Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Dr. Aynur Baki ‘Genital Bölgede Mantarına’ Dikkati Çekti

SAĞLIK
Tarih: 11 Ocak 2018 Perşembe 04:30
Güncelleme: 11 Ocak 2018 Perşembe 04:31
Dr. Aynur Baki ‘Genital Bölgede Mantarına’ Dikkati Çekti
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
TARSUS Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aynur Baki, genital bölgede oluşan mantarlarla ilgili detaylı bilgilendirme de bulundu.
 
Tarsus Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aynur Baki, şunlara değindi:
“GENİTAL bölgede mantar enfeksiyonlarına yol açan etkenlerden en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Vakaların %67-95'inde bu mantar hücresi sorumludur. Kadınların % 75’lik kısmının hayatında en az bir kere karşılaştığı yaygın bir hastalıktır. Mantar çoğu zaman başka yerden bulaşmaz. Kadında normal olarak bulunan maya hücreleri çeşitli nedenlerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelirler.Örneğin antibiotik kullanımı sonucunda vajinal mantar oluşmasının nedeni de budur.Çok nadiren cinsel temasla geçebildiği de sanılmaktadır. Bazı hekimler tedavide eş tedavisi de uygulamayı uygun görmektedirler. Vajinal mantar bulunan bir kadından eşine mantar hastalığı bulaşabilir, fakat hastalık erkekte çoğunlukla hiç bir şikayete neden olmaz.

 
Antibiyotikler, vajina PH’ sını bozarak ve iyi huylu bakterileri (normal vajinal florayı) yok ederek mantar oluşumuna sebep olurlar. -Şeker hastalığı; kan şeker düzeylerinin dengesiz seyrettiği kontrolsüz diabette idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artar, bu da mantar için uygun bir ortam hazırlar. -Gebelik, özellikle gebeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması, vagina PH’sının, floranın gebelik hormonlarına bağlı değişmesi ile kandida gelişimi kolaylaşır. Yine gebelikte vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandır. -Bağışıklık sisteminin baskılanması. İlaçlar ya da sistemik hastalıklar sonucu hücresel bağışıklık sisteminin baskılanması kandidiazisi hızlandırır. -Hormon kullanımı, östrojen ve progesteron içeren ilaçların alımı, tiroid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar kandidiazis görülme oranını arttırır. -Doğum kontrol hapları, vajinal florayı değiştirerek mantar oluşumu için zemin hazırlarlar. -Spiral, tüm genital enfeksiyonları arttırabildiği gibi mantar oluşumunu da kolaylaştırmaktadır. -Naylon iç çamaşırları kullanımı, vajina ve dış genital organdaki nem oranını arttırarak mantar oluşumuna yardımcı olurlar. -Devamlı hijyenik ped kullanımı, naylon iç çamaşırları gibi nem oranını arttırarak mantar oluşumunu kolaylaştırırlar.
 
Obezite ,radyasyon, rahim ağzı yaraları
 
Şekerli gida tüketimi. Kanda artan şeker oranı mantar hücre çoğalımını arttırır
 
Normal akıntı kokusuzdur ve kaşıntıya neden olmaz. Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle gece artan kaşıntıdır
 
Bu kaşıntı özellikle sıcak etkisi ile artar. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir. Genital bölgede kızarıklık ve şişlik oluşabilir.İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma olur .,ilişki esnasında ağrı ve yanma olabilir. Normalden farklı, kokusuz, kütleler halinde, beyaz-gri renkte, akıntı olmaktadır. Fakat her zaman akıntı olmayabilir. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklindedir. Bazıları i kuruluk hissinden yakınırlar. Sık sık da vajina giriminde sulu bir akıntı ile karışmış şekilde peynirimsi, beyaz, pomad şeklinde parçalar, olur. Akıntı fazla olursa, venüs dağından rektumun gerisine kadar yayılan ve bacak aralarını da kapsayan yaygın bir kaşıntılı kızarıklığa neden olabilir.
 
Doktora gelen hastanın şikayetleri tanı için yeterli olmaktadır. Alınan smear testinde hastanın belirgin bir şikayeti olmamasına rağmen mantar hücreleri görülebilmektedir. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bazen şikayeti olmayan bir kadının genel jinekolojik muayenesinde veya alınan smear örneğinde mantar saptanabilmektedir. Böyle bir durumda doktorların bir kısmı mutlak tedavi önermekte, bir kısmı ise şikayet oluşturmayan mantarlara ilaçla müdahale etmenin gerekli olmadığı görüşünü taşımaktadırlar
 
Tedavide mantar oluşumuna zemin hazırlayan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.
 
Tedavide, ağızdan tablet şeklinde yutulanlar, vajinal bölgeye uygulananlar ve dış genital bölgeye sürülen ilaçlar kullanılır. Başarı olasılığı oldukça yüksektir. Bir kesimde nüks görülebilir . Bu durumlarda uzun süreli baskılayıcı tedaviler uygulanabilir.

 
Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır. Vajinal mantar infeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavi ile birkaç gün içinde şikayetler geriler. Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyor. Hâlbuki belirtiler 2 günde kesildiğinden kadın iyileştim deyip tedaviyi yarım bırakıyor. Mikrop da kısa sürede daha güçlü olarak tekrar ortaya çıkıyor. Ancak son yıllarda günümüzdeki modern tedavilerle 2–3 gün içinde olay hızla tedavi edilir hale geldi. Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir. Vajinal fitil ve kremler, ağızdan alınan ilaçlar uygun doz ve sürede kullanılır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisi de önerilir
 
1lt suya 2 yemek kaşığı karbonat karışıtırıp taharet alınabilir
 
-Nötr pH derecelerine sahip vajen yıkama jelleri haftada 2-3 kez kullanılabilir. - Vajinal duş yapılmamalıdır. -Nemden korunmak gereklidir. Genital bölgenin nemli kalması mantar başta olmak üzere bazı enfeksiyonlar, genital mantar için uygun zemin hazırlar. Genital bölge kuru ve temiz tutulmalıdır. -Dar giysilerden kaçınmak gerekir. Uzun süre dar bir kıyafetin giyilmesi genital bölgedeki nem oranının artmasına neden olur
 
Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir. Bu tür giysiler hava dolaşımını engeller ve nemi emmedikleri için vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. İç çamaşırları ütülenmeli ve mümkün olduğunca çamaşır suyu kullanılmamalıdır. -Banyo küveti yerine duşun tercih edilmesi de tekrarları önlemede yararlı olabilir.
 
-Mantar üremesini engellemek için şeker, alkol ve paketlenmiş günlük yiyeceklerden uzak durulmalı. -Genital temizlikte bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ağda ve jilet kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden olur. Genital bölge için geliştirilmiş aletlerden faydalanmak veya makas kullanmak özellikle genital bölgeleri enfeksiyona ve tahrişe duyarlı kadınlarda daha iyi bir seçenek olabilir. -Ortak kullanıma açık tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır ve havlu gibi özel eşyaları başkalarıyla paylaşmamak, temiz olduğundan emin olunmayan havuzlara girmemek. Gebelikte özellikle 2. ve 3’üncü ayda sıklıkla görülmektedir. Beyaz kaşıntılı bir akıntı mevcuttur. Gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur. Normal doğum planlanan hamilelerde doğum kesisinin (epizyotomi) iyileşmesini geciktirebilir. Gebelikte mantar enfeksiyonu olduğunda vajinal kremler ve fitiller kullanılır. Ağızdan alınan hap tedavisi gebelikte ve emzirme döneminde güvenli değildir.Tedavi edilmediğinde normal doğum sırasında bebeğinizin ağzına bulaşabilir ve pamukçuk oluşumuna yol açar. Gebelikte tedavi enfeksiyonun şiddetine göre bazen 10 günü bulmaktadır.Tekrarlama eğilimi gösterir.”

 
Bu haber toplam 2292 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1