Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Emek Partisi: “Emekçiler sefaletle boğuşurken, patronlar karlarına kar katıyor”

Siyaset
Tarih: 25 Şubat 2021 Perşembe 16:03
Emek Partisi: “Emekçiler sefaletle boğuşurken, patronlar karlarına kar katıyor”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Emek Partisi Tarsus İlçe Başkanı Serkan Karayel, “Emekçiler yoksulluk ve sefaletle boğuşurken, patronlar karlarına kar katıyor” dedi.
 
Yarenlik Alanı’nda basın açıklaması yapan Karayel, şunları söyledi:
 
“Emekçilerin vergilerinden oluşan bütçe; sermaye gruplarına altın tepsiyle sunulurken, emekçilerin payına ise açlık yoksulluk ve sefalet düşmektedir.

"Açım aç” feryatları, yüksek koruma duvarı”nı aşıyor
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Elazığ Harput ziyaretinde ortaya çıkan bir görüntü, saklayamadıkları gerçeği olanca çıplaklığıyla göstermiştir. Erdoğan ve Soylu'nun yanına yaklaşan yaşlı bir kadın "Oğlum askerden geldi, ameliyatlıyım, ben açım açım" diyerek ”Yüksek Koruma Duvarını” aşmış, yoksulluğu ve açlığı gözler önüne sermiştir.

            Salgın süresince işçi ve emekçilere tek seçenek sunuldu. Ya çalışırken covid 19’a yakalanarak hastalıktan ölüm ya da artan işsizlik ve düşük ücret dayatmasıyla evinize ekmek götüremediğiniz için açlıktan ölüm. Bu ülkede toplanan vergilerin büyük bir bölümü işçi ve emekçilerden toplanmaktadır, halktan toplanan bu vergiler pandemi döneminde bile işçi ve emekçiler için kullanılmamakta; tam tersine sermaye sınıfına teşvik ve kaynak olarak sunulmaktadır. Büyük şirketlerin milyarlarca lira vergi ve sigorta prim borçları silinirken halka ve emekçilere iban numarası gönderilerek para istenmektedir.
Büyük sermaye sahipleri sırça köşklerinde otururken, işçi ve emekçiler zorunlu olarak ve hiçbir önlem alınmadan fabrikalara, işletmelere, tarlalara gönderilmektedir. kovid 19’un ayrımsız herkese bulaştığını propaganda ederek hepimiz aynı gemideyiz diyorlar ama hastalığın genel ama sonuçlarının sınıfsal olduğunu gizlemeye çalışıyorlar. İşçisi köylüsü bir yandan salgın bir yandan artan gıda enflasyonu, işsizlik, açlık ve yoksullukla boğuşurken zenginler servetlerine servet katıyorlar. 2020 yılında milyoner sayısı yaklaşık 83 bin kişi artarak 308 bini aşmıştır.  
Salgın döneminde halka iki maske dağıtamayan, sağlık emekçilerini koruyamadığı için ölüme terk eden siyasal iktidar; geçmediğimiz köprü, uçmadığımız hava alanı, gitmediğimiz hastane için 5’li müteahhit çetesi başta olmak üzere sermayeye bütçeden milyarlarca lira para ödemektedir.
Pandemi döneminde binlerce işyeri kapatılmış, kapatılan bu işyerlerinde çalışan yüz binlerce işçi ve emekçi açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Bazı işçiler, günlük 47 tl ye mahkûm edilirken, yoksulluk ve açlık sarmalında kıvranan bu insanların bir kısmı son dönemlerde çözümü intihar etmekte bulmaktadır. Şimdi de  iş kanunun 25. Maddesi olan “kod 29” uygulaması, işten atmanın kirli bir yolu olarak bu pandemi döneminde yoğun olarak uygulamaya sokulmuştur.

Pek çok ülke nüfusunun iki üç katı aşı almış ya da parasını ödeyip rezervasyon yaptırmıştır. AKP yönetimi getirdiği 3 -5 milyon doz aşıyla ülke insanın tamamı aşı oluyormuş gibi reklam etse de hala sağlıkçılar ve 65 yaş üstü ancak aşı olabilmiş durumdadır. 80 milyon ülke insanı hala aşı beklemektedir.

Eğitimde ise uzaktan eğitim modeli yine sınıf farkını ortaya çıkardı. Bilgisayar ve internet fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çoğu öğrenci bu imkânlardan yoksun kalırken, bu şartlarda öğretime devam edildi. Verilen, 8 GB internet yetmedi, aileler internete ulaşım için birçok yol aradılar. Ancak uzaktan eğitimi kalıcılaştırmaya dönük tutumlarıyla da, Tek Adam yönetimi uzaktan eğitimi pandemiyi fırsata çevirmenin aracı olarak gördü.
 Sömürü ve kar üzerine kurulu kapitalist sistem yıkılmadıkça halkların ve emekçilerin yaşam hakları ve gelecekleri güvence altında olmayacaktır. Salgına, sömürüye ve savaşa karşı bir araya gelerek mücadele etmekten başka seçeneğimiz yoktur.

Tam kapanma yapılarak halkın ihtiyaçları karşılanmalıdır.
Yeteri kadar aşı temin edilerek en kısa sürede aşılama yapılmalıdır.
Temel tükettim maddeleri üzerindeki dolaylı vergiler kaldırılmalıdır.
Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.
İnsanca bir yaşam için; Ücretler arttırılsın, Zamlar geri alınsın!”

 
Bu haber toplam 4251 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1