Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

CHP’li Aytuğ Atıcı çalışmalarını anlattı

SİYASET
Tarih: 6 Mart 2018 Salı 09:07
CHP’li Aytuğ Atıcı çalışmalarını anlattı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, partisinin il binasında yaptığı basın toplantısı ile çalışmaları ile ilgili olarak detaylı bilgi verdi.
 
Çalışmalarını rapor haline getiren Aytuğ Atıcı’nın açıklamasından detaylar şöyle:
 
 
 
            Bildiğiniz gibi 24, 25 ve 26. Dönemlerde Mersin halkının desteğiyle milletvekili seçildim.
Daha önceki yıllarda olduğu gibi bana devredilen vekâletin sorumluluğu ile TBMM’ye seçildikten sonra yaptığım çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak ve bir anlamda hesap vermek üzere bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyorum.
Üzerimdeki sorumluluğun her zaman bilincinde olarak ülkeme ve kentime hizmet edip şahsıma duyulan güvene layık olmaya çalıştım.
            26. dönemin ilk yarısını geride bıraktığımız günlerde yaptığım faaliyetleri sizlere başlıklar halinde anlatacağım.
MERSİN’DE YEREL FAALİYETLER
Anamur Kaledran’dan- Tarsus Yenice arasında ilçe, belde ve köylerde vatandaşlarımızla sık sık bir araya gelerek sorunlarını dinledik. Bu sorunlarla ilgili TBMM’ye çeşitli soru önergeleri, araştırma önergeleri ve kanun teklifleri sunduk.
Mersin’de yaşanan işsizlik sorunu çözümü konusunda İlimizin iş dünyası ile görüşmeler yaparak, ticaret ve sanayinin gelişimi ve böylece üreterek istihdam sağlanması için çeşitli tespitler yaptık.
Geleceğimizi etkileyecek nükleer santrali engellemek için her platformda çalıştık. Konuyu sık sık TBMM gündemine getirdik ve güneş, rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklarla enerji sorunumuzun çözüm yolarını anlattık.
Mersin’in bitmek bilmeyen yollarını, defalarca temelli atılan havalimanını, hasat zamanını zararla geçiren üreticileri, söz verilip yapılmayan barajları, kentimizin göbeğinde bulunan ve dünyayı yok edecek kadar fazla miktardaki Cr+6 zehirli atıklarını, Ekosistemi ve halk sağlığını tehlikeye atan balık çiftliklerini, çimento ve termik santrallerle soluduğumuz havanın, içtiğimiz suyun, beslendiğimiz toprağın zarar gördüğünü gündeme getirerek Mersinlilerin sesi olmaya çalıştık.
Geçtiğimiz yıl Tarsus’ta esrarengiz bir kazı yapıldı. Kazının başladığı günden bittiği güne kadar bütün engellemelere rağmen takipçisi olduk.
Gittiğimiz her mahallede, demokrasinin temel taşı olan muhtarlarımızı makamında ziyaret ettik.
15 Temmuz alçak darbe girişimine karşı TBMM’de grubumuzla birlikte direndik. Şimdide OHAL’e yani sivil darbeye sakalımızın her teliyle direniyoruz.
16 Nisan referandumunda örgütlerimizle koordineli bir şekilde Mersin’de %64 hayır sonucuna katkı sağladık.
Dünyanın en kitlesel yürüyüşü olan Ankara’dan İstanbul’a kadar süren Adalet Yürüyüşünün her anında oradaydık. Bu yürüyüşün her gününü “Adalet İçin 700 Bin Adım” adlı kitabımda kaleme alarak ölümsüzleştirmeye çalıştım.
Bu kentin dinamikleri olan Yerel basın, Oda, STK ve Dernek ziyaretlerimizi ise bir plan ölçeğinde halen sürdürüyoruz.
 
TBMM’DE FAALİYETLER
Kanun Teklifleri (27 Adet)
17 Nisanın Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Kınama Günü İlân Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi.
Türk Ceza Kanununa "Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar" Maddesi Eklenmesine Dair Kanun Teklifi
Bireysel Emeklilik ve Yatırım Sistemi Kanununa Bir Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi (Çeyiz hesabına devlet katkısı verilmesi)
Sosyal Sigortalar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (Genel Sağlık Sigortası primi, SGK İşveren Primi, Sosyal Güvenlik Destek Primi ile ilgili iyileştirmeler)
İş Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (Özel sektör işyerlerinde işbaşı eğitim programında çalışan kursiyerlerin ücretleri ile ilgili iyileştirme)
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Suça itilen çocuğa rehabilitasyon ve iş sağlamak amacı ile)
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Çocuk cezaevlerini kapatıp çocuk eğitim evleri kurmak amacıyla)
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Çocukların erişkin cezaevlerine konmaması için)
Ceza Evleriyle Mahkeme Binaları İnşası Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar ve Mahkûmlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü çocuklardan yemek parası alınmaması için)
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Cezaevlerinde çocuk ziyaretlerinde sınırlamayı kaldırmak üzere)
Türk Ceza Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Cinsel suçlar ve çocuğun cinsel istismarı suçlarında infaz indirimlerinin yapılmaması hakkında (Özgecan Yasası)
Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Tarsus Üniversitesi kurulması)
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar ile %40 engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetleri katılım payından muaf tutulması)
Gümrük Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Mersin’de Muz İhtisas Gümrüğü Kurulması)
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Annelerin borçlanmasından faydalanabilmesinin sağlanması)
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Engelilere yaşlılık aylığı bağlanması)
Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun ile Tarım Sigortaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Tabii afetlerden zarar gören çiftçilere yardım yapılabilmesi)
Mersin İline İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi. (Kurtuluş Savaşında gösterdiği mücadele nedeniyle)
Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Gadir Hum Bayramının dini bayram olarak kabul edilmesi)
Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Kamuya alımlarda yapılan sözlü sınavların sesli ve görüntülü kayıt altına alınması)
Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Terör nedeniyle yaşamını yitiren ve malül olan tüm sivillere ayrım yapmadan haklar tanınması)
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Öğrencilerden sağlık hizmetlerinde katkı payı alınmaması)
Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Muhtar seçilme yeterliliğinin seçim öncesi belgelenmesi için)
Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Muhtarların sigorta primlerinin Hazine tarafından karşılanması)
Karayolları Trafik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi. (Sürücü sertifikalarının geçerlilik süresinin uzatılması öngörülmektedir)
Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi. (Yurt dışında bulunan vatandaşların emekli aylıklarının kesilmesine ilişkin düzenlemenin yürürlükten kaldırılması)
Mersin İline İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi. (Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlık nedeniyle Mersin iline İstiklal Madalyası verilmesi)
 
 
Araştırma önergeleri (10 adet)
Sınır güvenliği sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge,
Mersin'de kurulacak nükleer santralin vereceği olası zararların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge,
Tutuklu ve hükümlü annelerin yanında kalan çocukların yaşadıkları sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge,
Vakıfların amacına uygun faaliyetlerde bulunup bulunmadığının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge.
Çukurova Deltası'nda yaşanan çevre kirliliğinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge.
Korunmaya muhtaç çocuklarla sevgi evlerindeki çocukların sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge.
Ticari araç şoförlerinin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge.
Çocuklarda uyuşturucu ve madde bağımlılığının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge.
Tutuklu ve hükümlülere sunulan sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge.
31 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak'ta meydana gelen helikopter kazasının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge.
 
 
Soru Önergeleri (40 adet)
Ortaöğretim kurumlarında seçmeli ders taleplerinin karşılanmasına ilişkin (Ortaöğretim kurumlarında Kuran'ı Kerim dersinin zorunlu olarak seçtirilmesi),
Gözaltı uygulamalarına ilişkin (Başörtülü kızlara kelepçe takan polislerin açığa alınması hakkında), CEVAP VEREMEDİLER
Esnafın yeni nesil yazar kasa alabilmesi için birtakım tedbirler alınmasına ilişkin önerge,
Bakanlığın yaptığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı ile ilgili iddialara ilişkin (Sağlık Bakanlığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında yapılan usulsüzlükler), CEVAP VEREMEDİLER (ZIMNEN KABUL ETMİŞLERDİR)
İŞKUR tarafından Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında istihdam edilen geçici işçilere ilişkin (Mersin'de seçimden önce İŞKUR aracılığıyla geçici işçi alımı),
Bir şirketin Mersin'deki arazisinin Hazine tarafından satın alınacağına ve çeşitli iddialara ilişkin (Mersin Serbest Bölge'de Devletin kendi arazisini piyasa fiyatından geri alması), CEVAPLAYAMADILAR (ZIMNEN KABUL ETMİŞLERDİR)
Bingöl'de inşa edilen baraj için taahhüt edilen köprünün halen yapılmamasına ilişkin (Baraj yapımını üstlenen şirketin ÇED Olumlu raporunda köylülere vaat edilen köprülerin yapmaması), CEVAP VEREMEDİLER (ZIMNEN KABUL ETMİŞLERDİR)
Mesleksel kanserleri önlemeye yönelik yapılan çalışmaların akıbeti hakkında
Mersin'de yaşanan dolu afeti sonrası üzüm ve diğer sebze meyve üreticilerinin zararlarının karşılanması ve borçlarının ertelenmesi hakkında
Mersin'de yapılması düşünülen STOL tipi kısa kalkış ve iniş mesafeli havaalanı projesinin durumu hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesinde sahte diploma ile çocuk acil uzmanının çalıştığı iddiaları hakkında
Yılan hikâyesine dönen Çeşmeli-Taşucu Otoyolu projesinin durumu hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Dinine ve Mezhebine bakılmaksızın herkese ibadeti için yıllık izin verilmesi hakkında
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen bir toplantıya cemaat ve tarikatların davet edilmesi hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Sahte alkollü içki ölümleri ve alınması gereken önlemler hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Mersin'de bir okulda kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturmasının yasaklandığı iddiaları hakkında
Mersin'de bir muz ihtisas gümrüğü kurulmasının planlanıp planlanmadığına ilişkin
Yaşanan sel felaketi sonrası Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde gerçekleştirilen esrarengiz kazı hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Suriyeli sığınmacılara 16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında oy kullandırılacağı iddiaları hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Mersin’de öğrencilerin ders saati içerisinde bir derneğin toplantısına götürülmesi hakkında
Mersin'de yükseköğrenim yurtlarında kalan bazı öğrencilerin seçmen kayıtlarının usulsüz olarak yapıldığına dair iddialar hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Çok sayıda bastırılan 15 Temmuz paraları ile asıl amacın Türk Lirası’ndan Atatürk’ü silmenin mi amaçlandığı hakkında
İŞKUR geçici işçi alımı kurasına sadece AKP’lilerin katılacağı iddiaları hakkında
Mersin'de yapılması planlanan Mut Barajı ve Sakız Ovası Sulama projelerinin durumu hakkında
TBMM şeref kapısı önünde gerçekleştirilen protokol iftar yemeği harcamaları hakkında
Katar’ın terörist gruplara Türkiye üzerinden para transferi yaptığı iddiaları hakkında
İl dışında görevlendirilen Gençlik ve Spor Bakanlığı çalışanlarının ve antrenörlerin ödeneklerini alamadıkları iddiası hakkında
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi'nde Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait koyun özel bir şirkete kiralanarak villa ve harem selamlık plaj yapılacağı iddiası hakkında
Mersin’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait bir kampın AKP Gençlik Kollarına tahsis edilerek burada 18 yaşından küçüklere siyasi eğitim verilmesi hakkında
Mersin Liman İşletmesine girişte yapılan keyfi uygulamalar ve bazı eski hükümlü çalışanların alınmadığı iddiası hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Suriyeli öğrencilerin okul kayıtlarında adres şartı aranmamasına uygulaması hakkında
Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastalara verilen oksijen ve azot gazları ile ilgili ihmaller sonrası gerçekleştiği iddia edilen ölüm olayları hakkında CEVAP VEREMEDİLER
TBMM Başkanı makam odasına yapılan yenileme harcamaları hakkında
Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı bazı köylerde çiftçilerin sel ve dolu yağışından kaynaklanan mağduriyetleri hakkında CEVAP VEREMEDİLER
Mersin Limanı’ndan kalktığı söylenen patlayıcı yüklü gemi hakkında İŞLEMDE
Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin durumu hakkında İŞLEMDE
İl, ilçe ve okul müdürlerinin seçmeli derslerde öğrencilere ve velilere din derslerini dayatması hakkında İŞLEMDE
Brezilya’dan ithal edilen canlı hayvanların sağlıksız ortamlarda taşındığı iddiası hakkında İŞLEMDE
Tarsus cezaevlerindeki işkence iddiaları hakkında İŞLEMDE
 
Genel Kurul Konuşmaları (252 kez)
TBMM’de başta Mersin’in otogar ve diğer sorunları olmak üzere Türkiye’yi ve insanlığı ilgilendiren konularda şahsım ve Partim adına toplam tam 252 kez konuşma yaptım.
TBMM İhtisas Komisyonu Konuşmaları (103 kez)
Üyesi olduğum Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Sebeplerinin, Sonuçlarının ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Sağlanabilecek Yardımların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesine İlişkin Meclis Araştırma Komisyonu görüşmelerine katılarak çalışmalara katkı sundum.
Kölelik yasası olarak bilinen, “özel istihdam büroları kısmi çalışma yasasının çalışanlar lehine çıkması için tüm yasal haklarımızı kullanarak düzeltmeye çalıştık.
Asıl görevli olmadığım halde diğer ihtisas komisyonlarında faaliyetler
Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı 2016, 2017 ve 2018 Bütçesi görüşmeleri sırasında; Sağlık Bakanlığının yatırım yapamaz durumda olduğunu, halk sağlığına kaynak ayırmadığını, salgın hastalıkların kapımızda olduğunu, Şehir Hastaneleri ile yapılmak istenen vurgunları Sağlık Bakanlığı verileri ile gösterdik.
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik Ve Spor Komisyonu’nda Tarsus’a üniversite kurulmasını içeren teklifin görüşülerek kabul edilmesi için çalıştık.
Yardımcı doçentliği kaldırarak, doktor öğretim üyeliğini getiren ve doğrudan rektörün atamasına bağlayan düzenlemenin sakıncalarını anlattık.
Anayasa Komisyonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi görüşmelerine katılarak milletimiz adına çekincelerimizi dile getirdik.
Seçim ittifakını içeren teklifin görüşmelerine katılarak, %10 seçim barajının olduğu bir ortamda partilerin ittifak yapmaya zorlandığını ve yapılan ittifakların ahlaki olmadığını ifade ettik.
 
CHP GENEL MERKEZİNDEKİ FAALİYETLER
Parti içi eğitimden sorumlu Genel Başkan Başdanışmanlığı görevi çerçevesinde;
Türkiye genelinde 81 ilde Sandık Çevresi Örgütlenmesi Projesini hayata geçirdik.
CHP Parti Okulu eğitimleri şemsiyesi altında CHP Gençlik Kolları Akran Eğitimi Projesini başlattık. 81 ilde Temel Siyaset Eğitimi verdik.
“Gençlik Akran Eğitimi” ve “Sosyal Demokratik İdeoloji Eğitimi” yaz ve kış kampları ile yüzlerce gence eğitim verdik.
Almanya, Fransa ve İsviçre Birliklerine Üyelerin Temel Siyasi Eğitimini verdik.
Görevli olarak bulunduğum ABD’de New York ve New Jersey Eyaletlerinde partililerimizle bir araya gelerek Türkiye gündemi ile ilgili bilgi verdim.
     CHP Berlin Birliği’nin düzenlediği “Türkiye Kaynaklı Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”na katılarak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sorunları ve çözüm önerilerini tartıştık.
CHP İngiltere Birliği’nin halk bulaşmasına katılarak İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının sorunları, beklentileri, Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler üzerine görüş alışverişinde bulunduk.
 
ULUSLARARASI DÜZEYDE FAALİYETLERİM
Parlamentolar Arası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi olarak Afrika’da Zambia/Lusaka’da yaptığım konuşmalarla ülkemizi ve Partimi temsil ettim.
Antalya’da BM En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı’na katılarak yaptığım konuşmalarla ülkemizi ve Partimi temsil ettim.
ABD/ New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen “Göç ve Etkileri” temalı toplantılara katılarak yaptığım konuşmalarla ülkemizi ve Partimi temsil ettim.
Parlamentolar Arası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi olarak İngiltere/Londra’da gerçekleştirilen toplantılara katıldım.
Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen Sağlık Konferansına Partimi temsilen katıldım.
ABD/ New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen “Göç Sorununun” tartışıldığı toplantılara katılarak yaptığım konuşmalarla ülkemizi ve Partimi temsil ettim.
 
GELECEK VE BEKLENTİLER
Yeni Tematik Çalışmalar:
Son dönemlerde çok ciddi bir artış gösteren kadına şiddet ve cinsel istismar konusunda somut adımlar atılması için gerekli çalışmaları yapmak toplumsal duyarlılığın oluşması için gerekli katkıları sağlamak.
 
Genel siyasi çalışmalara en güçlü şekilde katılım:
16 yıllık AKP iktidarı özellikle 15 Temmuz’dan sonra uygulamaya koyduğu OHAL politikaları ile dayatmacı ve baskıcı bir anlayışa bürünmüştür. Sosyal ve ekonomik politikaları ajandasından çıkaran AKP iktidarı, halkın en temel ihtiyaçlarını da görmezden gelmektedir.
Bir taraftan devletin tüm imkânlarını üç-beş işadamına peşkeş çeken iktidar temsilcileri, diğer taraftan da Atatürk Türkiye’sinin miras bıraktığı tüm kurumları satmaya veya kapatmaya devam etmektedir. Şeker Fabrikaları’nın satılması isteği de bunun son örneğidir.
ABD’de görülen Rıza Sarraf davası bile devletin imkânlarının nasıl ve kimlere dağıtıldığını gözler önüne sermiştir. Kendi bakanları hakkında iddiaları görmezden gelen ve yargılamaktan kaçınan iktidar bunun yerine devletlerle çeşitli pazarlık masaları kurarak yolsuzlukların üzerini örtmeye çalışmaktadır.
Başta AKP Genel Başkanı olmak üzere iktidar temsilcileri, kişisel hırsları uğruna hukuk devletinin olmazsa olmaz kanunlarını delik deşik etmeye devam etmektedir. Halen TBMM’de bulunan “İttifak Yasa Tasarısı” ile seçimlerin güvenliği ve bir namus olarak bilinen “mühürlü oy”un da önemi ortadan kaldırılmak istenmektedir.
“Komşularla sıfır sorun” çağrısı ile halkı aldatmaya çalışan iktidarın yürüttüğü çarpık politikalar sonrasında hiçbir komşu ülkeyle ilişkimiz kalmazken, tüm dost bildiğimiz ülkeler Türkiye üzerinde oyunlara başlamıştır.
Başta Suriye olmak üzere Ortadoğu coğrafyasındaki yanlış diplomasi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman evlatları hemen hemen her gün şehit düşmeye başlamıştır.
İktidar temsilcilerini uyguladıkları yanlış politikalardan döndürmek için tüm demokratik haklarımızı başta TBMM olmak üzere tüm platformlarda kullanmaya devam edeceğiz.
Önümüzdeki bir yıllık süre içinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı, milletvekili ve yerel seçimler sürecinde iktidarın en güçlü alternatifi olduğumuzu anlatmaya devam edeceğiz.
Güçlü kadrolarımızın oluşturduğu ve halkın tüm ihtiyaçlarını karşılayan politikalarımızı anlatmak için daha fazla seferber olacağız.
Mersin halkı için yaşanabilir ve daha temiz bir çevre için mücadelemizi sürdürürken tüm dünyanın kullanmaktan vazgeçtiği nükleer santral yerine alternatif enerji kaynaklarının faaliyete geçmesi için çalışmaya devam edeceğiz.
Mersinlinin hakkını almaya ve korumaya devam edeceğiz.”

 
Bu haber toplam 1211 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1