Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Başkan Seçer: Katı atık bedelinin Büyükşehir'le alakası yok

Güncel
Tarih: 8 Nisan 2021 Perşembe 23:29
Güncelleme: 8 Nisan 2021 Perşembe 23:36
Başkan Seçer: Katı atık bedelinin Büyükşehir'le alakası yok
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Nisan ayı toplantısının birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda toplandı. Toplantıda, kentsel dönüşüm, katı atık bedelleri ve  yeni alınacak CNG yakıtlı çevre dostu otobüslerle ilgili kullanılacak dış kredi gündeme geldi. Meclis’te konuşulan bir diğer konu da Mart ayı Meclisi 2. birleşiminde Mersin Limanı ile ilgili oy çokluğuyla alınan temenni kararının usul yönünden hatalı olduğu iddialarıydı.

“Bu bir çoğulcu demokrasi anlayışıdır”
Toplantıda, Meclis’te komisyonlara üye veremeyen siyasi partilerin üyeleri ile bağımsız üyelerin de ihtisas komisyonlarında görev alabilmesine yönelik gündem dışı madde görüşüldü. Maddeyle ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Seçer, “Burada bağımsız üyelerimiz var. Sayısal olarak komisyonlarda temsil edilemeyen, sayısal çoğunluğu komisyonlara üye vermeyi engelleyen bazı parti gruplarımız var. Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, bağımsız var. Burada iki arkadaşımız bağımsız. Biz bu Meclis üyelerimizin de komisyonlarda yer almasını arzu ederiz. Onlar da katkı sunsun çalışmalara. Bu bir çoğulcu demokrasi anlayışıdır. Ya da diğer bir tabirle katılımcı bir anlayışın düşüncesi ya da değerlendirmesi diye düşünüyorum. Ama tabii ki mevzuat da böyle bir uygulamayı meclis kararına bağlamış. Meclis böyle bir karar alırsa bunu yapabiliriz. Dolayısıyla böyle bir önerge verdim” dedi. Gündem dışı madde Meclis oylaması ile reddedildi.

“Kimse sizi buraya zorla seçmedi
Gündem dışı konuşmalarla ilgili Meclis üyelerinin eleştirilerine de yanıt veren Seçer, şunları söyledi:
“Belki bu gündem maddesinde bazı yeni uygulamalar getirilebilir ama meclis üyesinin duygu ve düşüncelerini burada ifade etmelerini engelleyecek bir karar almamız mümkün değil. Burası Meclis, burada insanlar oturmaya gelmez. Burada insanlar konuşmaya gelirKentin sorunlarını aktarmaya gelir. Lütfen herkesin ağzından çıkanı kulağı duysun. Bunu defaatle söylüyorum biz buraya gelip, gündemimiz şudur deyip, katip üyelerimize ‘maddeyi okuyun’ deyip, kabul edenler, etmeyenler şeklinde… Böyle bir Meclis yok. Kapatalım o zaman Meclisi. Konuşacağız elbette. Arkadaşlar siz Meclistesiniz. Bu 10, 20, 30 saat sürer. Çok acil işi olan bir arkadaşımızın Belediye Başkanlığı’nda, Meclis üyeliğinde ne işi var? Gitsin o işini yapsın. Kimse sizi buraya zorla seçmedi. Beni buraya zorla oturtturmadı. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum ama bana deyin ki gereksiz konular konuşulmasın. Şimdi herkes gayet güzel şeyler söylüyor, sorunları söylüyor. Neyi konuşacağız burada bana bir söyler misiniz? Gündemdeki maddeler okunacak, falanca komisyona sevki kabul edenler, etmeyenler kapattık, geç. Komisyondan gelenler; zaten orada görüşülmüş, kabul edilmiş. Kabul edenler, etmeyenler geç. Haydi, eyvallah gidiyoruz. Ne anladık bu işten? Burası Meclis olmaktan çıkar o zaman. Böyle bir anlayışı kabul etmiyorum.” 

Cumhur İttifakı’na mensup bir Meclis üyesinin ‘şehir gerilmesin’ sözü üzerine Başkan Seçer, “Şehri geren yok. Konuşmalar esnasında bazı arzu etmediğimiz gelişmeler olabiliyorBu şehrin gerildiği anlamına gelmiyor. Dikkat edin genelde burada idarenin sizlerden talep ettiği bazı konularda tartışmalar büyüyor ve şehir geriliyor. Onun dışında şehri gerecek bir şey yok. Herkes nezaketli bir şekilde konuları tartışıyor. İktidarın olduğu kadar muhalefetin de Başkanın olduğu kadar Meclis üyelerinin de buna riayet etmesi gerekiyor” dedi.
Başkan Seçer’den AKP Milletvekili Yılmaz’a yanıt
Başkan Seçer, AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın “Güvenlik soruşturması” tasarısı görüşmelerinde sarf ettiği “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta da Büyükşehir'i alacağız” sözleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Ben Sayın Milletvekilimiz hakkında, Zeynep Gül Yılmaz hanımefendi hakkında bir yorumda bulunmak istemiyorum. Neden bulunmak istemiyorum? Üzüldüm. Kentimin bir kadın milletvekili. Milletvekillerime saygı duyarım. Kadın olduğu için 2 kez saygı duyarım. Zaten eni topu toplam şu anda 12 milletvekilimiz var, 2 kadın milletvekilimiz var. Yani 12’de 2. Onun için bir kat daha fazla saygı duyarım. Keşke Meclis’te, parlamentoda o kürsünün ona yarattığı strese, hezeyana, heyecana kapılmasaydı, böyle bir söz etmeseydi. Keşke etmeseydi ama böyle bir söz etmiş. Bunun üzerine benim bir hanımefendiye burada bir gönderme yapmam, bir laf söylemem zaten ahlakıma aykırı bir şey. Onu takdirlerinize bırakıyorum.”
“Mutabakatı sağlanmış her çalışmaya ben de yardımcı olurum, desteklerim”
Meclis’te kentsel dönüşüm konusu da gündeme geldi. Kentsel dönüşümle ilgili ‘topyekûn karşıyız’ ya da ‘topyekûn evet dememiz mümkün değil’ ifadelerine yer veren Seçer, “Bu bir mutabakat. Yani burada halk var, orada yaşayan insanlar var. Getireceksiniz bir yüklenici firma bulacaksınız. Siz idari olarak onların işini kolaylaştıracaksınız, onun sıkıntıları var. İmarda belki bazı düzenlemeler yapacaksınız. Bir altyapı oluşturacaksınız. Şimdi bu konu siyah beyaz değil, bu gri bir alan. Mutabakatı sağlanmış her çalışmaya ben de yardımcı olurum, desteklerim. Halkın onayı alınmışsa benim işi kolaylaştırmam gerekir ve bu görevi de ben harfiyen yerine getiririm. Biz işlerin önünü tıkamak değil kentin önünü açmak için sorunları bir an önce çözmeye gayret ediyoruz. Bütün belediyelerimiz idaremizle, Büyükşehir’le ilgili oturulup, konuşulup, mutabakat sağlanan bütün konularda, emrivaki olmayan konularda bizim katkımızı görmüştür. Bunun aksi bir durum varsa bir gözden kaçmadır, bir yanlışlıktır, biz bunu da düzeltiriz” dedi.

Seçer, çevre dostu otobüslerle ilgili krediyi de değerlendirdi: “Zaman aşımı olursa üzülürüz”
Başkan Seçer, çevre dostu yeni otobüsler için EBRD Green City kapsamında kullanılacak krediyle ilgili yaşanan sıkıntıları değerlendirirken, “Her şey bitmiş, iş yatırım programına almaya kalmış. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan bu talepte bulunulmuş. Şu güne kadar bir arpa boyu yol alamadık. Bu krediler siz de takdir edersiniz ki bir proje kapsamında geliyor. Belli bir süre kullanılmadığı taktirde bu krediler geri gidiyor. Eğer zaman aşımı olursa biz buna üzülürüz. Bundan kent kaybeder. Tekrar söylüyorum 22 milyon Avro gelecek, 7 milyonu silinecek. Üzerine binen faiziyle beraber eni topu bizim ödeyeceğimiz 18 milyon lira olacak. Yani 22 alacağız, 18 ödeyeceğiz. 2 yıl ödemesiz, 10 yılda ödeyeceğiz. Yaklaşık olarak bugünkü bedelleriyle 110-120 CNG’li yeni otobüs alacağız. Bu da buradan bir sesimizdir. Bunun da duyulmasını istiyoruz” diye konuştu.
“Katı atık bedellerinin Büyükşehir’le alakası yok”

Meclis’te katı atık bedelleriyle ilgili şikâyetler de gündeme geldi. Katı atık bedellerinin Mersin Büyükşehir Belediyesi’yle ilgisinin olmadığını vurgulayan Seçer, sözlerine şöyle devam etti:
“Anamur Belediyemiz de bir açıklama yapmış. ‘Benim haberim yok bundan’ demiş ya da ‘bunu MESKİ topluyor’. Bildiri kendisinde. Tekrar okuyabilir. Bakın inanın ben hayretle okudum. ‘Bugüne kadar bize bir para gelmedi’ demiş. Şimdi bakın bu bir başkana uygun bir davranış değil. Buradan Anamur halkı, Tarsus halkı, Mersin’in merkezdeki 4 ilçe halkı, herkes beni dinlesin. Bu alınan paraların, katı atık bedellerinin Büyükşehir’le alakası yoktur. Bir delikli kuruş bizim kesemize girmiyor. Bizim hakkımıza düşeni biz kendi tasarrufumuzla almayacağız dedik. Bazı belediyelerimiz, ilçe belediyelerimiz de almıyor. Ama sizin Anamur Belediyesi alıyor. Diğer belediyeler alıyor. Biz sizin adınıza bunu kesiyoruz. Bu aldığımız Meclis kararında var. Sizin de onayınız var. MESKİ sizlere yatıracak ama siz vatandaşı aldatıyorsunuz Sayın Başkan. Bu çok yanlıştır. Ha bunları görüşmeyelim, kenti germeyelim. Ortada göz göre göre bir yanlış yönlendirme var. Anamur’da alınan her delikli kuruş Anamur Belediyesi’nindir. Merkezde hangi belediye olursa olsun, her delikli kuruş ilçe belediyesinindir.”

Mersin Limanı’yla ilgili temenni kararı gündeme geldi
Başkan Seçer, bir önceki Meclis toplantısında Mersin Limanı konusunda alınan temenni kararına katılmayıp, salonu terk eden üyelerin Toplantı Tutanak Özeti’yle ilgili itirazlarına da yanıt verdi. Bir Meclis üyesinin oy çokluğu ile verilen temenni kararında usul olarak bir hata olduğunu iddia etmesi üzerine Başkan Seçer, söz konusu toplantının görüntülerini yeniden izlettirdi. Seçer, maddenin kabul edilmesinde usul olarak bir yanlışın olmadığını belirterek, “Toplantı yeter sayısı 43. Bizim benimle beraber 79 üyemiz var. 40, toplantıyı açmaya yeterli oluyor, 21 de karar almaya yeterli oluyor. Hem toplantıyı açarken hem karar alırken, yani oylama yaparken biz bunu sağlamışız. Böyle bir şey olsa oldubittiye getirip böyle hukuksuz bir davranış içerisinde olunabilir mi?” diye sordu. Toplantı Tutanağı’nın tamamımın kabul edilmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, sadece Mersin Limanı ile ilgili maddeye şerh konulabileceğini ifade eden Başkan Seçer, Toplantı Tutanak Özeti’nin doğruluğunu oyladı. Tutanak Özeti’nin doğruluğu oy çokluğuyla reddedildi.

“Toplantıda oylamaya katılmama kamuoyuna karşı net bir tavır değildir”
Limanla ilgili temenni kararının tarihe not düşmek amacıyla alındığını, ret oyu kullananların Mart ayı 2. birleşiminin 2. oturumunda olmadığını hatırlatan Seçer, temenni kararını alan üyelere yönelik ‘3-5 Meclis üyesi” tabirinin kullanılması üzerine de “Bu çok şık olmamıştır” dedi. Seçer, konuyla ilgili şunları söyledi:
Zaten o anda sizler orada yoktunuz. Bunun gerekçesi aslında tartışmaya açık siyasi olarak da. Bir karardan kaçma mıdır? Yani kamuoyuna karşı net bir tavır değildir toplantıda oylamaya katılmama. Aslında doğru olan bir şeyi kamuoyunun önünden kaçırma adına yapılmış bir eylem olarak değerlendiriyorum. Yani vicdan diyor ki; ‘orasının doldurulması bu şekilde uygun değildir ama siyaseten böyle bir karar alınmış, hadi biz burayı terk edelim’. Kamuoyuna deyin ki; ‘doğrudur’. Bunda bir şey yok. Kimse size buradan zorla Meclis dışına çıkın demedi. Ben de üzüldüm. O şekilde bir tavır hangi üst akıl tarafından bu gruba dikte edildi? Yoksa Sayın Başkan geldi, konuşma yaptı, görüşlerini söyledi. Birkaç arkadaşım yine oturuyordu. Sanıyorum Sayın Başkan da buradaydı ama daha sonra dışarı çıktılar. Yani birileri demek ki bu şekilde gruba yön verdi diyelim. Şimdi burada halkın önünde neyi tartışıyoruz? Bu bir niyet meselesi. Böyle bir niyetimiz var, biz niyetimizi bildiriyoruz Meclis olarak. Siz o toplantıda kalsaydınız ‘hayır’ deseydiniz, hayır çıksaydı. Niye çıktınız? Neyi tartışıyorsunuz? Neyin tutanak özetini bana itiraz ediyorsunuz? Limana karşıysan kalsaydın ‘evet’ oyu verenlerle evet oyu kullansaydın. Hayırsa niye dışarı çıktın? Burada kalsaydın ‘hayır kardeşim liman doldurulsun’ deseydin. Ben itirazını anlamakta zorlanıyorum.”

“Belediyemizin dava gerekçesini bilirkişi makul bulmuş, doğru bulmuş”
Mersin Limanı ile ilgili açtıkları davada keşif yapıldığını ve bilirkişi raporunun geldiğini söyleyen Başkan Seçer, “Biz hukuk devleti olduğumuza hala inanıyoruz. Gittik dava açtık. İdare Mahkemesi’nde süren davamızda 1 Şubat tarihinde bir keşif yapıldı ve sonuç geldi bilirkişi raporunda; 30 sayfalık, daha çok yeni, dün bunlar da yayınlandı; ‘kapasite artırımının plan kademelenmesine şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varılmıştır’ diyor. Yani bizim belediyemizin dava gerekçesini bilirkişi makul bulmuş, doğru bulmuş ve bilirkişi o yönde karar vermiş” dedi.

Seçer, liman için alınan temenni kararının sonucu değiştirmeyeceğinin ve temelinin atıldığının hatırlatılması üzerine, “Burası bir hukuk devleti. Bakan geldi temel attı diye oturalım kaderimize razı mı olalım? Yok böyle bir şey. Kanun var, nizam var” diye konuştu.

“Mersinimiz’e bu güzel insanlar değer katıyor”
Başkan Seçer, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü kutladı. Romanların kadim bir geleneğe sahip olduğunu ifade eden Seçer, “Mersin’imize bu güzel insanlar değer katıyorlar” ifadelerine yer verdi. Polis Haftası’nı da kutlayan Seçer, “Şehit olan polislerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Görevi başında olanlara başarılar diliyorum” dedi.
*     *      *
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Nisan Ayı 1. birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda Başkan Seçer, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bu yana geçen 2 yılda hayata geçirdikleri hizmet ve projelere dair konuştu. Seçer, seçim öncesi verdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerini belirterek, önceki yönetimden devraldıkları borç stokunu da önemli oranda azalttıklarını söyledi.
“Büyükşehir Belediyemizin borç stokunda 838 milyon 593 bin 887 liralık azalma var”
Seçim öncesi verilen sözlerin hayata geçirildiği proje ve faaliyetler ile yönetim anlayışı ilkelerinin anlatıldığı sunumun ardından konuşan Başkan Seçer, “En önemli konu birinci sırada para, ikinci sırada ise insan kaynağı. Kenti ve doğal olarak böyle değerlerimizi iyi sevk ve idare edebilmemiz için bu süre içerisinde mali disiplini sağladık. Şu anki son tabloyu veriyorum: Bizim devraldığımız 2 milyar 246 milyon 949 bin liralık toplam borcumuz, 1 milyar 408 milyon 355 bin lira düzeyine indi. Yani borç stokumuzda sadece Büyükşehir Belediyemizde 838 milyon 593 bin 887 liralık azalma var. MESKİ’yi ayrı tutuyorum, onu da onun genel kurulunda anlatacağız. Demek ki, ‘Belediye hiç yatırım yapmıyor’ şeklinde bir değerlendirme olabilir. Nasıl olabilir? Borçlanma alamadık. 2019’da 164 milyon liralık borçlanma yetkisi ve bankaya borçlanma dışında 2020 yılı içerisinde borçlanma alamadık. Kendi öz gelirlerimiz, İller Bankası gelirlerimiz ve genel bütçe gelirlerinden gönderilen payın dışında Belediyemizin herhangi bir geliri yoktur. Ancak tabi ki yatırım da yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Biten projelerimiz var, devam eden projelerimiz var, ihale aşamasında olan projelerimiz var” dedi.

“2020 yılında proje sayımız 150, biten proje sayımız ise 127”
2019 yılı bütçesinin bir önceki yönetim tarafından gerçekleştirildiğini anımsatan Seçer, şöyle devam etti:
“Mart ayı seçimlerinden sonra 2 milyar 255 milyon liralık bir bütçe devraldık. Kucağımızda bulduğumuz bu. Ama az önce de söylediğim gibi 2 milyar 246 milyon liralık devraldığımız bir borç yükü ile ve tabi ki zorunlu giderler, rutin harcamalar ve cari harcamalarımızı da bunun içine katarsanız aslında çok rahat bir tablo ile biz karşı karşıya kalmadık. 2019 yılında bütçemiz 2 milyar 255 milyon lira iken biz 2020 yılı içerisinde de yaklaşık olarak aynı bütçeyi yaptık. Daha gerçekçi bir bütçe yapalım, dedik. Bu yıl içerisinde de 2 milyar 695 milyon liralık bir bütçe revize ettik. Daha gerçekçi bütçeler yaptık. Bizim 2019 yılındaki bir önceki yönetimin stratejik planındaki, yatırım programındaki proje sayısı 130 adet. Biten proje sayısı 84. Devam eden, başlamayan proje tabloda görüldüğü gibi. Bu projelerin toplamda fiziki gerçekleşme oranı yüzde 45’lerde kalmış ilk yıl. Çok düşük bir rakam. Parasal gerçekleşme oranı da yüzde 54 seviyelerinde yani 376 milyon 696 bin liralık bir ödenek var projeleri gerçekleştirmek için. Bunun sadece 203 milyon 601 bin liralık kısmı gerçekleştirilmiş ve yüzde 54’lük bir oran elde edebilmişiz. Ancak 2020 yılına geldiğimizde proje sayımız 150’ye çıkmış, biten proje sayımız ise 127’ye. Burada ayırdığımız yatırımlara ödenek miktarı 492 milyon lira. Projelerin gerçekleşme oranı yüzde 96’ya çıkmış. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 45’lerden yüzde 96’lara ve parasal gerçekleşme de yüzde 54’lerden yüzde 92’ye yükseldi.”
“İsrafı önlediğimiz zaman paramız kasamızda birikiyor”
Meclis’te görüşülecek faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmeler yaptığını belirten Seçer, “Demek ki yapılan bütçe, yatırım programı, harcama ödeneği, yapılan gerçek harcama bunlara baktığınız zaman yüzde 96 gibi projelerde bir gerçekleşme ve harcama tutarında yüzde 92’lik bir gerçekleşme son derece değerlidir” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesinin toplam bütçeye oranının önemli olduğunu da söyleyen Seçer, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bütçeniz var da ne kadarını yatırıma dönüştürüyorsunuz? Diğerlerini biliyorsunuz, yatırım dışında kalanlar genellikle cari harcamalara gidiyor. Akaryakıt bedeli, elektrik bedeli, personel gideri, rutin harcamalar… Yediğiniz içtiğiniz, belediyenin sabit giderleri… Sizin bütçenizin ne kadarının yatırım bütçesi olduğu da önemli. Biz devraldığımızda bizden önceki yönetim bu oranı yüzde 17 olarak belirlemiş. Yüzde 92’sini gerçekleştirdiğimiz bu projelerin, yatırım bütçesinin toplam bütçeye oranı yüzde 22’ye çıkmış. Yine 2019 yılına göre yatırım bütçesi değişim oranı da 376 milyon liradan 492 milyon liraya çıkarak yüzde 31 seviyelerine ulaşmış. Gelelim bu yıla. Tabi bu yılın içerisindeyiz. Bizim bütçemiz, sizin de onayladığınız bütçe 2 milyar 695 milyon lira ve 169 proje gerçekleştireceğimizi söyledik. Bu projelerin tutarı da 666 milyon lira ve onun da yani yatırım bütçesinin toplam bütçeye oranı yüzde 25 civarında. Yani yüzde 17’de devraldığımız bütçeyi, yüzde 22’ye çıkarmışız 2020’de. Şimdi de yatırım oranının bütçeye oranını yüzde 25 seviyelerine çıkarmışız. Her geçen gün, her geçen yıl bu oranı artırarak daha fazla yatırım hedeflemişiz. Tekrar tekrar altını çiziyorum; yüzde 90’ın üzerinde yüzde 96 gibi bir proje gerçekleşmesi ve harcama gerçekleşmesi yine yüzde 90 üzerinde yüzde 92 seviyelerinde. Borçlanmadan, harçlanmadan bunları yapmak zorundayız. İşlerimiz devam ediyor, devam edecek. Elbette ki eksik kaldığımız noktalar var. İyi olduğumuz noktalar var ve daha iyi olabileceğimiz noktalar var.”

Büyükşehir Belediyesi’nin dairelerinin yaptığı hizmetleri anlatmaya saatlerin yetmeyeceğini ifade eden Seçer, “Ben Belediye Başkanı olmazdan önce belediyenin gelirlerinin fena gelirler olmadığını savundum ve bu gelirlerin akılcı kullanılması durumunda, israf edilmemesi durumunda, gereksiz projelere kaynak ayrılmaması durumunda fevkalade hizmetler yapılabileceğini hep iddia ettim ve etmeye de devam ediyorum. Baktım ki biz israfı önlediğimiz zaman paramız kasada birikiyor. Ama işi takip etmediğiniz, har vurup harman savurduğunuz, proje analizini doğru yapmadığınız, işin arkasını aramadığınız, işinizi ciddiye almadığınız zaman işler kötüye gidiyor” dedi.

Seçer, akılcı yöntemlerle akaryakıt alımlarında yakaladıkları başarıyı anlattı
2 yıl içerisinde önemli tasarruflar sağladıklarını vurgulayan Başkan Seçer, giderlerde önemli kaleme sahip olan akaryakıtın alım yönteminde göreve geldikten sonra değişikliğe gittiklerini belirtti. Başkan Seçer, 2019 yılında yapılan akaryakıt ihalesinde motorinin yaklaşık 108 milyon 523 bin lira, kurşunsuz benzinin 1 milyon 767 bin lira, AdBlue’nun ise 172 bin liralık maliyete sahip olduğunu söyledi. 2019 yılı sonuna kadar motorinde yüzde 1, kurşunsuz benzinde yüzde 0.3 kırım aldıklarını belirten Başkan Seçer, “AdBlue’da bırakın kırımı, yaklaşık maliyetin yüzde 8 üzerine çıkılmış. Bu belgeler burada” dedi.
2020 yılında akılcı yöntemlerle akaryakıt alım oranlarında yakaladıkları başarıya değinen Başkan Seçer, dökme olan motorin birim fiyatı-kırım oranının yüzde 14.8, istasyondan temin edilen motorinin kırım oranının ise yüzde 9.5 olduğunu belirterek, motorinde ortalama kırım oranının yüzde 13.3 olduğunu söyledi. 2020 yılının AdBlue alımına da değinen Başkan Seçer, AdBlue’da kırım oranının yüzde 16 düzeyinde bulunduğunu söyledi.

“20 milyona yakın bir rakam kasamızda kalıyor”
2021 yılına gelindiğinde ise dökme motorin kırım oranının yüzde 11.5, istasyondan temin edilen motorinin kırım oranının yüzde 9.2 olduğunu belirten Başkan Seçer, toplam kırımın yüzde 11 olduğunu vurgulayarak, “Bu kırımları yabana atmayın. Bizim Büyükşehir’imizin, MESKİ’mizin, bağlı kuruluşlarımızın akaryakıt tüketimini göz önüne alırsanız, yaklaşık olarak 15-20 milyon gibi bir rakam, bu yıl için belki de 20 milyona yakın bir rakam kasamızda kalıyor. Bizim son yaptığımız katlı kavşağın yüzde 50’ye yakın maliyetidir. Yani yarım katlı kavşak yapabiliyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

2017’de katlı kavşak maliyeti 64 milyon, 2020’de ise 44 milyon!
2017 yılında yapılan bir katlı kavşakla yeni yapılan Sevgi Katlı Kavşağı’nın ihale maliyetlerini de değerlendiren Başkan Seçer, 2017 yılında yapılan katlı kavşağın bağlantı yollarıyla birlikte toplam yol uzunluğunun 3 bin 104 metre olduğunu söyledi. İki katlı kavşağın da birbirine yakın özelliklere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, 2017 yılında yapılan katlı kavşağı bağlantı yollarıyla birlikte yol alanının toplam 57 bin 305 metrekare, Sevgi Katlı Kavşağı’nın ise 50 bin 571 metrekare gibi bir yol alanına sahip olduğunu kaydetti. İki katlı kavşağın ihale maliyetlerini açıklayan Başkan Seçer, “2017 yılında dolar kuru 3 lira 54 kuruş. Bizim ihaleyi yaptığımız gün 7 lira 67 kuruş. Bugün 8 liranın üzerinde. TL cinsinden söylüyorum; o dönemde aynı emsalde yapılan katlı kavşağın belediyeye maliyeti 64 milyon 534 bin lira. Bizim dönemimizde yapılan aynı yapı, aynı proje, birbirine benzer proje. Belki de estetik açısından da bu projenin daha iyi olduğunu da vatandaşlardan gelen dönüşlerden alıyorum. Daha iyi olan bir projenin bize maliyeti 44 milyon 494 bin lira. Bizim dönemde yapılan ihale ve döviz kuru 7 lira 67 kuruş. Döviz kuru o döneme göre çok artmış ama TL maliyeti ne hikmetse azalmış” dedi.

190 günde yarısı yapılan Anıt Katlı Kavşağı’nın kalan yarısı 35 günde tamamlandı
Göreve gelmeden 4,5-5 ay önce yapımına başlanan, 190 gün süren ve yapımı yarım kalan Anıt Katlı Kavşağı’nı göreve geldikten sonra kısa sürede tamamladıklarını da vurgulayan Başkan Seçer, “Yüklenici firmayla problemlerimiz olmasına rağmen, oranın yapılması konusunda mutabakat sağlamışız. 35 gün süre içerisinde bu yapıyı bitirmesini sağlamışız yüklenici firmanın. 19 Mayıs’ta açılışını yapmışız. O köprünün de bize maliyeti 58 milyon 300 bin lira. Ama bir de şeye dikkat edin, bakın, bizim yaptığımız köprünün bağlantı yollarıyla birlikte toplam yol uzunluğu 3 bin 83 metreyken, orası 2 bin 158 metre. Daha düşük. Aşağı yukarı yarı yarıya bir oranda mevcut yeni yapılanla 3’te bir oranında eski yapıyla yarı fazlası yeni yapılanın farkı var. Dolar bazında da bakabilirsiniz. O dönemin döviz kurlarıyla 9 ile 10 milyon lira maliyetli yapılan bu katlı kavşaklar, bugünkü ihale dönemi kuruyla 5 milyon 347 bin dolara yapılmış katlı kavşaklar” diye konuştu.

“Siz bizi sıkıntıya soktunuz ama aslında halkı sıkıntıya soktunuz”
Belediye bütçesini ve imkanlar ölçüsünde hizmetleri artırmaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Meclisimizin desteği önemli. Geçen yıl muvaffak olamadık. Borçlanma talebi tarafımıza verilmedi. Verilse iyi olurdu. Şu anda faizler aldı başını gitti. O dönemde bu paralar çok akılcı kullanılırdı. Çünkü devlete olan borçlarda, bu borç stokumuz içinde devlete olan borçlar da var ve afaki faizler dönüyor. Yazık oldu. O zaman otururduk, uzlaşırdık ilgili kurumlarla. O da kamu kurumu. İndirim yaptırırdık, öderdik. Faizi bu kadar ödemezdik, halk kazanırdı. Siz bizi sıkıntıya soktunuz ama aslında halkı sıkıntıya soktunuz. Keşke böyle şeyler olmasaydı” ifadelerine yer verdi.

“Doğru yoldayız, halk adına çalışıyoruz”
AK Parti’li bir meclis üyesinin Ankara ile Mersin gündeminin farklı olduğu yönündeki söylemine de değinen Başkan Seçer, “Çok doğru ama keşke o söylediklerinizi buradaki uygulamalarda da harfiyen yerine getirseniz Sayın Başkan. Yani Ankara gündemi burayı etkilediği zaman burada bir mutabakat sağlayamıyoruz. O da kente zarar veriyor. Şu anda faiz oranları almış başını gitmiş. Ama biz her şeye rağmen çok şükür doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Ama şuna inanmıyoruz, bazı eleştiriler gibi, hiçbir şey yapmıyorlar. Buna inanmıyoruz. Ama doğru yoldayız. Halk adına çalışıyoruz. Toplum menfaati adına çalışıyoruz. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Buna canı yürekten inanıyoruz, vicdanen de son derece rahatız. Başarılı olacağımıza inanıyoruz. İnşallah kalan 3 yıl içerisinde de sizlerin de desteğiyle çok daha güzel önemli işler yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

 
Bu haber toplam 844 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1