Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Eğitim-İş Tarsus Şubesi’nin 1. olağan genel kurulu yapıldı

Güncel
Tarih: 19 Ekim 2020 Pazartesi 08:54
Güncelleme: 19 Ekim 2020 Pazartesi 08:58
Eğitim-İş Tarsus Şubesi’nin 1. olağan genel kurulu yapıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
EĞİTİM-İŞ Sendikasının Tarsus Şube 1. olağan genel kurul toplantısı yapıldı.
 
Derneğin Yarenlik Alanı’nda bulunan yeni hizmet binasında gerçekleşen olağan kongreye Genel Merkez Mali Sekreteri Hüseyin Kara, Genel Merkez Denetim Kurulu üyesi Kurtuluş Gezen, Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk, Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar ve sendika üyeleri ile STK temsilcileri katıldı.
 
Divan Başkanlığını Yunus Fındık’ın katiplikleri Tülay Mut Deniz ve Çiğdem Kartal’ın yaptığı olağan genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
Olağan kongrede güvenoyu alan Şube Başkanı Yunus Karamık, açılışta yaptığı konuşmada, şunlara değindi:
 

“Bu yıl birinci olağan genel kurulumuzu gecikmeli de olsa yapmanın gurunu ve sevincini yaşıyoruz.  19 Nisanda yapmamız gereken kurulumuzu pandemi nedeniyle bu tarihe ertelemek zorunda kaldık.
 
Tarsus Eğitim İş olarak 2009 yılında kurulduğumuz tarihte kendimize bir hedef koymuştuk.  Tarsus’ta yeterli üye sayısına ulaşıp Eğitim İşi Tarsus’ta şube yapmak. Bu hedefimizi gerçekleştirmek bizlere kısmet oldu. Bu güne kadar eğitim işe emek veren ve bizlere destek olan başta Genel Merkez Yöneticilerimiz olmak üzere eski yönetici arkadaşlarıma ve bizlere güvenip destekleyen tüm üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 
İçerisinde bulunduğumuz süreçte Eğitim işi Tarsus’ta en iyi temsil etmek adına mücadelemize devam ediyoruz. Ne yazık ki Milli Eğitim sorunlar yumağı haline gelmiş durumda. Tüm dünyayı olumsuz etkileyen covit-19 belası dışında hükümetimizin aldığı yanlış karar ve uygulamalar Milli Eğitimde sorunları pekiştirmeye içinden çıkılmaz hale getirmeye devam etmektedir.  Milli Eğitim Bakanlığımızın Tarikatlarla yaptığı protokoller çocuklarımızı tarikatların kucağına teslim etmekte, tarikat yurtlarında eğitimle ilgisi olmayan liyakatsiz insanların elinde beyinleri yıkanmakta, şiddet ve tecavüzlere maruz kalmaktadır.  Anadolu liselerinin kapatılması, Birçok okulun İmam Hatip Liselerine dönüştürülmesi Fen Liselerinin kontenjanlarının düşürülmesi, Liyakatsiz yandaş idareciler eğitimde kaliteyi her geçen gün düşürmekte ülkemiz eğitimde dünyada hızla geriye doğru gitmektedir. Bu olumsuzluklardan ilçemizde nasibini almaktadır. Pandemi döneminde uzaktan eğitim alan öğrencilerimiz internete bağlanmada bilgiye ulaşmakta çok sıkıntı çekiyorlar. Bir çok öğrencinin evinde internet ve tablet bulunmadığından uzaktan eğitime katılamamakta ve bu çocuklarımız geri kaldıklarından eğitimde eşitlik ilkesi ihlal edilmiş oluyor.
 
Buradan bakanlığımızı tekrar uyarıyoruz. Tarikatlarla yapılan tüm protokoller derhal iptal edilmeli o kirli eller çocuklarımızın üzerinden çekilmelidir. Atama ve yükselmeler liyakat esaslarına göre yapılmalıdır. Eğitim kamusallaştırılmalı okullarımızın donatım yönünden eksiklikleri giderilmelidir. Sorgulamayan araştırmayan kindar ve dindar bir nesil değil  araştıran bir nesil yetiştirmek asli göreviniz olmalıdır. Zorla öğrencileri İmam hatip liselerine göndermek yerine İsteyen velinin çocuğunu buralara göndermesine, istemeyenlerin ise Anadolu ve Fen Liselerine göndermelerinin yolu açılmalıdır. Taşımalı eğitimdeki sıkıntılar artarak devam etmektedir.  Bunun çözümü tekrar köy okullarının açılmasından geçmektedir. İhtiyacı olan tüm öğrencilere internet paketi ve tablet dağıtılmalı okula devam etmeyen uzaktan eğitim alan öğrencilerimiz bu olanaklardan faydalanmalıdır.
Üyelerimizin hakkını savunmak, yapılan yanlışlıklara hayır demek için mücadelemiz; bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da devam edecektir.  Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Eğitim İş sendikası Gericiliğe bölücülüğe ve ırkçılığa karşı olan bir sendikadır. Siyasi iktidarın değil emekçilerin yanında olmayı temel bir sendikal anlayış olarak görür. Eğitim iş içeride özgür, dışarıda tam bağımsız bir ülkeye olan inancıyla, halktan ve cumhuriyet devrimlerinden yana bir sendikayı savunur.
 
Hangi ırktan, dinden, mezhepten, inançtan, siyasi görüşten geldiğine bakmaksızın toplumda yaşayan her bireyi eşit yurttaş olarak gören Atatürk’ün ulus ve ülke tanımı, bölünmenin, parçalanmanın, yok olup gitmenin karşısındaki yegâne dayanak noktasıdır Eğitim İş.
Eğitim işin kökleri TÖS ten TÖBDER den gelir. Eğitim emekçileri örgütlenmesinin, antiemperyalist, bağımsızlıkçı, ilerici, devrimci ve halktan yana geleceğinin günümüzdeki tek temsilcisidir. Atatürk ilke ve devrimleri ile anayasamızın değişmez hükümlerine bağlılığı, Milli eğitim sisteminden çıkarmaya çalışan her türlü girişime karşı bu güne kadar sürdürdüğü  gibi bundan sonrada sürdürmeye devam edecektir. Bizler bu ilkelerin ışığında sendikacılık yaparız. Tarsus’ta hızla büyümeye öğretmen ve eğitim çalışanlarımıza umut olmaya devam edeceğiz. Eğitim İşin Tarsus’ta kurulduğu günden bu güne emek harcayan tüm yöneticilerimize sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Eğitim İş artık kendi rüştünü kanıtlamış seçkin bir sendikadır.  Her geçen gün büyüyecek ve büyümeye devam edecektir. Çünkü Eğitim işin yolu Atatürk’ün yoludur. Eğitim İşli öğretmen Atatürk’ün öğretmenidir. Atatürk’ün çizdiği aydınlık yolda yürüyen öğrenciler yetiştirmeyi kendisine görev bilir.
 
Buradan Tarsus Eğitim İş olarak kendimize yeni bir hedef koyup ilan ediyoruz. Tarsus’ta yetkili sendika olabilmek için en çok üyeye sahip sendika olacağız. Bu hedefe ulaşmak için tüm üyelerimiz ve yöneticilerimizle canla başla çalışıp emek vereceğiz. Bu mücadelemiz artarak devam edecektir. 
Bu azim ve duygularla kongremizin bir demokrasi şöleni tadında geçmesini diliyor. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
 
Gündem maddelerinin okunup ibraz edilmesi ve misafirlerin konuşmalarının ardından seçimlere gidildi.
 
Mevcut Başkan Yunus Karamık’ın güvenoyu aldığı seçimlerde yeni dönem yönetimi şu şekilde oluştu:
Yunus Karamık, Rafet Barın, Deniz Aksoy, Celal Kayır, Filiz Konuk, Duygu Kortun, Meriç Tasasız.
Denetleme Kurulu: Umut Tezcan, Ferhan Tavus, Sinem Yağmur.
Genel Merkez Delegeleri ise
Yunus Karamık, Deniz Aksoy, Rafet Barın.

 
Bu haber toplam 2456 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1