Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Cihan Öktem: “Tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum”

Güncel
Tarih: 5 Nisan 2021 Pazartesi 17:48
Cihan Öktem: “Tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Baro Temsilcisi ve Mersin Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Cihan ÖKTEM ve Baro üyesi avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk bıraktılar.
 
Burada bir konuşma yapan Av. Cihan ÖKTEM, “Önce avukatların, sonra onların oluşturduğu baroların bir araya gelme günüdür 5 Nisan. Avukatlar Günü olarak kutlanmasındaki gerekçe budur. Dünya tarihi boyunca hak ve hukukun üstünlüğü için, vatandaşın hakkının aranması, toplumun ve devletin hukukun üstünlüğü ilkesinde vücut bulmasında yılmaz savaşçılar olan avukatlar, bugün mesleklerini icra ederken maruz kaldıkları saldırılara, ekonomik zorluklara karşın hayatları pahasına mücadele etmekten, vatandaşın hak ve özgürlüğü, adil yargılanma hakkı ve hukukun üstünlüğü ilkesi için mücadele etmekten vazgeçmemektedir. Bu kutsal mesleği, onuruna yakışır ve erdemli bir şekilde icra eden tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum” dedi.
 
Av. Cihan ÖKTEM, açıklamasında şunlara değindi:
 
“Toplum ve devlet açısından önemi ve rolü tarihinden belirgin olan mesleğimizin sorunları her geçen gün artmaktadır. Talebimiz; bu sorunların çözülmesi, mesleğin etkin şekilde yapılmasının önündeki engellerin kaldırılması ve ulu Atatürk’ ün gösterdiği “çağdaş medeniyetler seviyesini yakalamak ve bunun üzerine çıkmak”  hedefinin en önemli unsuru olan “hukukun üstünlüğü ilkesi” nin ve “adil yargılanma hakkı” nın tam ve eksiksiz olarak uygulanmasıdır. Böylece Ulu Önder’ in gösterdiği bu hedefe varılacağı ve vatandaşımızın hak ve hukukun, özgürlüğünün korunacağı muhakkaktır. Bu noktada en önemli işlev avukatlardır - avukatlardadır. Avukat, her kimden gelirse gelsin tüm haksızlıkların karşısında duran, bağımsız olarak hak ve hukuku arayan kişidir. Varlığı, bireyin ve toplumun hak ve hukukunun en büyük güvencesidir. Adalet mülkün temelidir. Avukat olmadan ise adalet olmaz!!
 
Hukukun üstünlüğü ve değerlerinin korunması; özgür savunmanın ve adil yargılanma hakkının tartışma konusu olmamasıyla mümkün olacaktır. Avukatlığın daha etkin şekilde icrasının yapıldığı ve buna herkes tarafından saygı gösterildiği, önündeki sorunlarının ve engellerin kaldırıldığı, meslektaşlarımızın saldırılara uğramadığı, etkin olarak korunduğu, ekonomik zorluklardan intihar etmediği günlerde kutlamak dileğiyle tekrar 5 Nisan Avukatlar Günümüzü kutluyor, salgının olmadığı sağlıklı günlere ulaşmamızı diliyorum.”

 
Bu haber toplam 2145 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1