Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Başkan Ruhi Koçak, Akdeniz Ekonomi Forumu’nda Konuştu

EKONOMİ
Tarih: 9 Mart 2018 Cuma 08:47
Başkan Ruhi Koçak, Akdeniz Ekonomi Forumu’nda Konuştu
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
TARSUS Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak, Mersin’de gerçekleştirilen Akdeniz Ekonomi Forumu’nda, “Sürdürülebilir ve İnovatif Tarım” konu başlıklı oturuma konuşmacı olarak katıldı. Başkan Koçak, yaptığı konuşmada, on yıllardır sıkıntı yaşayan bölge tarımının Tarım Tekno Parkı ve Tarsus Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yürütülen çalışmaların nihayi sonuçlar vermesiyle ortadan kalkacağına inandığını söyledi.
 
Bu oturumun konuşmacıları Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, Aves A.Ş Genel Müdürü Onat Angı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan ile Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe oldu.
 
Mersin HiltonSA’da Prof. Dr. Güngör Uran’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda konuşan Başkan H. Ruhi Koçak, “Tarsus 10 bin yıl kesintisiz yaşamın olduğu bir bölge. Bu 10 bin yılda da tarımın Tarsus’ta vazgeçilmez olduğu da yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Tarsus’taki gelişmeler, Adana’daki gelişmelere paralel şekilde gitti diyebiliriz. Çünkü Tarsus’ta da ciddi bir pamuk üretimi vardı. Geçmişte Tarsus’ta 55 tane çırçır fabrikası bulunuyordu. Bugün ise bu sayı 4’e kadar indi. Yine geçmişte iplik ve dokuma fabrikalarımız vardı. Dünya çapında markalarımız vardı. Ancak kar’lılığın düşmesi; pamukta mekanik; yani otomasyon üretime geçilememesi nedeniyle sanayi yön değiştirmeye başladı. Biliyorsunuz hammaddenin olduğu yerde sanayi gelişiyor. Dolayısıyla pamuktan uzaklaştık. Tabi çiftçilerimiz alternatif tarıma yöneldi. Şu anda da “tarımın diğer ürünlerinde ne yapabiliriz?” aşamasındayız. Bölgemizde sert çekirdekli ürünlerin yetiştirilmesi, nar üretimi, zeytin üretimi arttı. Mısıra geçildi ki bana göre mısır çok bereketli bir ürün değildir. Kilosu 70 kuruşluk bir ürün. Dünyada cennet gibi bir yerde her şeyin ekilebildiği, yüksek katma değerin yapılabileceği yerde bana göre kayıptır. Hem üreticinin kaybıdır, hem de bu toprağın boş yere meşgul edilmesidir” ifadesini kullandı.
 
“Biz çok daha katma değeri yüksek ürünler yetiştirebiliriz” diye konuşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak, “Bu bağlamda bizler 1200 dekarlık bir alanda bir pilot çalışma olabilecek bir yerde kesme süs bitkisi üretimi düşündük. Biz süs bitkisine talep toplarken muz  talebi geldi. Ve bu bizi çok mutlu etti. Şu an inanılmaz bir muz furyası var. Herkes seralarda muz üretmek istiyor. Aslında doğru bir yaklaşım, ancak Çukurova’da dahil ısıtma yapmadan muz üretmemiz mümkün değildir. Bu yanlışla başlayanlar büyük zararlar gördüler. Şimdi bütün seralarda ısıtma sistemi kuruluyor. Dünyada örneklerine baktığımız zaman seracılık aslında doğal kaynaklarla ısıtılarak yapılması gereken noktaya geldi. Bende bundan en büyük nasibi alan kişiyim. Türkiye’ de ki en büyük kesme gül üretimi bizim tesisimizdeydi. Ancak doğalgaz  ile ısıtıyoruz.  Maliyetlerin altından kalkamaz olduk. Çünkü küreselleşmeyle artık bütün uçakların kargo bölümleri Afrika’dan mal getirir oldu. Türkiye ye geldiği zaman üretim maliyetini karşılayamaz oldu. Yılda yaklaşık 6 milyon dal sadece bizi işletmemiz üretiyordu. Şuan tamamen üretimden çıktık. Onun yerine bölgemizde katma değeri daha  yüksek olan iç ve dış süs bitkisi üretimine geçtik. Ciddi çalışmalar yaptık. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ile Mersinde Süs Birimimizi kurduk” dedi.
 
Başkan Koçak, “Bütün üreticileri bir araya getirip kümelenme çalışması yaptık. Ve bu kümelenme çalışması sonunda ortak hareket etmek üzere bir Süs Bitkisi Tarım Organize kurmak istedik. Bu çalışmada arazi ile ilgili sıkıntılar oldu. Ve bu proje durduruldu. Tarsus’un genel ekonomisine bakacak olursak o sanayi tesisleri kapandıktan sonra maalesef Tarsus’ta ciddi bir ekonomik düşüş oldu. Tarsus’un diğer  dezavantajı Adana ve Mersin’in tam ortasında olması. Sosyal anlamda gelişmede sıkıntılar olduğu için bu parayı kazanan ya Adana’ya ya da Mersin’e gitti. Biz de sadece dar bir orta bir gelirle Tarsus’ta geçinmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
 
Tarımın yeniden ayağa kalkması için çiftçilerin iyice bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Koçak, “Çiftçilerimizin birçoğu babadan kalma usullerle hareket ediyor. Geçmiş dönemlerdeki ciddi karlılık artık yok olmuş durumda. Artık her şey maliyetli. Yani eskiden baba ve oğulları aynı arabayla köye giderken şimdi herkesin altın araba, ceplerinde cep telefonu var. Ama arazi aynı kaldı. Maalesef bizler, ölçek ekonomisinden gün geçtikçe uzaklaşır duruma geldik. Bu konuda biz Mersin ile güzel bir işbirliği içerisindeyiz. Mersin Üniversitemiz, Mersin Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Mersin, Tarsus ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odalarımız ve AKİB ele vererek Türkiye’de bir ilke imza atarak Tarım Tekno Parkı’nı kuruyoruz. Burada tarımın kaptanlığını yapabilecek Ar-GE çalışmaları yapılacak. Maalesef ülkemizde üretilen ürünlerin %35’i tüketilmeden çürüyor! İşte bu projede tohum ıslahı, çeşitlerin adaptasyonu, en iyi yetiştirme yöntemleri, kalıntısız üretim yapma vb. gibi AR-GE çalışmaları yapılacak. Nasıl hasad ederiz, ürünün raf ömrünü nasıl uzatırız? Sorularına yanıt alınacak. Bir sonra ki aşamada da salça fabrikası domates istiyorsa, ona göre üretim yapmamız gerektiğini ortaya koymamız gerekiyor. İşte bu noktada kümelenmenin olduğu Tarsus’ta Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma adına kolları sıvadık. 5300 dönümlük alanda tamamen gıda ve gıda ürünleri ve yan sanayisinin yer aldığı bir organize sanayi kurmak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Şu an kamulaştırma çalışmaları için girişimlerimiz sürüyor” dedi.

 
Bu haber toplam 2431 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1