Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Av. Cihan Öktem: “YSK kararı kamu vicdanını son derece rahatsız etmiştir”

Güncel
Tarih: 10 Mayıs 2019 Cuma 13:59
Av. Cihan Öktem: “YSK kararı kamu vicdanını son derece rahatsız etmiştir”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
MERSİN Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Tarsus Temsilcisi Av. Cihan Öktem, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul kararına tepki gösterdi.
 
“Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine ilişkin oy çokluğuyla verdiği karar, aynı olaylar ile ilgili verdiği emsal içtihatlarına aykırı olmuş, kamu vicdanını son derece rahatsız etmiştir” diyen Cihan Öktem, konuya ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu:
 
“Demokrasinin bir gereği yapılan seçimlerde milletin iradesi tecelli etmekte ve Anayasamızın 6.maddesinde yer alan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” hükmü, hukuka uygun ve millet iradesinin doğru olarak yansıtıldığı seçimlerle yürürlük kazanmaktadır. Seçimlerin hukuka uygun olarak yapılması ve yapıldıktan sonra da millet iradesini ortadan kaldıracak şekilde hangi kurum olursa olsun etki edilmemesi “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” hükmünün yürürlük kazanmasının olmazsa olmazıdır.
 
Seçim Kanunu ve ilgili diğer mevzuatta da “milletin iradesinin doğru olarak yansıtılmasının” başlıca önem verilen husus olduğu anlaşılmaktadır. Öyle ki; seçim sonucuna etkili olmayan yanlışlıkların seçimin iptaline gerekçe olamaması da bunun en büyük göstergesidir. Bunun yanında seçim hukukunun , şekli ve usule dayanan yönleri ağırlık kazanan unsurlardır. Yapılcak itirazların süreye tabi olması, süresinden sonra yapılan itirazların değerlendirmeye alınmaması, bu özelliğin en büyük göstergesidir.
 
Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimin iptaline dair kararının;  bazı sandıklarda sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmamasına ve bazı sandıklarda da bir kamu görevlisi üyenin bulundurulmamasına dayandırıldığını anlıyoruz.
 
YSK seçim takviminde, sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu gerekçesiyle tam kanunsuzluk itirazının 2 Mart 2019 tarihine kadar yapılabileceği yazmaktadır. Bu tarihe kadar sandık kurullarının oluşumuna itiraz edilmemiştir. Bu itirazların yapılmaması ile sandık kurullarındaki görevlendirmelere bir daha itiraz edilmesi söz konusu olamaz.
Ancak, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçim gününden sonra, tam kanunsuzluk itirazı yapılmış, YSK ise “her nasılsa” kendi ilan ettiği takvime uymayarak bu itirazları değerlendirmeye almıştır. Hukuk açısından bu durumu anlamak mümkün değildir.
 
Diğer taraftan; YSK BU İTİRAZI HUKUKSUZ VE USULSÜZ OLARAK DEĞERLENDİRMEYE ALMAKLA KALMAMIŞ; yerleşik kararlarında var olan; “seçimden sonra sandık kurulu başkan ve görevlilerinin görevlerini kötüye kullanmalarının söz konusu olması ve suçun oluştuğunun anlaşılması, ilgililerin cezalandırılmalarını gerektirir. Ancak seçimin iptaline neden olmaz” şeklindeki KENDİ YERLEŞİK KARARLARINA UYMAMIŞ, TAM AKSİNE BİR YÖN İZLEMİŞ, VE SEÇİM İPTALİ GİBİ BİR KARARA DAYANAK YAPMIŞTIR. BU UYGULAMA İZAHA MUHTAÇ OLMAKTAN DA ÖTE İZAH EDİLEMEZDİR.
 
YİNE, YSK NIN İPTA KARARI SADECE B.ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE YÖNELİKTİR. HALBUKİ, KULLANILAN OYLAR AYNI ZARFA KONULMAKTA, 4 AYRI PUSULA BU ZARFLARIN İÇERİSİNDE YER ALMAKTA İKEN, SANDIK KURULLARININ OLUŞUMU TAM KANUNSUZLUK İLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ İSE, VE BU DURUM SEÇİM İPTALİNİ GEREKMTİRMEKTE İSE, İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞI, BELEDİYE MECLİS ÜYELİKLERİ, MUHTAR SEÇİMLERİ GEÇERLİ SAYILIP DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN İPTAL EDİLMESİ, KARARDAKİ BİR BAŞKA ÇELİŞKİDİR. BU DURUMUN MANTIĞA AYKIRI OLDUĞUNU, HUKUKSUZ OLDUĞUNU TESPİT İÇİN HUKUK BİLMEYE DAHİ GEREK YOKTUR. Denilebilir ki; “itiraz sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçimi için yapıldı, onun için sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri iptal edildi”. ANCAK BÖYLE BİR GEREKÇE NE KAMU VİCDANINDA NE DE HUKUKUN GENEL KURALLARINCA KABUL EDİLEMEZ.
 
Usulsüz oluşturulduğu iddia edilen sandık kurullarının seçim sonuçlarına ne şekilde etki ettiğinin, SOMUT DELİLLERLE İSPATLI OLARAK ORTAYA KONULMASI, YSK NIN GÖREVİDİR. KAMUOYUNDA VATANDAŞIN SANDIĞA, DEMOKRASİYE OLAN İNANCI YARALANMIŞTIR. YSK’ NIN BU KARARINA NE ŞEKİLDE BİR GEREKÇE SUNACAĞINI, DAHA DOĞRUSU SUNAMAMASINI SABIRSIZLIKLA BEKLEMEKTEYİZ.  BU KARAR, BU YÖNLERİYLE DEMOKRASİ GEÇMİŞİMİZDE OLMAYAN VE BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DAİMA HATIRLANACAK DERİN BİR YARA AÇMIŞTIR.
Bu karar ile, aynı zamanda HUKUKA OLAN GÜVEN DE ZEDELENMİŞ, YSK’ NIN KENDİ YERLEŞİK KARARLARINA AYKIRI OLAN BU KARARI VERMESİ İLE, HUKUKUN VE KANUNUN HERKES İÇİN EŞİT VE YEKNESAK UYGULANMASI İLKESİ ZEDELENMİŞTİR. Vatandaşın demokrasiye ve sandığa olan güven kadar, hukuka ve adalete olan güveni de derinden sarsılmıştır.
Her partiden her siyasi görüşten vatandaşımız, bu karar ile hayrete düşmüş, bundan sonraki süreçler için de derin bir kaygı yaşamaya itilmiştir.  Zira, burada sorun şu veya bu siyasi partinin ya da adayın kazanması değil, HUKUKUN VE DEMOKRASİNİN, SANDIĞIN – MİLLET İRADESİNİN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASIDIR.
VATANDAŞLARIMIZ  UMUTSUZLUĞA DÜŞMEDEN, KENDİ İRADESİNE , HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE SAHP ÇIKMALI,  YENİDEN YAPILACAK SEÇİMLERDE SANDIKTAN KAÇMAMALI, OYUNU KULLANMALIDIR.
Yine bu süreçte, ÖNEMLE VURGULAMAK GEREKİR Kİ; TOPLUMU BÖLEN, FANATİKÇE YAPILAN SÖYLEMLER YERİNE, “MİLLET İRADESİNİN, DEMOKRASİNİN VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI” İÇİN TÜM VATANDAŞLARIMIZIN BÜTÜNLEŞEREK; SEÇİME KATILIMLA, DEMOKRASİYE İNANCINI KAYBETMEDEN, BU SIKINTILI SÜRECİ ÜLKEMİZİN ÜZERİNDEN SAVUŞTURMASI, BÜTÜN SİYASİ PARTİLERE, İDARECİLERE, TÜM VATANDAŞLARA ÇAĞRIMIZDIR. Bizler de, ulu Önder M. Kemal Atatürk’ ten kalan ülkümüz ve ondan aldığımız ışıkla; demokrasiye, milletin iradesinin hakimiyetine inancımızla; hukukun üstünlüğü için mücadelemize durmadan devam edeceğiz.”

 
Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
Tarsuslu
08:39
11 Mayıs 2019 Cumartesi
Bir ilave yapalım. Sandıklarda yapılan usulsüzlükleri de unutmayalım. Demokrasi tek taraflı değildir. Bir yanlışı görüp diğerini görmemek hiç değildir. Saygılar.
95.9.159.60
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1