Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Av. Ozan Varal: “Türkiye'de yargı sağlıklı bir biçimde işlemiyor”

Güncel
Tarih: 6 Nisan 2021 Salı 08:44
Av. Ozan Varal: “Türkiye'de yargı sağlıklı bir biçimde işlemiyor”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
5 Nisan Avukatlar Günü dolayısı ile kendisi de avukat olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal ile günün anlam ve önemini ilişkin görüşlerini aldık. Başkan Varal, açıklamalarında hukukun önemine vurgu yaptı.
 
APARTMAN DAİRELERİNİ HUKUK FAKÜLTELERİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER
Avukatlık mesleğinin önemini, hukuk fakültelerinin artmasının sıkıntılarına değinen
Av. Ozan Varal; Her yıl binlerce yeni avukat ekleniyor, neden bu kadar çok avukat var? Çünkü çok fazla hukuk fakültesi var. Peki neden çok fazla hukuk fakültesi var?  Çünkü apartman dairelerinde hukuk eğitimi veren yüzlerce özel üniversite var. İyi de neden çok fazla hukuk fakültesi var da çok fazla tıp fakültesi yok? Çünkü tıp fakültesi açmak pahalı iş. Alet, edevat, büyük maliyet. Halbuki hukuk fakültesi öyle mi? Birkaç masa, birkaç sandalye koy işte sana avukatlık ofisi. Bu meslek bu kadar değersizleştirilemez” ifadelerini kullandı.
 
AVUKATLAR HEDEF GÖSTERİLİYOR
Avukatlar pek gündem olmasa da belki en az sağlık ve eğitim çalışanları kadar saldırıya uğradığını, işleri gereği sorunlarla ve sorunlu insanlarla muhatap olmaları onları zaman zaman pek çok saldırının hedefi haline getirdiğini belirten Av. Ozan Varal; avukatların hakaret, tehdit ve şantaja karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “Yüzlerce avukat hakaret, tehdit, şantajla karşılaşabiliyor, pek çok olayı bildirilmiyorlar. Avukatların hak ettiği muamele bu mu? Yargının kurucu unsurlarından birisi olarak kabul edilen avukatlar, toplumun genelinde suçun ortağı veya uyuşmazlığın kaynağı olarak görülme eğilimine sahip”  dedi.
 
Varal, bunda siyasal iktidarların avukatlara bakış açısı ve avukatları hedef olarak gösterilmesi de bu duruma önemli bir rol oynadığını ifade etti.
 
Görevinden dolayı suça maruz kalan avukatlar için yeterli hukuki korumanın da olmadığını belirten Varal;  “Üstlenmiş oldukları davalardan veya savundukları müvekkillerden dolayı suçlanan, soruşturma geçiren avukatlar bir yana, bazen bu durum fiili saldırılara kadar varabiliyor. Bu ülkede, sırf siyasi sebeplerle iki baro başkanı suikast sonucu katledildi. 1995’te Gümüşhane Barosu Başkanı Av. Ali Günday bir gazetenin açıkça hedef göstermesi yüzünden bir kişi tarafından katledilirken, 2015’te Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi kameraların önünde faili meçhul bir suikasta kurban gidiyor” ifadelerine yer verdi.
 
Kendi müvekkili tarafından tehdit ve darp edilen bir çok avukat olmasına rağmen bu suçların çoğunlukla kayıtlara geçmediğini, avukatların can güvencesiz olduğunu belirten Ozan Varal;
”Uyuşmazlığın veya davanın karşı tarafından da avukatlara çokça saldırı gerçekleştirilebiliyor. Özellikle miras anlaşmazlıklarında, boşanma davalarında veya haciz işlemleri sırasında avukatlara saldırmak yaygınlaştı ” dedi.
 
TÜRKİYE'DE YARGI SAĞLIKLI BİR BİÇİMDE İŞLEMİYOR
Türkiye'de yargı sadece hüküm ve iddiadan, yani yargıç ve savcıdan ibaret olduğunu belirten Varal; “Türkiye'de yürürlükte olan sistemde savunma kurumsal olarak yer almıyor. Savunma olmayınca da, savunma kurumunu işleten avukatların pek bir anlamı kalmıyor” dedi.
 
Varal 'a göre Türkiye'de yargının sağlıklı bir biçimde işlemesinin önündeki engelleri birkaç başlıkta toplamak mümkün:
* Sistemin hantallığı,
* Ağır iş yükü, genç avukatlarda artan işsizlik,
* Yasaların çok hızlı , sık değişmesi ve evrensel temel hukuk kuralları ve mantığına dahi aykırı düzenlemeleri iktidar eliyle mevzuatın yap – boz hale getirilmesi.
* Meslek mensuplarının özlük haklarının yetersizliği
* Rüşvet, yolsuzluk, halkın en basit olayda dahi hukuki güvence hissetmemesi.
* 5 binin üzerinde avukatın olduğu illerde 2 bin avukatın imzasıyla ikinci baro kurulmasına ilişkin yasal düzenlemenin varlığı.
 
AVUKATLARA YARDIM SAĞLANMIYOR
Kamu hizmeti niteliğinde bir serbest meslek faaliyeti yürüten avukatların, pandemi süresince en çok etkilenen meslek gruplarının başında olmalarına rağmen kendilerine devlet tarafından etkili bir yardım sağlanmadığını dile getiren Av. Ozan Varal, “Bu süreçte pek çok işçi olarak çalışan avukatın işine son verilmiş, birçok serbest çalışan avukat ise ofisini kapatmak zorunda kalmıştır.
 
Avukat yanlarında çalışan personeller de bu nedenlerle mağdur olmuşlardır. Umutsuzluk ve ekonomik bunalım nedeniyle maalesef intihar edenler dahi olmuştur. Avukatların sorunlarına duyarsız kalınması, artık ekonomik sorunların ötesinde en temel güvencelerimizin korunması gibi hak hukuk adalet gibi hayat memat meselesi halini almıştır.
 
Bu nedenle, bir an önce özellikle genç avukatların iş ve ekonomik güvencelerinin sağlanması için gerekli adımlar atılmalıdır. Ayrıca tüm avukatlara yönelik olarak; KDV oranları indirilmeli, CMK ücretleri harcanan emekle orantılı olarak iyileştirilmeli, avukatların SGK prim , emeklilik ve vergi mükellefiyetleri hafifletilmelidir. Yaptıkları iş nedeni ile sürekli kalabalık yerlerde olan, adliyede, karakolda, cezaevinde, noterlerde, kamu kurumlarında olan Avukatların da risk altındaki hakimler, savcılar  ve adliye personelleri ile birlikte  bir an önce koronaya karşı aşılanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 
Bu haber toplam 1578 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1