi şehirleştirecekler. Büyük laflar edip, şov yapıyorlar.
 
İşte TKP bütün bu sorunlara, bu kenti çirkinleştirenlere ve halkın parasını yenildiği ve çarçur edildiği rantçı, müteahhit belediyecilik anlayışına karşı, toplumcu belediyecilik anlayışıyla mücadele etmek için adayız.
 
Rançı değil halkçı bir belediyecilik yapılması için kentli yurttaşların çıkarlarını koruyacağız.
 
TKP’nin Yerel Yönetimler İçin Komünist ilkeleri vardır. Komünistler yerel yönetimlerde emekçi halkın refah ve mutluluğunu amaçlar. Düzen içinde belediyecilik rant paylaşımına odaklanır. Komünistler ise belediyelerin etrafında kümelenmiş rant çetelerini dağıtmakla işe başlayacaktır. Tek bir patron ve müteahhit belediyeleri kendi çıkarları için kullanamayacak, ondan yararlanamayacaktır. Tek hedef emekçilerin yaşam niteliğinin gelişmesi olacaktır. Belediyenin tüm faaliyeti halkın ihtiyaçlarına göre planlanacaktır. Söz, yetki, karar halkın olmalıdır.
 
Emekçi halkın sağlıklı ve nitelikli barınma, ulaşım, eğitim, kültür ve dinlenme olanaklarına kavuşması için bütün olanaklar seferber edilir. Kadınların eşitliği ve özgürlüğü için olanaklar yaratılacaktır.
 
Komünist belediyeler işçilere karşı patron gibi davranan bir “şirket” olmayacaktır.
 
Komünistler, yerel yönetimlerde hizmet yalanıyla kabul ettirilen ve fakat sadece patronların kârını amaçlayan taşeron düzenine son verecektir. Komünistler yerel yönetimlerde ırkçılığa, dinciliğe ve mezhepçiliğe geçit vermeyecektir.
 
Tarsus halkını, aydınlığın kentini, yaşanabilir Tarsus’u birlikte yaratmak için TKP’ye oy vermeye çağırıyoruz.
 
“Paranın saltanatı varsa, halkın TKP’si var”.

 
Bu haber toplam 849 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1