Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Başkan Vahap Seçer, ilk 6 ayını değerlendirdi

“ÖNCELİĞİMİZ HİZMETLERİ AKSATMADAN HER ALANDA TASARRUF YAPMAKTIR”
Tarih: 11 Ekim 2019 Cuma 08:05
Güncelleme: 11 Ekim 2019 Cuma 08:18
Başkan Vahap Seçer, ilk 6 ayını değerlendirdi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
BAŞKAN SEÇER, İSİM VERMEDEN BİR ÖNCEKİ DÖNEM BELEDİYE BAŞKANI KOCAMAZ’I MART GEÇEN AYINDA DOĞRUDAN TEMİNLE 22 MİLYON TL HARCAMA YAPTIĞI İÇİN ELEŞTİRDİ
 

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, görev süresinin ilk 6 aylık döneminin karnesini kamuoyu ile paylaştı. Başkan Seçer, tasarrufa her konuda önem verip, özen gösterdiklerini ifade ederek, harcamalar konusunda bir önceki Belediye yönetimine eleştirilerde bulundu.
 
Seçer, doğrudan temin alımlarında sadece Mart 2019’da 22 milyon TL harcama yapılmasına dikkati çekti, isim vermeden bir önceki dönem Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı eleştirdi.
 
Kongre merkezinde düzenlenen ve basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Seçer, “Biz kul hakkı yemeyeceğiz. Buna azami önem veriyoruz. Türkiye’nin değişime ihtiyacı var. Her konuda değişime ihtiyacı var ama en önemli şey mantalite değişimidir. Biz bunu cesaretle yapacağız” dedi.
 
Başkan Seçer toplam personel sayısının 7167 olduğunu, göreve geldiklerinden bu yana 238 işçinin işten ayrıldığını ve projelerde çalışanlarda dahil 289 personel girişinin olduğunu belirtti.
 
Son 6 ayda mesai giderlerinde %28 azalma olduğunu belirten Başkan Seçer, göreve geldikleri günden bu yana toplam 2 milyar 80 milyon TL borç devraldıklarını, 588 milyon TL borç ödediklerini kaydetti.
 
Tasarrufa büyük önem verdiklerini bir kez daha vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, taşıt kiralama gelirlerinde %38, iş makinası kiralama giderlerinde %45, baskı ve cilt giderlerinde %54, temsil tören ve tanıtma giderlerinde %71, kırtasiye ve büro malzemesi giderlerinde %51 olmak üzere 52 milyon eden bu giderleri 25 milyon TL’ye düşürdüklerini belirtti.
 
Doğrudan temin harcamalarına dikkati çeken Başkan Seçer, kendileri göreve gelmeden 2019 Ocak-Şubat-Mart döneminde 40 milyon 24 bin TL harcama yapılırken, kendisinin göreve geldiği 2019 yılı Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında doğrudan temin harcamalarının 19 milyon 709 bin TL’ye düştüğünü söyledi.
 
Seçer, “Doğrudan temin ihaleyle yapılmaz. Bu tablolara bakınca biz nelerin olduğunu görüyoruz. Bu ülkemizde kangren olmuş bir hastalık! Ülkemiz bir müddet daha böyle giderse veleddallin amin olacak! Seçim öncesi Ocak, Şubat ve Mart… Herkesin aklının seçimlerde olduğu dönem. Bakın neler olmuş? 40 milyon 24 bin TL doğrudan temin yapılmış. Sadece Mart ayında 22 milyon TL. Mart ayının önemini herkes biliyor. Mart ayında alınan işçiler, Mart ayında yapılan doğrudan teminler, Mart ayında yapılan ihaleler hepsi şaibelidir. Tartışmasız! Seçim gelmiş kapıya, eski Belediye Başkanı aday değil. Kimin geleceği belli değil. Nedir bu alımlar?
 
Hizmetleri aksatmadan tasarruf yaptıklarının altını çizen Başkan Seçer, akaryakıtta da aynı şekilde tasarruf tedbirleri kapsamında motorinde 3.4 milyon, benzinde ise 126 bin TL tasarruf yapıldığını ifade etti.
 
Başkan Seçer, konuşmasında sosyal projelere ve diğer yapmayı hedeflediği projelerle ilgili bilgiler verdi. Ardından MESKİ’nin faaliyet tablosunu kamuoyu ile paylaştı.

Toplantının tüm detayları....

SEÇER: “HARCAMALARIMIZDA 124 MİLYON LİRA TASARRUF YAPTIK”
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ulusal basın ve yerel basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında göreve geldiği günden bu yana geçen 6 ayda hayata geçirdiği hizmetleri, tasarruf tedbirlerini ve Büyükşehir’in gelir-gider tablosunu kamuoyu ile paylaştı.
 
Seçer, “5 yıllık yönetim anlayışı içerisinde uygulayacağımız en temel prensiplerden bir tanesi de şeffaf hesap verebilir bir belediyecilik anlayışı. Bu değerlendirme toplantılarını belirli aralıklarla yapacağız. Vatandaşlarımızla değerlendirme toplantılarıyla, basın aracılığıyla neler yaptığımızı, neler yapmayı planladığımızı paylaşacağız. Bu anlayışımız devam ediyor, devam edecek. Olması gereken bu” dedi.
 
Açıklamaların ardından göreve gelir gelmez aldığı tasarruf tedbirlerini, kadına, çocuğa, gence, yaş almışlara ve hayvanlara yönelik hayata geçirdiği sosyal hizmetleri, kentte farklılık yaratan farklı alanlardaki projelere kadar birçok başlık altında 6 ayın değerlendirmesini yapan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablosunu, gelir-gider tablosunu ve yapılan tasarruf miktarlarını kalem kalem paylaştı.
 

“Demokrasi tam da budur; denge ve denetimdir”
 
Seçer, değerlendirme toplantılarını belirli aralıklarla yapacaklarını, şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışla kenti yöneteceklerini ifade ederek, “Kendi koyduğumuz yasalarla, defacto uygulamalarla bu kenti yönetemeyiz. Yasalara aykırı bir işlem, eylem içerisinde olduğumuz taktirde yüce yargıya hesap verme zorunluluğumuz var. Demokrasi dediğinizde tam da budur; denge ve denetimdir. Biz bu iddia içerisinde olan siyasetçilerin öncelikle kendi yönetim alanımız içerisinde bunları uygulamaya koymamızın gerekli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
 
“Halkın bizi denetlemesi bizi doğruya götürür”
 
Kamu kurumlarını denetleyen tek yapının yargı olmadığını, asıl önemli olan denetim mekanizmasının halk olduğunu ifade ederek sözlerini sürdüren Başkan Seçer,  “Tabii bizi denetleyen tek mekanizma yargı mekanizması değil. Asıl önemli, kutsal, değerli olan ve asıl olması gereken halkın bizi denetleyebilmesi. Halkın bizi denetlemesi bizi doğruya götürür, kendimize çeki düzen vermemizi sağlar. Ortaya koyduğumuz temel ahlak kurallarının işlemesini sağlar. Kul hakkı yemeyeceğiz. Bu kutsal kitabımızda bir hüküm bu retorikte kalmamalı, belagatta kalmamalı, uygulamada olmalı” dedi.
 
“Mersin’de sıra dışı bir yönetim anlayışını tahkim edeceğiz”
 
Yerelden başlayarak Türkiye genelinde anlayış değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Başkan Seçer, kendilerinin bu mantalite değişikliğini Mersin’de başlatacaklarını sözlerine ekledi. Seçer, “Türkiye’nin her anlamda değişime ihtiyacı var. Başta mutlaka yapısal bir takım değişikliklere ihtiyacı var ama en temel değişikliklerin başında mantalite anlayış değişikliği geliyor. Biz bunu uygulamaya koyacağız, bunu ısrarla yapacağız, bunu cesaretle, korkmadan yapacağız ve seçim öncesi söylediğimiz gibi seçimden sonra da Mersin’e sıra dışı bir yönetim anlayışını mutlaka ama mutlaka tahkim edeceğiz” diye konuştu.
 
Seçer, mali tabloyu gözler önüne serdi
 
Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan 2019’dan 1 Ekim 2019’a kadar olan durumunu mukayese ederek mali tabloyu irdeleyen Başkan Seçer, personel hareketleri, yıllık izin ve fazla mesai, devralınan borç durumu, 2019 yılında geçtiğimiz yılla mukayeseli gelir-giderin ayrıntılı tablosu, tasarruf uygulamaları, doğrudan temin harcamalarını tablolarla basın mensupları ile paylaştı.
 
Personel rejimi ile ilgili rakamlarla başlayan Başkan Seçer, 7 bin 118 personelle işe başladıklarını söyledi. Seçer, emeklilik, nakil, ölüm gibi sebeplerle 238 kişinin işten çıktığını, eğitim kursu ve oluşturdukları proje ve imar grupları için de aldıkları personelle birlikte toplam 289 işe giriş olduğunu belirtti.
 
Fazla mesai gideri %28 oranında azaldı
 
Personelin akla mantığa uygun olmayan bir şekilde birikmiş izni olduğunu, bu konuda da düzenlemeye gittikleri ifade eden Seçer, mesai yapmadığı halde mesai alan personelde de düzenleme yaparak, 1 Nisan 2019’dan itibaren fazla mesai giderlerini yüzde 28 oranında azalttıklarını aktardı. Seçer, Daire Başkanlarına hak etmeyen personele fazla mesai yazılmaması gerektiği konusunda talimat verdiğini de sözlerine ekledi.
 
Seçer’in verdiği bilgiye göre, Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Nisan 2019 tarihinde devir aldığı borç tutarı 2.080.967.668,73 TL düzeyinde bulunuyor. 1 Nisan sonrası eskiye yönelik gelen tahakkuk toplamı 218.639.068,00 TL, toplam borç tutarı 2.299.606.736,84 TL olarak gerçekleşti. 1 Nisan’dan itibaren yeni dönemde yapılan açık ihale ve doğrudan temin tahakkuk toplamı 84.008.838,67 TL, genel borç toplamı ise 2.383.615.575,51 TL düzeyinde oluştu.
 
Başkan Seçer, göreve geldiği günden bu yana 588.106.942,91 TL ödeme yapıldı. Bu ödemenin 307.087.644,11 TL’si 1 Nisan 2019 tarihinden önceki alacakların ödenmesini kapsıyor.  1 Nisan 2019 tarihinden sonra yapılan harcamalardan ise 81.019.298,80 TL ödeme gerçekleştirildi.
 
“Mali disiplini kontrol altına almış durumdayız”
 
Başkan Seçer’in basın mensupları ile paylaştığı tabloda 2018 yılında 1 Nisan- 1 Ekim tarihleri arasında gelir 655.138.784,44 TL, gider 768.340.831,79 TL ve gelirin gideri karşılama oranı yüzde 85 iken, 2019 yılının aynı zaman diliminde 679.527.354,09 TL gelir, 644.045.782,70 TL gider ve gelirin gideri karşılama oranı yüzde 106’ya yükseldi.
 
Mali tabloyla ilgili değerlendirme yapan Başkan Seçer, “Bu tablolar mali disiplini işaret ediyor. Yani biz artık belediyemizin mali disiplinini kontrol altına almış durumdayız.” dedi.
 
Tasarruf oranları dikkat çekiyor
 
2018 yılında yapılan 768.340.831,79 TL’lik harcama, 2019 yılında 644.045.782,70 TL’ye indirilerek 124.295.049,09 TL tasarruf yapıldı.  Başkan Seçer, “Harcamalarda 124 milyon liralık bir azalma söz konusu. Burada hizmetler aksamadan bunlar yapılıyor, hizmetler devam ediyor. Hizmetlerde değişen herhangi bir şey yok.  Kalem kalem gözlemlediğiniz zaman az önce 5 kalemde 25 milyon liralık bir eksilme gördük. Onlar dramatik rakamlar olduğu için onu alıp birçok kalemde, yani bizim günlük hayatımıza tesir etmeyecek temsil ağırlama gibi, kırtasiye giderleri gibi az önce gördüğünüz tablodaki kalemlerde birçok alanlarda yapılan tasarrufla bu rakamlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.
 
Büyükşehir Belediyesi, önceki yılda en çok harcamaların yapıldığı kalemlerde önemli tasarruflar sağladı. Yapılan uygulamalarla taşıt kiralama giderleri yüzde 38 azaltılarak, 15.784.611,68 TL’den 9.826.938,60 TL’ye indirildi. İş makinesi kiralama giderleri yüzde 45 azaltılarak 13.711.878,31 TL’den 7.605.138,41 TL’ye, baskı ve cilt giderleri yüzde 54 azaltılarak 3.283.823,63 TL’den 1.509.525,44 TL’ye düşürüldü.
 
Temsil tören ve tanıtma giderleri yüzde 71 azalarak 15.141.627,25 TL’den 4.405.535,10 TL’ye, kırtasiye ve büro malzemesi giderleri yüzde 51 azalarak 4.549.197,48 TL’den 2.217.002,27 TL’ye indirildi. Büyükşehir Belediyesi toplam harcama tutarını 52.471.138,35 TL’den 25.564.139,82 TL’ye düşürdü. Yani harcamalarda yüzde 51 oranında tasarruf sağlandı.
 
Akaryakıt ve yağ alım giderlerinde önemli tasarruflar sağlandı
 
Büyükşehir Belediyesi’nde en fazla harcamaların yapıldığı alanlardan birisi olan akaryakıt ve yağ alımında alınan tedbirlerle büyük oranda tasarruf elde edildi.
 
2018 yılında 9.577.210,27 litre olan motorin harcaması, Başkan Seçer döneminde 9.057.388,75 litreye düşürülerek 526.854,35 litre tasarruf sağlandı. Benzin harcamaları da 171.430,13 litreden 154.774,03 litreye indirilerek 18.144,36 litre tasarruf elde edildi.
 
Bugünkü fiyatlarla; motorinde 3.445.627,45 TL, benzinde ise 126.466,19 TL tasarrufa gidildi.
 
Doğrudan temin harcamaları % 50 azaldı
 
2019 yılında 31 Mart seçimleri öncesi yapılan doğrudan teminli alımların şaibeli olduğunu ifade eden Başkan Seçer,  “Bu, Türkiye’de belediyelerin hastalığı, bu kangren olmuş. Bunu kurtarmak lazım. Yani bir müddet daha böyle giderse memleketi kurtaramayacaksınız. Kıt kaynaklar belli. Biz bunların her kuruşunun değerini bilerek harcamak zorundayız. Herkesin aklının seçimde olduğu dönemde Mart ayında alınan işçiler, Mart ayında yapılan doğrudan teminler, Mart ayında yapılan ihaleler, hepsi şaibelidir, tartışmasız. Seçim gelmiş eski belediye başkanı aday değil, kimin geleceği belli değil. Nedir bu alımlar? 3 aylıkla 6 aylık arasında % 50 oranında azalma var” diye konuştu.
 

“Biz masraflarınızı düşünmek zorundayız”
 
2019 yılının Ocak-Şubat-Mart döneminde 40.024.000,00 TL doğrudan temin yapılırken, Nisan–Eylül ayları arası sadece 19.709.855,00’lik bir alım yapılarak, harcamaların yüzde 50 oranında azaltıldığını söyleyen Başkan Seçer, “Mali tablo bu şekilde ama yeterli değil. Daha delikleri tam tıkayamadık. Bu tasarruf tedbirleri devam edecek. MESKİ de bunun içinde. Artık teknoloji ile yönetmek zorundayız, birçok konuyu dijital ortama dökeceğiz. Elektronik araç takip sistemlerinden MESKİ’de SCADA Sistemi, Kent Bilgi Sistemi’ne kadar birçok konuda yenilik yapıp, masraflarınızı düşünmek zorundayız” ifadelerine yer verdi.
 
BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİ PROJE: ‘UYUM MASASI’
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ulusal basın ve yerel basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında göreve geldiği günden bu yana geçen 6 ayda hayata geçirdiği sosyal hizmetleri, Mersin’de bulunan mültecilere yönelik geliştirdikleri yeni Uyum Masası Projesi’ni, geçmişten gelen ve yasal sıkıntıları süren takibini yaptıkları projeleri ve vatandaşın hayatına dokunan projelerin detaylarını paylaştı.
 
Başkan Seçer,  eğitim öğretimi destekleme kurs merkezleri, üniversite öğrencilerine yapılan eğitim yardımı, “Süt Senin Gurur Mersin’in” projesi, Mersin Halk Kart uygulaması, Çamaşır Kafe ve 1 Ekmek 1 Çorba Projesi’nin de detaylarını anlattı. Seçer, geçmiş dönemden takibini yaptıkları konular arasında yer alan Atatürk ve Kültür Park, Taşucu Limanı, Balıkçı Barınağı, imar planları konusunda kurum görüşlerinin hızlandırılmasıyla ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Miniklere 1 milyon 250 bin paket süt dağıtılacak
 
Süt Senin Gurur Mersin’in projesinin tüm aşamalarının hazır olduğunu belirten Seçer, “Haftalık 50 bin paket süt 200 cc’lik paketlerde, 33 okulda, 25 hafta boyunca dağıtılacak. Toplam 1 milyon 250 bin paket sütün dağıtımı 15 Mayıs’a kadar devam edecek. Seçtiğimiz okullar gelir düzeyine göre olacak. Kentimizde yaşayan düşük bütçeli ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü okullar olacak. O çocuklarımıza süt dağıtacağız, bu ay sonu itibariyle uygulama başlıyor. Her şey hazır” dedi.
 
“Sosyal projelerimizin yansımaları çok büyük”
 
Dosteli Marketleri kapatarak, vatandaşlara daha efektif ve verimli bir proje olan Halk Kart uygulaması ile sosyal yardımları sürdüreceklerini kaydeden Seçer, “Mersin Halk Kart uygulaması gibi uygulamalar bizim bir dokunuşla yapacağımız küçük projeler. Küçük projeler ama yansımaları çok büyük” ifadelerine yer verdi.
 
Dosteli Marketlerde yaptıkları tetkikler sonucu rafların % 60 oranında dolu olduğunu ve müşteri olmadığını ifade eden Seçer, “Bu iş, iş değil. Attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmez. Bir kaynak ayırıyorsak, direkt adrese verelim”  diye konuştu.
 
“Biz masanın her yerinde olduk”
 
Göreve gelmeden önce Ramazan Paketi ihalesi yapıldığını, ancak şartnamedeki ürünle gelen ürünün farklı olduğunu belirten Seçer, “Biz sokaktan gelmiş adamız. Biz masanın her yerinde olduk. Alışverişi, tüccarlığı, sanayiciliği, farklı malın ne olduğunu bunları biliyoruz, yaşamın içinden gelmişiz. Ben ‘Bu ihaleyi iptal edelim, olmaz kabul edemem’ dedim. ‘Siyasi kriz olur’ dediler. ‘Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı geldi, zaten bize dinsiz imansız diye vuruyorlar, bunu malzeme yaparlar’ dediler. ‘Yapsınlar’ dedim. ‘O iş benim Allah'la benim aramda. Bu malı kabul etmiyorum’ dedim ve o firma o malı düzeltip geldi. Bunlar birilerine rant sağlama işleridir. Hiç gerek yok. Kaynaklarımız çok sınırlı, bu işlerle uğraşmayalım. Mümkünse direkt hedefe yönelelim”  ifadelerine yer verdi.
 
Seçer, vatandaşa her ay 1 milyon TL alışveriş imkânı sunacak olan Hak Kart uygulamasının detaylarını paylaşarak, bu tutarın her ay Mersin esnafına artı ciro kazandıracağını ifade etti. 6 bin 785 kişinin Halk Kart uygulamasında faydalanacağını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, kartların dağıtılmaya başladığını aktardı. Seçer, “70 TL'lik yardımı 90 TL'ye, 140 TL'lik yardımı 160 TL'ye çıkardık ve bu uygulama devam edecek. İnşallah daha da geliştireceğiz. Allah bize, biz vatandaşımıza daha fazla katkı sunmaya çalışacağız. Tabi Allah da yardımcı olacak ama ülke ekonomisi de önemli. Biraz akılcı olmak lazım. Doğru ekonomik politikaların bu ülkede olması lazım. Ülke insanının çalışması lazım. Eğer ekonomimiz kalkınırsa bize de gelen paylar artar.  Burada da biz akıllı yönetim sergilersek, öz gelirlerimizi artırırsak bizim gelirleriniz artar” dedi.
 
Eğitim öğretime ayrı bir bütçe ayıran ve tasarruf tedbirlerinin dışında tutan Başkan Seçer, üniversite öğrencilerini son derece memnun eden projeler arasında yer alan Çamaşır Kafe Projesi ve 1 Ekmek 1 Çorba Projesi’nin detayını katılımcılarla paylaştı.
 
Büyükşehir’in yeni projesi: ‘Uyum Masası’
 
Mersin’in Suriye’den kaynaklı mülteci akınının yükünü çeken en önemli illerin başında geldiğini ve bu sorunla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını, bir uyum masası kurduklarını ifade eden Başkan Seçer, şunları söyledi:
 
“Bir Uyum Masası kurduk. Göç ve göçün getirdiği problemlerle ilgilenecek yeni bir birim. Bu konuda hem uzman, hem genç, hem de bazı artı özellikleri olan, birkaç dil bilen bir ekip oluşturduk. Bu çocuklarımız bu konuyla ilgili önemli çalışmalar yapacaklar. Şehrimizde hem ekonomik, hem sosyal, hem siyasal aklınıza ne gelirse gelirsin bir travmatik durum yaşanıyor. Biz buna kayıtsız kalamayız. ‘Ülkesine gitsin’ gibi baştan savmacı ve hayali bir yaklaşım içerisinde olamayız.”
 
Kültür Park ve Atatürk Parkı’nın devri ile ilgili yasal süreç devam ediyor
 
Seçer, geçmiş dönemden takibini yaptıkları konular arasında yer alan Atatürk ve Kültür Park, Taşucu Limanı, Balıkçı Barınağı, imar planları konusunda kurum görüşlerinin hızlandırılması ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Meclis’te bulunan tüm partilere, Mersin’i temsil eden milletvekillerine teşekkür eden Başkan Seçer, birçok işin yürütülmesinde kolaylıkla iletişim kurduklarını ama bazı işlerin de ağır aksak sürdüğünü aktardı. Seçer, Kültür Park’ın ve Atatürk Parkı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne devri noktasında sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, “Şunu söylemek zorundayım, Mersin'de siyasal anlamda bir uyum süreci yaşanıyor. Ben bütün milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Beni dinliyorlar, beni sayıyorlar. Benimle beraber işbirliği yapıyorlar ama her şeye rağmen işlerimizin çabuk görülmesinde her ne kadar yardımcı olanlar varsa da sıkıntılar devam ediyor” dedi.
 
“Kafeleri birkaç ay içinde hizmete açacağız”
 
Kültür Park ve Atatürk Parkı’nın yasa gereği ilgili kurum tarafından belediye devredilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, devir işlemlerinden dolayı hizmetlerin aksadığını söyledi. Seçer, şöyle devam etti:
 
“Kültür Park’ta Yenişehir İlçesi sınırlarındaki kafelerimizi hala açamadık. Ben yönetime geldiğimde denetimden de geçti. Her yapılan iş denetleniyor. Bir müddet ondan dolayı kafeleri açamadık. Şimdi de bir an önce kafeleri açmak için ilgili kurumdan sözleşmeyi, imzayı, bize devrini bekliyoruz. Mezitli kısmındaki kafelerimizde böyle bir sorun yok. Oradaki kafelerin ihaleleri yapıldı. Bir tanesini nikah salonu yapıyoruz. Onları da birkaç ay gibi kısa bir sürede hizmetinize sunacağız. Geri kalanları da gelişmeler çerçevesinde en kısa sürede hizmete alacağız.  Atatürk Parkı'nın da aslında yasal olarak bizle bir bağı yok ama bakımını biz yapıyoruz. Bunu bir yasal zemine oturtalım diye ilgili kuruma yazı yazdık, bize devrini bekliyoruz.”
 
“Yılbaşına kalmadan imar planlarının prosedürü tamamlanmış olacak”
 
İmar planlarının yapılacak olan hizmetleri önemli ölçüde etkilediğini ifade eden ve çalışmaların hızlandırılacağını söyleyen Başkan Seçer, “Müftü Deresi’yle ilgili 1/1000’lik uygulama planında bir düzenleme yapacağız ama kentsel dönüşüm alanı olmaktan çıkartıp insanların önünü açmak istiyoruz. Kontrol altında da tutacağız. Katletmesinler oraları diye. Diğer taraftan 1/5000’lik planlar da görüşüldü. Önümüzdeki günlerde kurum görüşleri bitiyor. Bu bize derin bir nefes aldırıyor. Biz herhangi bir işlem yapamıyoruz. Yatırım yapacağız, yapamıyoruz. Nakliyeciler sitesi bekliyor, lojistik köy bekliyor. İhtisas ekonomi bölgeleri bekliyor. Yani işte hurdacılar çarşısı, mobilyacılar çarşısı, herkes bizden tesis bekliyor. Plan olmayınca da bunlar olmuyor. Yılbaşına kalmaz bu planların artık prosedürü tamamlanmış olacak. 1/1000’lik uygulama planları hususunda da çalışmalara başlayıp süratle uygulamaya koyacağız” diye konuştu.
 
“Plajlara 1 milyon 300 bin lira eksik kira ödeyeceğiz”
 
Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirketlerde de tasarruf tedbirlerine gittiklerini söyleyen Başkan Seçer, kiralanan sahillerden birçoğunun sözleşmesinin iptal edildiğini ifade etti. Seçer, “Şimdi kiralanan sahillerimiz var. Bunların birçoğu kullanılmıyor. Kiralanmış, para ödeniyor, kimse yok. Bunların bir envanterini çıkarttık. Bunlar Denizkızı Şirketi uhdesinde. Çok ciddi zarar eden şirketler bunlar. Çünkü iş yanlış yerden başlamış. Hemen sezon biter bitmez vatandaşın da tepkisini almak istemedik. Sezon başlamış, bir sezonda kapatmayalım plajları diye. Gereksiz olanların sözleşmelerini iptal ettik. Bunların yüzde 90’ı kullanmadığımız alanlar. 1 milyon 300 bin lira gibi bir eksik kira ödeyeceğiz. Bunlar tabii yönetime geldiğimizde başladığımız projeler, faaliyetler” ifadelerine yer verdi.
 
“MER-EK’in kapasitesi emin olun yüzde 50 artacak”
 
Başkan Seçer, toplu taşımada yapılan indirimden ve Anıt Kavşağı’nın tamamlanması sürecinden bahsederken, son zamanlarda MER-EK ekmek fabrikası ile ilgili kamuoyunda yer alan asılsız iddialara cevap verdi. Seçer, “Ekmeğe zam yapmadık. Buradan da bir açıklama yapayım. Şimdi biz orayı bakıma aldık. Ama daha önce meclisin desteğiyle bütçe içi işletmelerden çıkarttık. İmar A.Ş. bünyesine verdik. Nasıl daha çabuk yoksul yurttaşa ulaşabiliriz, daha rasyonel bu işi yapabiliriz, aynı harcamayla daha çok ekmek üretip, ne kadar daha fazla yoksul vatandaşa ulaşabiliriz. Yani 10 liralık bir masrafla sağlayacağınız 10 liralık bir faydayı yaptığınız yanlışlarla 5 liraya düşürmüşsünüz. Bunu kapatmak zorundasınız. Ben o ekmek fabrikasının zararını dile getirirken, yapılan yanlış uygulamalar neticesi o zararın çıktığını anlatmaya çalışıyorum. Şimdi aynı parayla, aynı masrafla, biz 35-40 bin ekmek üretiyoruz. Yarın, 2 ay sonra, 3 ay sonra, 4 ay sonra yine burada bilançoları açıklayacağım. Emin olun yüzde 50 kapasite artacak. Yüzde 50 de yoksul vatandaşa daha fazla ekmek ulaşacak. Bunu da burada göstereceğiz”  dedi.
 
SEÇER: “METRO SADECE BİR TOPLU TAŞIMA PROJESİ DEĞİL, SİYASİ BİR KARAR”
 
BÜYÜKŞEHİR 100 YENİ OTOBÜS ALIYOR
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gerçekleştirdiği basın toplantısında metro projesinden, Hal’de yapılacak ilk kreşe, örnek köy projesinden yeni kurulan sahil zabıta birimine, yeni alınacak otobüslerden peyzaj master planına kadar bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu.
 
“Metro sadece bir ulaşım projesi değil”
 
Başkan Seçer, Mersin’in en önemli gelişim projelerinden biri olan metronun sadece bir ulaşım projesi olmadığını ifade etti.
 
Başkan Seçer, 2019 yatırım planına alınan Metro Projesi’nin modern teknoloji kullanılarak Mersin’e kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, onayı çıkan proje için şöyle dedi; “Metro projesi tartışılan bir proje. Biz de çok ince eleyip sık dokuyoruz. Dikkat ederseniz, bu bir siyasi karar dedim. Hep söylüyorum, ekonomikliği tartışılır diyorum. Şöyle bakmak lazım olaya, biz geleceğin 50 yılını kurguluyoruz. Geleceğin 70 yılını, 80 yılını hatta 100 yılını kurguluyoruz. Sağlayacağım toplu taşıma hizmeti ya da tercih edeceğim konu, mevcut sisteme nasıl entegre olacak? Sadece bir toplu taşıma faaliyeti mi yapacak, yoksa kentin gelişimine fayda mı sağlayacak? Bunları hesap etmem lazım” dedi.
 
“Metro sadece bir toplu taşıma projesi değil”
 
Metro projesinin kente kazandıracağı katma değerlere dikkat çeken Seçer, projenin ulaşımın yanında otopark ihtiyacında da kente nefes aldıracak bir proje olduğunu belirterek, “Çarşı esnaflarıyla toplantıda da söyledim. Metro sadece bir toplu taşıma projesi değil. Mersin kentinin bir gelişim projesidir. Tabii bunlar yeni nesil metrolar. Elli yılı kurgulamamız lazım. Paris metrosuna bakın, Londra metrosuna bakın, Berlin metrosuna bakın. Kaç 10 yıl önce yapılmış, olaya böyle bakmak lazım. Biz metro vasıtasıyla önemli gelir kaynakları elde ediyoruz. 15 istasyon. 15 istasyonun olduğu bölgeler. Yeraltı otoparkları. Ben metroyla ilgili var gücümle çalışıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı da imzaladı. Bu önemli bir durumdur. 2019 yatırım programına alındı. Bu da yapılmasaydı ben hareket edemezdim. 2019 yatırım programına alındı ve hemen çalışmalara başlayabildik. Burada iddialıyız ve samimiyiz. Önemli bir sonuç elde edeceğiz, güzel bir sonuç elde edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 
100 yeni otobüs alınıyor
 
Parkomat uygulamasının 2 ay sonra hizmete gireceğini söyleyen Seçer, Parkomat için çoğunluğu kadınlardan oluşan 200 elemanın da işe alınacağını söyledi.
 
Vatandaşların talepleri üzerine 100 yeni toplu taşıma otobüs alarak otobüs filolarını genişleteceklerinin ve 500 durak yaptıracaklarının müjdesini de veren Seçer, “100 yeni otobüs alma kararı verdik. Bütün süreçleri tamamladık. Deneme süreçleri bitti, teknik analizler bitti. Şu anda şartname hazırlanıyor. 10 güne kadar ihaleye çıkıyoruz. 6 ay sonra bunlar teslim olacak. Bunlar doğalgazlı otobüsler. Yeni park alanını yapıyoruz. Bizim doğalgaz istasyonuna da ihtiyacımız var. Otobüs projemizde o da hayata geçecek. Otobüs durakları için de çok talep var. Yaklaşık 2000 eksiğimiz var. Biz atölyelerde yapıyoruz. 500 ihale şartnamesi hazırlandı. 500 durak acilen yaptıracağız açık ihaleyle. 2000 ihtiyacımızı da yıllara sarih özellikle daha yoğun nüfusun olduğu bölgelerden başlamak üzere tamamlayacağız” dedi.
 
Otobüslerde güvenliği en üst seviyeye çıkartabilmek için Mobil NVR Sistemine geçeceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Seçer, uygulamanın yılbaşından itibaren, sadece belediye otobüsünde değil, minibüsler ve halk otobüsleri içinde geçerli olduğunu belirtti.
 
“Helikopter önemli bir sorun”
 
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde buluna Helikopterin önemli bir sorun olduğunu belirten Seçer şunları söyledi:
 
“Helikopter bizim için önemli bir sorun. 3 milyon 600 bin lira bize maliyeti var. Kullanalım, kiraya verelim, olmuyor. Satalım, satılmıyor. Bazen kiraya veriyoruz. Astarı yüzünden pahalı. Her ay bizden yaklaşık 300 bin, 350 bin TL gidiyor. 30 bin lira geliyor ama 30 bin lira o kadar değerli ki bizim için, böyle bir durumla karşı karşıyayız”
 
Seçer, Sucular ve Anayurt mezarlıklarının yapım işi ile ilgili ise şunları kaydetti:
 
“Sucuların tasis yerinin her şeyi bitti. Projeyi revize ettiriyorum. Bunun inşaatı başladı. Yani artık Tarsus’ta 50 yıl mezarlık sorunu çözüldü. Anayurt Merkez mezarlık yapımı da son aşamasında. Onun da işlemi çok kısa süre içerisinde bitecek”
 

İlk kreş Hal’de çalışan kadınlar için geliyor
 
Seçim döneminde sözünü de verdiği kreşlerden ilkini Hal'de çalışan kadınlar için yapılacağını  belirten Seçer, “Hal’de yapıyoruz. İlginç, ama öyle. Çünkü en mağdur kadınlar orada çalışıyor. Sabahtan akşama kadar yevmiyeyle geliyor, o çocuğu oraya bırakıyor ya da tarlaya, portakala, domatese, seraya gidiyor. Orada bizim yeni yaptığımız dükkânlar var. Hemen iki dükkân projesini iptal ettik. Kreşe çevirdik, müteahhitle de konuştuk. Şimdi yapılıyor. İşleme koyacağız” dedi.
 
“Kreş ve kız yurdu gibi hayır işleriniz için Vahap başkanınızı bulun”
 
Kreş ve kız yurdu yapımının ülkenin geleceği için önemli olduğunun altını çizen Başkan Seçer, toplantı aracılığıyla hayırseverlere de çağrıda bulundu. Kreş ve kız yurdu yapımı gibi hayır işleri yapacak yurttaşlara seslenen Başkan Seçer, “Bu toplantı aracılığı ile yurttaşlarına seslenmek istiyorum. İnsanlara yardımcı olmak farklı bir duygu. Allah herkese nasip etmez. Herkes zengin olabilir ama herkes verici olamaz. Bu yürek işidir. O yürekli insanlara sesleniyorum, bu tip projelerimiz olursa hemen Vahap Başkanı bulun. Hiç merak etmeyin sağladığımız her imkan, her kuruş, ihtiyaç sahiplerine gidecek. Bunun güvencesi benim onurum, şerefimdir. Bu insanların bu konuda hassasiyetini bekliyorum. Özellikle kreş yapımı, kız yurdu yapımı çok önemli. Çocuklar da eğitim 7 yaşında değil, daha kundaktayken başlıyor. Bizim o çocuklara sahip çıkmamız lazım. Bu konuda hayır sahibi yurttaşlarımızı da göreve çağırıyorum.” şeklinde konuştu.
 
Başkan Seçer merak edilen bir diğer proje olan Tarihi Karamancılar Konağı Askıya Alma İşi ve Restorasyonu ile ilgili Valilik’ten alacakları yüzde 71 katkının yüzde 90 olması konusunda ricada bulunduklarını belirtti.
 
“Muazzam bir peyzaj yaratacağız”
 
Kentin peyzajı konusunda Master Plan yaptıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Nerede ne bitkimiz var, ne yapmamız gerekir. Yani kafamıza estiği gibi değil, bölge iklimine, ekolojisine dayanıklı bitkiler alacağız. Bunların çalışmalarını yapıyoruz. Muazzam bir peyzaj yaratacağız. Artık refüjler de son sistem dijital sulanacak. Artık çimleri kuru göremeyeceğiz. Güzel bir peyzaj projeksiyonu göreceksiniz” diye belirtti.
 
“Darısekisi Köyü’nde örnek bir köy projesi yapacağız”
 
Mersin kırsalı için önemli projeleri olduğunu belirten Başkan Seçer projenin detaylarını şu şekilde verdi:
 
“Darısekisi Köyü’nde örnek bir köy projesi yapacağız. Çalışmaları devam ediyor. Arkadaşlarımız çok sık buraları ziyaret edip uygulamayı başlattılar ve örnek köyü yaptıktan sonra bunu yaygınlaştıracaklar. İnsanları doğduğu yerde doyurmak. İnsanları orada yaşama bağlamak çok önemli”
 
Sahil Zabıtası birimi kuruldu
 
Sahilde bulunan gemilerin çevreyi ve denizi kirletmemesi için denetimleri sıkılaştırdıklarını ve yeni bir birim olan Sahil Zabıtası birimini kurduklarının bilgisini paylaşan Seçer, “210 günde 23 milyon 395 bin lira gemi denetiminde para cezası kesilmiş. Sıkı denetim altına alacağız. Sahil Zabıtasını kurduk. Deniz Zabıtası diyoruz ona. Bizden önce yoktu. Biz kurduk onu. Yeni zabıta alımları yapıyoruz. İtfaiye ve zabıta yenileniyor. Araç, gereç, her şeyiyle. Personeliyle. Daha genç, daha dinamik, daha fit oraya personeller almaya gayret ediyoruz” dedi.
 
SEÇER, BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  6 aylık değerlendirme toplantısında, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) bünyesinde 6 ayda hayata getirilen hizmetler, planlanan yatırımlar ve mali tabloyu basın mensupları ve meclis üyeleriyle paylaştıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
“Bana şikayetleri değil sorunları bildirin”
 
Asfalt çalışmaları, yetki karmaşası, Mersin Metrosu, Büyükşehir yapılanmasına kadar merak edilen birçok soruyu yanıtlayan Seçer, kentin duyarlı basın mensuplarının kendisine şikayetleri değil, sorunları iletmesi konusunda ricada bulunarak, “Bana şikayet değil de daha çok sorunlar bildirilsin. Çünkü bilin ki, ben şikayet eden vatandaşımdan daha çok üzülüyorum. Bana direkt sorunları bildirin. Tüm sorunları kısa sürede aşacağız. Bunun da böyle bilinmesini isterim” dedi.
 
“Asfalt çalışmaları 12 ay boyunca aralıksız devam edecek”
 
İlk olarak kırsalda yapılan asfalt çalışmalarında yaşanan yetki karmaşası konusuna açıklık getiren ve çalışmaların 12 ay boyunca aralıksız devam edeceğini belirten Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanlarında olmayan yol ağlarının da hizmetlerin aksamaması adına Büyükşehir tarafından asfaltlandığını ifade etti. Seçer, şöyle devam etti:
 
“Yasalarla en son bize devrilen bir yol 2 bin 500 km. Sonra 391 km de bizim yetkimize verildi. Ama gelin görün ki bizim hizmet götürdüğümüz yol ağı 5 bin kilometreyi buluyor. Önemli olan ilçe belediyelerinin mi sizin mi? Bazen öyle sıkıntılı anlar yaşıyoruz ki bizim sorumluluk alanımızda değil ama yapıyoruz. Bazen ilçe belediyelerimizle yaptığımız protokolle, bazen yardımla, her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Merkez dışında Silifke’de de yeni bir şantiye kuruyoruz. Mut’ta da yol yapımında kullanılmış bir pilent vardı, onun da bakımı bitti. O bölgeyi oradan yapacağız. Hava koşullarının el verdiği yerlerde de 12 ay boyunca çalışmalar devam edecek.”
 
“Metro tek tüp yapılacak ve çevreye herhangi bir zarar vermeyecek”
 
Yapılacak metro ile ilgili kafa karışıklığı yaratan teknik detayları da basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Seçer, metro çalışmalarının zannedildiği gibi çevreye bir zarar vermeyeceğini, tamamının yer altından tek tüp sistemi ile yapılacağını söyledi. Konuyu teknik detaylarıyla anlatan Seçer, şu ifadeleri kullandı:
 
“Bu yeni bir sistem. Üst zemin yapılırken herhangi bir zarar ziyan olmadan altta çalışmalar devam ediyor. Aç kapa sisteminin eski sistem olmadığını, demode olmadığını, dolayısıyla çevreye bir zarar vermeyeceği söylendi. Bu sistem, tamamı yer altına giden bir sistem. Tek tünel yapılıyor. Bu dünyada yeni bir sistem. Bu yüzden maliyeti az.”
 
Son günlerde ülke gündeminde olan deprem toplanma alanları ile ilgili gelen soruya da yanıt veren Başkan Seçer, 1/5000’lik imar planlarının uygulamasında deprem toplanma alanları ile ilgili çalışmalara da yer vereceklerini ifade etti.
 
Son olarak Büyükşehir Belediyesi yönetim kadrosu ve Büyükşehir yapılanması ile değerlendirmede bulunan Başkan Seçer, en iyi kadrolarla çalıştığını ve kadrosundan memnun olduğunun altını çizerek, performansından memnun olmadığı çalışma arkadaşının olması durumunda ise nöbet değişimi yapmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

 
Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1