Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Başkan Seçer; " Daha demokratik bir toplum için mücadele ediyoruz"

Güncel
Tarih: 2 Aralık 2023 Cumartesi 12:08
Başkan Seçer; " Daha demokratik bir toplum için mücadele ediyoruz"
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şubesi’nin, odanın kuruluşunun 69. yılı dolayısıyla düzenlediği ‘Geleneksel Gece’ programına katıldı.

Divan Otel’de düzenlenen programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra, MMO  Başkanı Yunus Yener, MMO Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, ilçe belediye başkanları, iş dünyası, STK ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Seçer: “4,5 yıl boyunca sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla önemli çalışmalar yaptık”

Programda konuşan Başkan Seçer, 4,5 yıl boyunca demokrasinin temel taşlarından olan sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kent yönetiminde STK’ların görüşlerini alarak onlardan yararlandıklarını aktaran Seçer, “Parlamentoda yasa yaparken, bir konu komisyonlarda görüşülürken o konuyla ilgili odalar, meslek kuruluşları, sivil toplum davet edilir. Toplantıda görüşleri alınır. Konunun ihtisas sahibi, uzmanı ve otoritesi, konuyu siyasilerden çok daha iyi bilir. Maalesef siyasette bir hastalık var. Siyasiler her konuyu kendilerinin çok daha iyi bildiğini düşünürler. Oysa gelişmiş toplumlarda bu böyle değil. Gelişmiş toplumlarda genelde parlamentoya sunulan yasa teklifleri mutlaka sivil toplumun denetiminden, onayından ve yasa teklifinden geçen teklifler olur” dedi. Türkiye’de de bu tür bir anlayış beklerken bunun tam tersi uygulamaların hayata geçirildiğinden söz eden Seçer, “Tabi ki dilekle bazı şeyler gerçekleşmiyor. Ama yine de biz vazifemizi ve mücadelemizi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de kenti yönetirken işi bilenlerle çalışmalar yaptık”

Daha demokratik bir toplum yaratma ve daha demokratik bir ülkede yaşama arzusuyla mücadele ettiklerinin altını çizen Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin de bu anlayışa sahip bir belediye olduğunu söyledi. Seçer, “Bu aslında hesap vereceğimiz halk karşısında işimizi kolaylaştırıyor. Son 4,5 yıllık dönemde Mersin’de, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait 1/5000’lik planları yaparken özellikle bu konudaki yetki ve ihtisas sahibi odalardan destek aldık. Bunu yaparken de onlardan halka bunun anlatılmasını istedik. Bu bizim işimizi kolaylaştırdı. Çünkü işi bilenlerle yapıyorsunuz. Sivil toplum eliyle bunu halka anlatmak daha kolay oluyor” ifadelerini kullandı. Mersin’de çevreyi, toplumu tehdit eden, yasalara, çevreye, doğaya, floraya ve faunaya uygun olmayan yatırımlar karşısında hukuka ve yargıya başvururken de sivil toplumla iş birliği yaptıklarını belirten Seçer,  “Birçok konuda da başarılı olduk. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu anlayışla kent yönetiminde uygulamalarımızı sürdürmeye kararlıyız” sözlerine yer verdi. Seçer, son olarak MMO’nun  69. yılını kutladı.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1