Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Büyükşehir Üretimi Desteklemeye, Üretici Doğduğu Yerde Doymaya Devam Ediyor

Güncel
Tarih: 20 Şubat 2024 Salı 09:37
Büyükşehir Üretimi Desteklemeye, Üretici Doğduğu Yerde Doymaya Devam Ediyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de tarımın önünü açmaya ve üretici girdi maliyetleri altında ezdirmemek için destek hamlelerine devam ediyor. Her geçen gün artan girdi maliyetleri karşısında sıkıntı yaşayan üreticiler, yaşadıkları sıkıntıları Büyükşehir’le bir bir aşıyor, doğduğu yerde doymaya devam ediyor. Bu kapsamda tarımsal destekleri sürdüren Büyükşehir, bu kez de Akdeniz ilçesindeki üreticilerin yüzlerini güldürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de ‘Akdeniz ilçesi Tarımsal Destekler Töreni’ne katılarak üreticilerle bir araya geldi.
 
Tören kapsamında Akdeniz ilçesinde yaşayan 119 üreticiye 3 bin 694 adet zeytin fidanı, 15 üreticiye 393 adet Trabzon Hurması, 1 adet üzüm sıkma ve 6 adet hamur yoğurma makinesi, 2 bin 500 üreticiye de 25 bin litre sıvı organik gübre desteği sağlandı.
 
Seçer: “Üreten, çalışan herkese destek var”
 
Törende konuşan Başkan Vahap Seçer, tarımda önemli çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini ifade ederek, “Çiftçinin halinden anlayan bir başkan geldi. Biz çalışan, üreten, didinen, helal kazanç için gecesini gündüzüne katan Mersinlileriz. Güçlü bir memleketiz, güçlü bir halkız. Bütün bunları biliyoruz. Onun için üretime, üreticiye destek veriyoruz. Hamasetle değil, uygulamayla, icraatla yapıyoruz. Üreten, çalışan herkese destek var” dedi.
 
“Mersin Büyükşehir, ayrım gayrım yapmadan gerekli hizmetleri yaptı”
 
5 yıldır Mersin’de ve Kazanlı Mahallesi özelinde yaptıkları fide, fidan desteklerinin rakamsal verilerini paylaşan Seçer, “Bugüne kadar 1 milyon 366 bin fide, fidan, nergis soğanı dağıttık. Bunun 36 bin 141’i bu bölgeye. Bu bölgeler örtü altı seracıların yoğun olduğu yerler. Bugüne kadar sıvı gübre, sera naylonu, sera ipi, yapışkan tuzak; bunların dağıtımını yaptık. Nerede, ne ihtiyaç varsa Mersin Büyükşehir destekler yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi 2.5 milyon insana ayrım yapmadan; ‘Sen necisin, nereden geldin, etnik yapın, inanç grubun, mezhebin ne’ demeden gerekli hizmetleri yaptı, yapmaya devam edecek” diye konuştu.
 
1875 üreticiye 56 bin 555 zeytin fidanı verilecek
 
Usulüne uygun teknikle yapılan üretimin güzel sonuçlar vereceğini vurgulayan Seçer, “Büyükbaş hayvan yetiştiricilerine yem, arı yetiştiricilerine alet-ekipman desteği, küçük ölçekli balıkçılara ekipman desteği veriyoruz” dedi. Büyükşehir’in herkesin belediyesi olduğunu ve kendisinin de herkesin Belediye Başkanı olduğunu kaydeden Seçer, “Burada güzel işler yapacağız. Zeytin fidanı desteği yapacağız. Göreve geldiğimiz günden bu yana her yıl düzenli yapıyoruz. Bu yıl da Mersin’de 1875 üreticimize, 56 bin 555 fidan dağıtacağız. Bugün Akdeniz’de 119 üreticiye 3 bin 694 adet fidan dağıtımını gerçekleşiyoruz” diyerek ilk kez Trabzon Hurması desteğini de hayata geçirdiklerini duyurdu. Seçer, ekonomik getirisi fazla olan Trabzon Hurması’nın 7 ilçede 7 bin 78 adet dağıtılacağını söyledi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından hayattan aldığı tadın arttığını belirten Seçer, “Neden biliyor musunuz? Halk adına, halkın size emanet ettiği kaynaklarla onlara hizmet ediyorsunuz. Bir çocuğu sevindirebiliyorsunuz, gidiyorsunuz hastaya bakıyorsunuz. Karı koca, biri gelmiş 90’a biri gelmiş 95’e sıcak yemeklerini gönderiyorsunuz. Kursağından girdiği, ‘Allah razı olsun Belediye başkanımızdan’ dediği zaman kalbinize saplanıyor, duygulandırıyor. Yol yapıyorsunuz, fidan dikip büyütüyorsunuz, çocukları için gecesini gündüzüne katan insanlara yardımcı oluyorsunuz” sözlerine yer verdi.
 
“Biz hizmet için geldik. Ne söz verdiysek onu yaptık”
 
Büyükşehir olarak gerçekleştirdikleri destekleri, birlik, kooperatif veya muhtarlıklar ile bir proje veya iş birliği halinde verdiklerini aktaran Seçer, hiç kimseye karşı ayrıcalık gösterilmediğinin altını çizdi. Anamur’dan Tarsus’a kadar yapılan tüm hizmetlerin aynı kalitede olduğunu dile getiren Seçer, “Anamur’dan Tarsus’a kadar zengin fakir ayrımı yapmadan her yere adaleti götürdük. Her yere aynı kalitede üretim, yol, kanalizasyon yaptık, su götürdük. Biz hizmet için geldik. Ne söz verdiysek onu yaptık” dedi. Mersin Büyükşehir’in, Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Seçer, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak belediyesi ile övünç duyduğunu söyledi. Seçer, “Böyle müstesna bir belediyenin başkanı olmaktan övünç duyuyorum. Mali disiplini sağladık. Biz itibarlı bir belediyeyiz” diye konuştu.
 
Yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Seçer, kendisinin boş vaatlerle değil icraat ile kampanya yürüttüğünü kaydetti. Seçer, “Tarımda, sosyal belediyecilikte, yolda, raylı sistemlerde her konuda icraat yapıyoruz. 31 Mart’tan sonra Mersin’de başkan değişmeyecek, Vahap Seçer devam edecek. 13 ilçemiz var, her yerde başarıdan başarıya koşacağız. 31 Mart’ta sizlerin sayesinde Türkiye’ye örnek bir sonuç çıkaracağız” ifadelerini kullandı.
 
“Benim ittifakım hizmet ittifakı”
 
Parti ayrımı yapmadan herkese hizmet yaptıklarını sözlerine ekleyen Seçer, “ ‘Cumhur İttifakına karşı mı mücadele edeceksin, sen neyin ittifakısın?’ diyorlar. ‘Hangi parti olursa olsun ayrım yapmadan hizmet yaptık’ diyorum. Benim ittifakım hizmet ittifakı. Hizmetimden memnun olanlar ittifak yapacak, başkanlarını seçecek” dedi.
 
Konargöçer Yörükler için yaptıkları güneş paneli desteğini bu yıl artırdıklarını söyleyen Seçer, “Mart ayında güneş paneli dağıtımı yapacağız. Geçen yıl 360 adet yaptık. Çok talep olduğu için bu yıl 400 adete çıkardık” derken, verdikleri sulama borusu desteğinin de bilgilerini paylaşarak, “Sulama borusu desteğimizi toplamda 255 kilometre yaptık. Her yıl 100 kilometre dağıtım yapacağız. Akdeniz’e de 8 bin 500 metresini ayırdık” diye konuştu.

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1