Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Celal Tezel yazdı, "Kılıçdaroğlu’nun etkin ve gerçekçi önerileri"

Güncel
Tarih: 30 Mart 2020 Pazartesi 16:06
Celal Tezel yazdı, "Kılıçdaroğlu’nun etkin ve gerçekçi önerileri"
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde korona salgınıyla mücadelede alınması gereken dokuz maddelik önlemler listesini kamuoyuna açıkladı. Kılıçdaroğlu bu açıklamasını, siyasetler üstü bir söylemle, kimseyi ötekileştirmeden, nefret dili kullanmadan, herhangi bir polemik yaratmadan, tüm Türkiye’yi hatta tüm insanlığı içtenlikle kucaklayarak, büyük bir tevazu içerisinde yaptı.
 
Televizyonda izlerken, Kılıçdaroğlu’nun kişiliğinde toplumsal sorumluluklarının bilincinde gerçek bir devlet adamının ciddiyet ve vakarını gördüm. Gösterişten uzaktı. Saf bir doğallık içerisindeydi. Toplumca çektiğimiz sıkıntılar nedeniyle çekilen büyük acıları içselleştirmiş olduğu her halinden belli oluyordu.
 
Düşünce ve görüşlerini kısa, açık, sade ve anlaşılır bir söylemle dile getirdi. Bu davranış, içinde yaşadığımız olağanüstü günlerin tüm toplumu saran acılı ve hüzünlü havasına tamamen uygundu. Keşke karar verme makamlarında olanlar da aynı özelliklere sahip olabilselerdi diye düşünmekten kendimi alamadım. Aslında sosyolojik olarak, tüm toplumu derinden sarsan büyük felaketler birleştirici ve bütünleştirici bir etki yaratırlar. Ancak gelin görün ki bizim ülkemizde hala, insanlığın bugüne değin yaşamış olduğu en büyük felaket karşısında bile at gözlüğü takmış bazı muktedirler nefret dili kullanmaya, ötekileştirmeye ve her türlü ayrımcılığı yapmaya devam ediyorlar.
 
Aklı ve bilimi küçümseyerek günlük çıkarlarına göre yaşamayı marifet sayıyorlar. Bunların aksine, Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’yi kucaklayan, birleştirici, yapıcı, çözüm odaklı, özgürlükçü ve demokratik liderlik özellikleri Çağdaş Cumhuriyeti özleyen geniş halk kitlelerine büyük bir umut ışığı oldu. Böyle bir liderle tüm sorunlarımızı çözeceğimize olan inancımız tazelendi.
 
Kılıçdaroğlu’nun açıklamasında yer alan önerilerin gerçekten de aklın ve bilimin önderliğinde, uzman kurullar tarafından ortak akılla hazırlandığı açıkça anlaşılıyor. Bu öneriler bir anlamda halkın özlem ve beklentilerini de dile getiriyor. Kanımca, Türkiye gerçeklerine ve salgın hastalıkla yapılan mücadelenin doğasına tümüyle uygun olan bu önerilerin vakit geçirilmeden uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir.
 
Söz konusu, salgın hastalıkla mücadele kapsamında yaptığı konuşmasında CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu,  kamuoyuna seslenirken özetle şu görüş ve düşüncelerini dile getirmiştir. “…Salgınını kontrol altına almak için OHAL gerekli değildir. Siyasal iktidar, İl İdaresi Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun verdiği yetkileri zamanında ve yeterince kullanmamaktadır. İçişleri Bakanlığının 22 Mart 2020 tarihli genelgesiyle 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, kronik hastalıkları olanların sokağa çıkmaları ülke genelinde yasaklanmıştır.
 
Ancak, kısmi olan bu yasak istenen faydayı sağlayamamıştır. Siyasal iktidar, salgınla ilgili önlem almakta önemli zafiyetler göstermektedir. Sayın Erdoğan’ın 27 Mart 2020 tarihinde açıkladığı yedi maddelik yeni önlemler dizisi, tek başına yeterli olamayacaktır. Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantinaya ihtiyacımız vardır. Bu sorunu “Evde Kal Türkiye” gibi kampanyalarla; vatandaşlarımızın kendi isteklerine bırakarak ve ayrıca vatandaşlara iş ve gelir güvencesi sağlamadan kendi kaderlerine terk ederek çözebilmek mümkün değildir.
 
65 yaş üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanlar için getirilen sokağa çıkma yasağının, İl İdaresi Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetki çerçevesinde, bir an önce herkes için genelleştirilmesi ve genel bir karantinaya dönüştürülmesi zorunludur. Bu süre içinde evde kalanların geçimlerini sağlayacak ekonomik önlemlerin de doğrudan iktidar tarafından alınması gerekmektedir. Vatandaşların geçim ihtiyaçları ile sektörlerin ekonomik destek ihtiyaçları konusunda, gereken önlemler derhal alınmalıdır. Sayın Erdoğan da 27 Mart 2020 tarihli açıklamasında “İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakârlık yapmamız gereken bir döneme girdik” demiştir. Bu kapsamda “daha çok fedakârlık” yapması gereken kesimlerin başında hazine garantili köprü, tünel, yol, hastane, havalimanı vb. işletmelerin işleticilerinin geldiğini de kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Döviz kuruna endeksli ödemeler, doğrudan Türk lirasına çevrilerek bir yıl süreyle ertelenmeli ve geçiş garantisi askıya alınmalıdır. Doğalgaz ve elektrik abonelerinin fatura ödemeleri, faizsiz olarak salgının kontrol altına alındığı tarihe kadar ertelenmelidir. TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK gibi kuruluşların üyeleri, çalışanlarının iş sözleşmelerine son vermemelidir. Salgın hastalık süresince işçi çıkarma yasağı öngören bir yasa tasarısı hazırlanarak Parlamentoya getirilmelidir. Artık sorun “evde kal” aşamasından “evde tut” aşamasına geçmiştir. Bu nedenle, siyasal iktidarın bir an önce sayılan bu önlemleri hayata geçirmesi gerekmektedir.”
 
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan bu açıklama, yaşadığımız korona salgınından ve bundan kaynaklı ekonomik krizden çıkış yolunu gösteren bir rehber, bir kılavuz daha da ötesi bir “Manifesto” niteliğindedir. Burada sayılan öneriler acilen hayata geçirilmelidir. Öncelikle de, tüm bilisel önerilerde yer aldığı ve salgınla başarılı bir şekilde mücadele eden diğer ülkelerde uygulandığı gibi sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir. Benim bir önceki yazımda sözünü ettiğim OHAL’den kastım, tamamen insani düşüncelerle sokağa çıkma yasağının Anayasal dayanağını hatırlatmaktır. Ayrıca, Anayasanın 119. Maddesindeki hükümlerin tamamen salgın hastalığın önlenmesi ve toplum sağlının korunması için etkin bir şekilde kullanılmasını ifade etmek içindir. Yoksa salgın hastalık bahane edilerek daha baskıcı ve otoriter bir yönetim anlayışının yerleştirilmeye çalışılmasına ve her türlü totaliter yönetimlere ve faşizan eğilimlere karşı olanca gücümüzle mücadele etmemiz gerektiğine olan inancım tartışmasızdır. 
 
Celal TEZEL
E. Öğr. Gör. Uzm.
 

 
Bu haber toplam 374 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1