Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

“Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro” Kitabı Çıktı

Uğur Pişmanlık Yazdı
Tarih: 22 Mart 2017 Çarşamba 08:44
 “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro” Kitabı Çıktı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Bugüne kadar pek çok kitabı yayımlanan Gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, kitaplarına bir yenisini daha ekledi. Uzun süredir üzerinde çalıştığı, “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro” adlı kitabı çıktı.

Uğur Pişmanlık’ın Aratos Yayınları tarafından çıkarılan ve 120 sayfadan oluşan “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro” adlı kitabı, adından da anlaşılacağı gibi cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak, Halkevi’ndeki ilk tiyatro çalışmalarından, 1960-1970 arası Tarsus tiyatro sanatçısı ve oyun yazarı Haşmet Zeybek’e ve günümüzde ise artık kurumsallaşarak profesyonel tiyatro yapan Çağrışım Tiyatrosu’na kadar geçen süreci işliyor.

Kitapta ayrıca, başta Burhanettin Tepsi, Haşmet Zeybek, İlyas Avcı, Savaş Başar olmak üzere, Tarsuslu tiyatro oyuncusu, yönetmen ve alanda emek vermiş sanatçılar yaşam öyküleriyle yer alıyor.

Aratos Kitaplığı Kültür Dizisi’nin 34. Yayını olarak çıkan kitapta, Tarsus’ta şehir tiyatrosuna ve Okullararası İlyas Avcı Tiyatro Şenliği gibi organizasyonlar ile Aratos Tiyatro Akademisine de değiniliyor.

Yaklaşık yüz yıllık zaman dilimine yayılan Tarsus’un tiyatro tarihine iz bırak tiyatrolar, sanatçılar ve sahnelen oyunlara da kitapta çok sayıda fotoğrafla yer verilmiş.

Uğur Pişmanlık, yeni çıkan “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro” adlı kitabının önsözünde şunları dile getiriyor, “Tarsus’un tiyatro geçmişi cumhuriyet öncesine kadar uzanıyor mu bilmiyoruz. Ama Antik Çağ’da Tarsus’ta tiyatro binası olduğunu ve tiyatro oyunları sergilendiğini biliyoruz. Öte yandan, cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte Tarsus Halkevi’nin tiyatro oyunlarına ve kente gelen tiyatro topluluklarına dair az da olsa bilgiye sahibiz.

Tarsus Halkevi ile başlayan süreç, bu kentten Haşmet Zeybek gibi değerli bir tiyatro sanatçısı ve oyun yazarını çıkarttı. Haşmet Zeybek ve arkadaşları, Tarsus’ta kurdukları tiyatro topluluğu, sergiledikleri oyunlarla, 1960-1970 arası döneme damgasını vurdu ve günümüze bir iz, bir miras bıraktı.

Günümüzde bu geleneği, 1998’de yola çıkan Tarsus Çağrışım Tiyatrosu sürdürüyor.
Bu çalışma, henüz bir Tarsus tiyatro tarihi değil, şimdilik. Cumhuriyetten bu yana Tarsus’un tiyatroyla ilişkisini ortaya koyma denemesidir”.

Uğur Pişmanlık, son yıllarda iktidarın sanata ve sanatçılara yönelik saldırılarına da değinerek, “Üniversitelerin konservatuar bölümleri kapatılıyor, bilim ve sanat insanları görevlerinden ihraç ediliyor ya da açığa alınıyor. Şu bilinmelidir ki, sanat özgür olmadan insan özgür olamaz, insan özgür olmadan da sanat özgür olamaz. Bu gericileşme süreci tersine çevrilemeli ve toplum sanatla buluşmalı ve aydınlanmalı” diye konuştu.
Edinilen bilgiye göre Pişmanlık’ın, önümüzdeki günlerde okurlarla bulaşarak son çıkan “Cumhuriyetten Günümüze Tarsus’ta Tiyatro” adlı kitabına imza günü yapacak.

Aratos dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık’ın bugüne kadar yayımlanmış kitapları şunlar: Kent Masalları (1997) Yorum Ofset Yayıncılık, Tarsuslu Sanatçı ve Yazarlar Antolojisi (2008) Aratos Yayınları, Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar (2008) Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Tarsus Basın Tarihi/Yüz Yılık İzler (2009) Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği Yayını, Barış ve Aydınlanmaya Adanmış Bir Yaşam: İsmail Hakkı Öztorun (2010) Barış Derneği Yayını, Tarsus Çeşme ve Hayratları (2011) Çekül Vakfı/Mersin Valiliği Ortak Yayını, Gezginlerin Gözüyle Tarsus (2012) Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Tarsus İşçi Hareketleri Tarihi (2013) Yazılama Yayınları, Boyun Eğmeyen İnsan (2014) Mavi Kalem Yayınları, Çıplak Mahallesi (2014).
 

 
Bu haber toplam 1889 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1