Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Eğitim-Sen’den MEB’e Büyük Tepki

Eğitim- Sen Tarsus Şube Başkanı Eyüp Kızıl, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav sistemini 16 yılda 6 kez değiştirilmesiyle ilgili basın açıklamasında bulundu.
Tarih: 8 Haziran 2018 Cuma 08:58
Eğitim-Sen’den MEB’e Büyük Tepki
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Eğitim- Sen Tarsus Şube Başkanı Eyüp Kızıl, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav sistemini 16 yılda 6 kez değiştirilmesiyle ilgili basın açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştiren Eğitim- Sen Tarsus Şube Başkanı Eyüp Kızıl, “Öğrencilerimizin, Çocuklarımızın hayallerinden elinizi çekin. MEB kendi yarattığı kaosun sonuçlarını üstlenmelidir.
Hükümetin 16 yıllık iktidarı süresince sınav sistemi 6 kez değişti. LGS, OKS, SBS (çoklu), SBS (tekli), TEOG ve ismi dahi Bakanlık tarafından belirlenemeyen yeni liseye geçiş sistemi… Ancak her seferinde sil baştan düzenlenen sınav sistemleriyle öğrencilerimizin geleceği yap-boz tahtasına dönüştürüldü” dedi.
 
Sınav kaosunun çocuklar üzerinde travmaya neden olduğunu söyleyen Eyüp Kızıl, “2 Haziran 2018 Cumartesi günü, TEOG yerine getirilen yeni sisteme uygun biçimde liseye geçiş sınavı yapıldı. Bu sene yaratılan sınav kaosunun sonucunun çocuklarda nasıl bir travmaya neden olduğunu sınav günü okul bahçelerinde, soru kitapçıklarının başında ağlayan yüz binlerce çocuğun gözyaşlarını görerek tanıklık ettik.

Süreci hatırlayacak olursak, 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında tüm 8. sınıf öğrencileri TEOG sınavına gireceğini düşünüyordu. MEB hangi konulardan soru çıkacağını açıklamış ve öğrenciler sınava çalışmaya başlamıştı. Haliyle böyle bir dönemde kaos başlatıldı” diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG’ u kaldıracağız sözünü hatırlatan Eyüp Kızıl,”15 Eylül 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından “TEOG’ u kaldıracağız.”; 20 Eylül 2017 tarihinde ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından “Bu yıl sınav yapmıyoruz.” açıklamaları yapıldı. 5 Kasım 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ni getirdik.” dedi. Yeni sistemin açıklanması aylar sürdü. Öğrencilerimizin motivasyonu düştü, belirsizlik psikolojilerini olumsuz etkiledi. Merkezi sınav yapılacağı, %10’luk dilime giren öğrencilerin merkezi sınav ile yerleştirileceği açıklandı. “Nitelikli okul” tanımı üzerinden okullar, öğrenciler, öğretmenler ayrıştırıldı. Sınav için gösterge olmayacak az sayıda soru örneği MEB sitesinden açıklandı” dedi.

Eyüp Kızıl, “Çocuklarımızın, öğrencilerimizin geleceğini yakından ilgilendiren, onların emeklerini ve hayallerini yok sayan MEB, sorularımıza yanıt vermeli ve bir an önce kendi oluşturduğu kaosa son vermelidir. Bu soruları hazırlayanlar kimlerdir? Bu soruları hazırlayanlar hiç 8. sınıf öğretmenliği yapmış mıdır? Bu sınav ile hangi kazanımların ölçümü planlanmıştır, bu sorular ve yaşanılan sonuç bu kazanımları ölçmekte midir? Sınavda sorulan sorulara benzer soru örnekleri üzerinden pilot uygulama yapılmış mıdır? Yerleştirme kılavuzunun seçim sonrasına ertelenmesinden sonra sınav sonuçları da 22 Haziran tarihi değiştirilerek, seçim sonrasına 26 Haziran’a ertelendi. Açıkladığınız tarihin değiştirilme gerekçesi nedir? Liseye geçiş değişikliklerinin tartışıldığı günlerde veliler, eğitimciler, sendikalarla hiçbir şekilde bir araya gelmeyen MEB, Türkiye Özel Okullar Derneği ile defalarca bir araya gelerek onların; soru sayısının arttırılması, 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi, soruların 8. sınıf müfredatından sorulması vb. taleplerinin hepsini hayata geçirdi. MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü, Türkiye Özel Okullar Derneği’nin Geleneksel Sempozyumu’nda, 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak liseye geçiş sınavı sorularının çok zor olacağını söyledi. Bu sınav ile amaçlanan, eğitimin özelleştirilmesi sürecini hızlandırmak mıdır? Soruların çok zor olacağı açıklamasını yapan Genel Müdür; bu açıklaması ile öğrencilerimize “Bizim sizi yerleştireceğimiz okul türünü kabul etmek zorundasınız.” mı demektedir” ifadelerini kullandı.

 
Bu haber toplam 2164 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1